بازدید 2756
رئیس سازمان توسعه تجارت اقلام عمده صادراتی ایران طی شش ماه نخست سال۱۳۹۵ را که شامل ۲۰ مورد می شود، اعلام و جزئیات ارزشی و وزنی این مواد را تشریح کرد.
کد خبر: ۶۳۴۰۱۱
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۶ 22 October 2016
رئیس سازمان توسعه تجارت اقلام عمده صادراتی ایران طی شش ماه نخست سال۱۳۹۵ را که شامل ۲۰ مورد می شود، اعلام و جزئیات ارزشی و وزنی این مواد را تشریح کرد.

مجتبی خسروتاج گفت طی شش ماهه نخست سال جاری ۲۰ قلم کالای صادراتی در مجموع از لحاظ ارزشی سهمی ۵۸ درصدی و از لحاظ وزنی سهمی ۶۰ درصدی از کل صادرات را به خود اختصاص دادند.

 ۲۰ قلم عمده صادرات ایران طی ۶ ماه نخست سال جاری  به ترتیب میعانات گازی باارزشی معادل ۳۴۹۶ میلیون دلار، گاز طبیعی مایع شده با ارزشی معادل ۱۹۴۰ میلیون دلار، سایرگازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع با ارزشی معادل ۸۳۶ میلیون دلار، سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین با ارزشی معادل ۶۸۸ میلیون دلار و پروپان مایع با ارزشی معادل ۶۳۶ میلیون دلار در رتبه اول تا پنجم قرار گرفته‌اند.

پس از آن محصولاتی از اهن یا فولاد غیر ممزوج تحت فقط گرم نورد شده با ارزشی معادل ۴۷۴ میلیون دلار، متانول با ارزشی معادل ۴۴۸ میلیون دلار، پلی اتیلن گرید فیلم با ارزشی معادل ۴۳۹ میلیون دلار، بوتان مایع شده با ارزش ۴۰۵ میلیون دلار و اوره حتی به صورت محلول در آب با ارزشی معادل ۳۹۵ میلیون دلار به ترتیب در رتبه ششم تا دهم اقلام عمده صادراتی ایران طی شش ماه نخست سال جاری قرار گرفته‌اند.

قیرنفت با ارزشی معادل ۳۷۷ میلیون دلار، کاتود از مس تصفیه شده با ارزشی معادل ۳۵۷ میلیون دلار، پلی اتیلن گرید فیلم به صورت غیر پودر با ارزشی معادل ۳۵۵ میلیون دلار، سنگ آهن هماتیت با ارزشی معادل ۳۱۹ میلیون دلار، سایر پلی‌اتیلن گرید بادی با ارزشی معادل ۳۰۴ میلیون دلار، پسته با پوست تازه یا خشک با ارزشی معادل ۲۶۴ میلیون دلار، موارد شروع کننده و تسریع کننده واکنش شیمیایی با ارزشی معادل ۲۶۳ میلیون دلار، استیرن با ارزشی معادل ۲۴۱ میلیون دلار، اتیلن گلیکول با ارزشی معادل ۲۳۲ میلیون دلار و روغن پایه معدنی با ارزشی معادل ۲۲۷ میلیون دلار از دیگر اقلام عمده صادراتی ایران طی شش ماهه نخست سال جاری هستند که در رتبه بعدی قرار گرفته‌اند.

جمع ارزشی این ۲۰ قلم کالا در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۴ معادل ۱۱۰۹۴ میلیون دلار بوده که در سال جاری به رقمی معادل ۱۲۶۹۶ میلیون دلار افزایش پیدا کرده است. در کنار این ۲۰ قلم کالای صادراتی جمع سایر اقلام صادراتی معادل ۹۰۱۰ میلیون دلار بوده که در مجموع صادراتی معادل ۲۱۷۰۶ میلیون دلار را در شش ماه نخست سال ۱۳۹۵ پدید آورده است.


اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محرم هوشنگ ابتهاج سلمان رشدی سامانه سماح بازگشت آزادگان مذاکرات وین
وب گردی