بازدید 21657

خانم سفیر تابوی ۳۷ ساله را شکست

تا یک ماه آینده شاهد آغاز فعالیت رسمی اولین سفیر زن بعد از انقلاب اسلامی در دستگاه دیپلماسی کشورمان خواهیم بود تا تابویی 37 ساله شکسته شود.
کد خبر: ۵۴۳۰۶۱
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۵ 29 October 2015
یکی دیگر از وعده‌های محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان محقق شد و بالاخره تا یک ماه آینده شاهد آغاز فعالیت رسمی اولین سفیر زن بعد از انقلاب اسلامی در دستگاه دیپلماسی کشورمان خواهیم بود تا تابویی 37 ساله شکسته شود.

به گزارش ایسنا، عباس عراقچی سخنگوی پیشین وزارت خارجه ایران در پنجم شهریورماه 92 در خلال نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران از انتصاب اولین سفیر و سخنگوی زن ایران در وزارت خارجه خبر داد، چنان که بعد از دو هفته شاهدآغاز فعالیت مرضیه افخم یکی از دیپلمات‌های با سابقه وزارت خارجه به عنوان سخنگوی جدید وزارت خارجه بودیم.

در همان زمان بحث‌هایی مبنی بر انتصاب «منصوره شریفی صدر» مدیرکل حقوق بشر و زنان وزارت امور خارجه به عنوان اولین سفیر زن در جمهوری اسلامی ایران مطرح شد ولی پس از مدتی این موضوع رو به فراموشی رفت چنان که منصوره شریفی صدر همچنان در سمت قبلی خود در وزارت خارجه مشغول به فعالیت است. در آن زمان این احتمال مطرح شد که وی با توجه به فعالیت دیپلماتیکش در شرق آسیا و مسئولیتش به عنوان نفر دوم (معاون) سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو از 1387 تا اسفند 1390 به یکی از کشورهای جنوب شرقی آسیا به عنوان سفیر ایران اعزام خواهد شد. حال بعد از دو سال وعده محمدجواد ظریف رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان جهت انتخاب سفیر زن محقق شده واین بار هم قرعه به نام مرضیه افخم درآمد که پس از دو سال تجربه موفق در سمت سخنگویی به عنوان اولین سفیر زن در جمهوری اسلامی ایران در دستگاه وزارت خارجه مشغول به فعالیت شود و چمدان هایش را به مقصد انجام وظیفه در کوالا لامپور جمع کند .

مرضیه افخم که از نیمه دوم اسفندماه 1361 در وزارت خارجه مسئولیت خود را آغاز کرده براساس اطلاعات مندرج در سایت وزارت خارجه دارای لیسانس زبان انگلیسی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران و فوق لیسانس مطالعات منطقه ای از دانشگاه آزاد اسلامی است.

این دیپلمات 53 ساله کشورمان که هنگام آغاز فعالیت خود در وزارت خارجه 20 سال بیشتر نداشت اکنون با سابقه فعالیت 33 ساله در این وزارتخانه به عنوان اولین سفیر زن روانه مالزی خواهد شد.

افخم پیش از ایفای مسئولیت در نقش سخنگو و رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت خارجه در سمت‌هایی همچون معاون اداره اطلاعات و انتشارات وزارت خارجه، رییس اداره رسانه‌های گروهی وزارت خارجه، مدیرکل اطلاعات و مطبوعات، مشاور وزیر خارجه، معاون مدیرکل دیپلماسی عمومی و کارشناس ارشد حوزه وزیر در این وزارتخانه مشغول به فعالیت بوده است.

طبق اخبار انتشار یافته ، مرضیه افخم تا دوهفته ی دیگر همچنان مسوولیت سخنگویی وزارت خارجه را برعهده خواهد داشت و بعد از آن «صادق حسین جابری انصاری » که اکنون مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه است، جانشین او خواهد شد .

به گزارش ایسنا، مهرانگیز دولت‌شاهی دیپلمات ایرانی، اولین سفیر زن ایران در دوران قبل از انقلاب بود ، او به مدت سه سال مسئولیت سفارت ایران در دانمارک را بر عهده داشت. مهرانگیز دولت‌شاهی که متولد اصفهان بود در سال 1387 در پاریس در سن 91 سالگی فوت کرد.
تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # حسین امیر عبداللهیان # سیدمحمدعلی آل هاشم # مالک رحمتی
وب گردی