بازدید 95984

درباره ربات های تلگرام و شایعه جاسوسی آنها

مدتی است یک قابلیت جدید به پیام رسان محبوب تلگرام اضافه شده و بسیاری از کاربران از این قابلیت استفاده می کنند؛ قابلیتی به نام Bot یا ربات های تلگرام؛ هرچند این ربات های جذاب چندی است مهمان تلگرام شده اند، شایعاتی در این باره مطرح است که این ربات ها جاسوسی هم می کنند!
کد خبر: ۵۲۳۱۹۰
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۰۰ 10 August 2015
درباره ربات های تلگرام و شایعه جاسوسی آنها
مدتی است یک قابلیت جدید به پیام رسان محبوب تلگرام اضافه شده و بسیاری از کاربران از این قابلیت استفاده می کنند؛ قابلیتی به نام Bot یا ربات های تلگرام؛ هرچند این ربات های جذاب چندی است مهمان تلگرام شده اند، شایعاتی در این باره مطرح است که این ربات ها جاسوسی هم می کنند!

به گزارش «تابناک»، ربات های تلگرام البته از زمان راه اندازی این پیام رسان وجود داشته اند، ولی تغییری که به تازگی روی داده، اینکه تلگرام اقدام به تولید و انتشار پلتفرمی کرده که سایر طراحان نرم افزار را قادر می سازد، اقدام به ساخت ربات مخصوص به خود برای تلگرام کنند.

بنا بر این گزارش، چندی است، در میان کاربران ایرانی و در خود شبکه تلگرام پیام هایی منتشر شده و می شود، مبنی بر اینکه ربات های تلگرام جاسوس بوده یا قابلیت جاسوسی دارند و بر همین اساس توصیه می شود این ربات ها را از گروه ها بیرون کرده و یا از گروه هایی که رباتی در آنها هست خارج شوید.

اکنون پرسش اساسی اینجاست که این شایعات تا چه حد درست است و آیا ربات های تلگرام قابلیت جاسوسی از کاربران را دارند یا خیر؟ برای پاسخ به این پرسش، باید دقیق ربات های تلگرام را بررسی کرده و از کاربرد و نحوه کارکرد آنها آگاه بود.
درباره ربات های تلگرام و شایعه جاسوسی آنها

بات ها یا ربات ها چه هستند؟

به شکل ساده باید گفت، ربات ها حساب های کاربری تلگرام هستند که از طریق نرم افزار و خودکار عمل می کنند. هر ربات یک کاربر تلگرام است که برای منظور خاصی طراحی می شود و عمل می کند. این ربات ها دارای سطحی از هوش مصنوعی نیز هستند ک به واسطه آن عملیات خود را انجام می دهند. آنها قادر به هر کاری از جمله آموزش، پخش موسیقی، جستجو، برقراری ارتباط و حتی ارسال دستور به IoT یا اینترنت اشیا هستند؛ کارهای ساده ای که ربات های پیچیده میتوانند کارهای بیشتری از جمله ساخت بازی های یک یا چند نفره، ایجاد سرویس های اجتماعی، ایجاد ابزارهای جانبی و برقراری ارتباط با سرویس های دیگر را انجام دهند.

اگر از دید فنی به ربات ها نگاه کنیم، ربات ها کاربران ویژه تلگرام هستند که از طریق پلتفرمی با نام bot API و از مسیر درخواست های ارسالی از پروتکل HTTPS پیام ها را ترتیب اثر می دهند.

ساز و کار ربات ها چگونه است؟


ربات های تلگرام حساب های کاربری هستند که نیازی به شماره تلفن برای عملکرد ندارند. این ربات ها کدهایی هستند که از طریق یک اینترفیس یا واسط کاربری بر روی سرور اجرا می شوند. نحوه عمل این ربات ها به کلی از چشم کاربر پنهان است و تلگرام آن را بر روی پروتکل رمزنگاری شده MTProto خود مدیریت می کند.

به این شکل که سرور واسطه یا میانجی تلگرام تمامی ارتباطات رمزنگاری شده را از طریق اینترفیس یا واسط کاربری مبتنی بر HTTPS کنترل میکند که این همان Bot API است. برای فهم این مکانیزم کمی اطلاعات فنی و جزئی از نحوه مدیریت ارتباطات در تلگرام و پروتکل ابداعی آن لازم است؛ اما به شکل خلاصه و فارغ از هر جنبه فنی، می توان گفت که ربات های تلگرام کدهایی هستند که از طریق یک پروتکل امن متصل به یک سرور واسطه عمل می کنند.

ربات ها حافظه محدودی در Cloud دارند؛ به این معنا که پیام های قدیمی بعد از آنکه به کلی پردازش شدند، از سرور اصلی حذف می شوند. نکته دیگر در مورد ربات ها این است، زمانی که آنها را به یک گروه اضافه می کنید، همه پیام های گروه را دریافت نمی کنند، مگر آنکه از قواعد Privacy Mode تخطی کرده باشند.

ربات ها و قانونی به نام Privacy Mode


یکی از مهمترین کارهای ربات ها این است که به گروه های مختلف اضافه می شوند و در بین ارتباطات انسانی وظیفه اصلی خود از جمله خبر رسانی، جستجو و مانند آن را انجام می دهند. زمانی که یک ربات را به یک گروه اضافه می کنید، این سؤال همیشه در ذهن شما وجود دارد که از کجا مطمئن باشم این ربات اطلاعات من را نیم دزدد؟

این همان پرسشی است که منجر به پیدا شدن شایعه اخیر در مورد جاسوسی ربات ها در تلگرام شده است. پاسخ این سوال در مکانیزم Privacy Mode است؛ رباتی که در حالت Privacy کدنویسی و اجرا شده است، همه پیام های گروه را دریافت نخواهد کرد بلکه پیام هایی را دریافت می کند که ویژگی های زیر را داشته باشند:

همه پیام هایی که با یک اسلش – "/" – شروع شوند.

همه پیام هایی که نام ربات از طریق کاراکتر @ در آن آمده باشد.

پیام هایی که در جواب پیام های ربات Reply شده باشد.


این مکانیزم به طراحان ربات کمک می کند از میلیون ها پردازش اضافی جلوگیری کنند. این مکانیزم به شکل پیش فرض فعال است اما می تواند غیر فعال شود. در این حالت ربات همه پیام های رد و بدل شده را رصد می کند تا دستورهای احتمالی را از بین آنها بیرون کشیده و پردازش کند.
درباره ربات های تلگرام و شایعه جاسوسی آنها

وضعیت امنیتی ربات ها در یک کلام

اما حتی اگر مکانیزم Privacy Mode نیز غیر فعال شده باشد، خواندن همه پیام ها به وسیله ربات به معنی جاسوسی نیست. در واقع حتی در این حالت، ربات از همه پیام های شما سر درنمی آورد و تنها پیام هایی که برای ربات تعریف شده و معنی دار باشد، پردازش می شوند. در نتیجه حتی خارج از Privacy Mode نیز یک ربات توان جاسوسی چندانی به خودی خود ندارد.

مسأله بعدی اینکه ربات می تواند پیام های خصوصی را جمع آوری کرده و عملا در اختیار طراح گذارد. این موضوع نیز منتفی است. به چند دلیل؛ دلیل اول همان موردی است که در مورد محدودیت حافظه ربات ها ذکر شد. تمامی پیام هایی که پردازش شوند، بعد از مدتی از حافظه Cloud در سرور پاک خواهند شد و تلگرام این گونه ادعا می کند که این پیام ها هرگز در سرور نمی ماند.

دلیل دوم آنکه عملا حتی در صورت جمع آوری اطلاعاتی نظیر پیام ها و شماره تلفن ها، طراح ربات دسترسی مستقیم به آنها ندارد و همه این اطلاعات از طریق پروتکل رمزنگاری شده تلگرام به سرور واسطه منتقل و در آنجا پردازش و ذخیره می شوند.

یک نکته نهایی در مورد تلگرام

شاید این همه خیال شما را از بابت ربات ها راحت کند و شایعه جاسوسی ربات ها را پایان دهد؛ اما در پایان بگذارید نکته ای را در رابطه با امنیت نرم افزار تلگرام به شکل کلی با شما در میان بگذاریم.

گفته می شود تلگرام یکی از امن ترین نرم افزارهای پیام رسان است و طراحان روسی آن برای هک این نرم افزار جایزه ای 300 هزار دلاری تعیین کرده اند. این موضوع تا حد زیادی صحت دارد و نرم افزار پیام رسان تلگرام مکانیزم های امنیتی خوبی در چنته دارد.

اما امنیت این نرم افزار نیز صد در صد نیست و حملات از نوع Man In the Middle قادر به کشف رمز و سرقت تمامی ارتباطات تلگرام خواهد بود. جزئیاتی از نحوه آسیب پذیری تلگرام از این نوع حملات را میتوانید در اینجا ملاحظه کنید.

ضمن آنکه رمزنگاری End To End تنها در حالت Secure Chat وجود دارد و پیام رسانی در حالت عادی به شکل پیش فرض این قابلیت را ندارد. در واقع تلگرام در حالت عادی تفاوت زیادی با یک نرم افزار پیام رسان معمولی ندارد مگر آنکه از قابلیت Secure Chat آن بهره گرفته شود.

توصیه آخر اینکه هیچ گاه از امنیت خود در فضای اینترنت و ارتباطات به شکل صد در صد مطمئن نباشید.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۲۹
انتشار یافته: ۱۳
باسلام.یک سوال داشتم.
من روی یکی از رباط ها کلیک کردم و از اون موقع دائم برای من پیام می آید.چطور می تونم از شر آن راحت شوم؟
جمله آخرت همه گفته های قبلیت رو زد پوکوند تو هم !!
وقتی نرم افزارهای مشابه ایرانی داریم چرا از اینها استفاده کنیم؟
چقدر مسخره است مثلا فکر کنید مردم کشور آمریکا از یک نرم افزار ایرانی استفاده کنند اصلا دولت هایشان اجازه نمی دهند اطلاعات مردمشان به سرور دیگر کشورها برود
واقعا برای مسئولین متاسفم
چرت و پرت
اصلا گیرم جاسوس باشه، آخه از چی ما می خواد جاسوسی کنه :)))
أمنيتي نمانده كًة به أن مطمتن باشيم تابناك جان با اين همه دستكاههاي جاسوسي.
مرد حسابی ما چه داریم جاسوسیمان را بکند.میخواهد از بدبختی و فلاکتهایمان جاسوسی کند یا حقوق نهصد تومنی که پس از بیست سال جانکندن برای یک پزشک عمومی کار مشخص میدهد.
روسیه در زمینه سایبری بسیار پر قدرت است
تلگرام غیر قابل نفوذ است اما خودش جاسوس است
روسیه با تشکیل شبکه اجتماعی vk و telegram و موتور سرچ yandex که ایمیل هم دارد قدرت سایبری خود را ثابت کرده است
سلام. لازم به یادآوری ست که این ربات از کجا می فهمد که پیامی با اسلش شروع شده و یا حاوی نام ربات است!؟!؟
آیا غیر از این است که محتوای تک تک پیامها بررسی می شوند تا درصورت یافتن عبارات مورد نظر، به آنها پاسخ دهند!؟

بنابراین تا وقتی که نرم افزاری به هر پیامی دسترسی دارد، هیچ پیامی امنیت ندرد!!

اگر بجای تابناک بودم، تنها توصیه ی آخر متن را بارها و بارها تکرار می کردم!
نمیدانم چرا به طور مشکوکی مقالات ناشیانه و غیرتخصصی درباره تلگرام (و حتی رباتهایش) نوشته میشود
اون فردی که این مقاله رو نوشته، قطعا حتی یک ربات هم ننوشته که بفهمه به راحتی میشه آرشیو کل گفتگوها و فایلهای گروهی که ربات درش هست رو ذخیره کرد برای هر مدت دلخواه.

آنچه در مورد عدم امنیت تلگرام گفته شده هم صرفا ادعاست و سازنده تلگرام در این مقاله پاسخ به بخشی از این ادعاها رو داده: goo.gl/WS79Vi
باز هم یک توطئه جدید از دشمن !!!
مرسی عالی بود
ما زبونمون مو درآورد تا به دوستان ثابت کنیم که این رباتها جاسوس نیستند شما خیلی زیبا این مسئله رو توضیح دادید
ولی یه نکته که من خودم دیدم اینه که بعضیها از نام رباتها سو استفاده میکنن و خودشونو جای ربات جا میزنند که البته این هم با کمی دقت قابل تشخیص است. تمام رباتها زیر نام خود کلمه bot را دارند ولی رباتهای جعلی این کلمه را ندارند
اصلا به روسیه اعتمادی نیس. این کشور به شدت امنیتی عمل میکنه . چه بسا بعد از انتشار اخبار اسنودت مبنی بر جاسوسی هوشمند امریکا از اینترنت بفکر افتاده اقدام مشابهی انجام بده.
این رباط هم کار را اسونتر میکنه چون اکثر جاسوس های هوشمند ب کلمات خاصی حساسند و اونارو پردازش میکنن
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # حسین امیر عبداللهیان # انتخابات ریاست جمهوری # انتخابات
وب گردی