بازدید 53309

دفاع مقدسی که دو برابر جنگ جهانی اول طول کشید!

بشر در ‌عمر چند هزار ساله خویش فقط ۲۵۰ سال در صلح زندگی کرده ‌و در این مدت هزاران جنگ رخ داده ‌که بیش از یکصد جنگ از زمان تأسیس سازمان ملل بوده است. از قرن ۱۷ تاکنون میلیون‌ها تن ‌کشته شده‌اند که جنگ تحمیلی عراق ـ ایران یکی از طولانی‌ترین و پر‌هزینه‌ترین و وسیع‌ترین جنگ‌ها بوده است.‌
کد خبر: ۴۳۶۱۱۹
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۸:۰۰ 22 September 2014

دفاع مقدسی که پنج برابر جنگ جهانی اول طول کشید!سی‌و‌یکم شهریور ماه یادآور روزهای تلخ و شیرینی است که دگر بار استکبار جهانی دست از آستین پلید دشمن بعثی بیرون آورد و آنقدر هجمه این یورش سنگین و دور از انتظار بود که اگر مقاومت جانانه مردمان این مرزو بوم که با دست‌های خالی اما دل‌های مالامال از عشق به خمینی (ره) ایستادند، نبود.

شاید امروز باید در تقویم روز دیگری را به یاد می‌آوردیم؛ خاطره ایستادن‌های با داس و کلنگ و اسلحه‌هایی که در برابر لشکر زرهی دشمن قد علم کردند فراموش شدنی نیست؛ روزهای تلخی که خرمشهر خونین شهر شد و دفاع از ناموس این ملت، تنها فکر بچه‌های باقی مانده در شهر بود.

ناگفتنی‌های بسیاری است که نخواهیم شنید و نمی‌توانیم بدانیم؛ اما آنچه ‌پیداست، ظهور حقیقتی است که در دل این جنگ به وقوع پیوست و به قول سید شهیدان اهل قلم مرتضی آوینی که می‌فرمود: «همان گونه که این جنگ به هیچ یک از جنگ‌های دیگر در قرون جدید شباهتی ندارد، سپاه حق را نیز هرگز نمی‌توان با ارتش‌های دیگر دنیا مقایسه کرد. ارادهٔ ما نوری است که از شمس باطنی ایمانمان تجلی یافته است و این چنین، ارادهٔ ما ارادهٔ حق است. و کدام قدرتی است که مسخر ارادهٔ او نباشد؟ اگر ارتش‌های دیگر دنیا نظام خود را بر اجبار و ترس بنا کرده‌اند، سپاه حق، هم چنان که در صدر اسلام شاهد آن بوده‌ایم، بر انگیزه‌های باطنی مومنین متکی است‌».

 

آنچه ‌در ادامه می‌خوانید، اطلاعات و آماری است از جنگی نابرابر که با پیروزی حق بر باطل به سرانجام رسید و اگر مصلحت حکم نمی‌کرد، چه بسا ‌امروز در قدس شریف نمازمان را بجا می‌آوردیم... .
 
حمله زمینی عراق مورخه ۱۶ /۶/ ۵۹ با موارد متعددی تجاوز تا آغاز رسمی جنگ که در تاریخ ۳۱/۶/۵۹ بوده است؛ آغاز رسمی جنگ با حملهٔ هوایی دشمن به ۱۹ شهر ایران و فرودگاه بین‌المللی تهران و طول نبرد جنگ ایران و عراق ۱۲۰۰ کیلومتر بوده است.
 
عراق با ۱۲ لشکر زرهی، مکانیزه،پیاده و ۳۶ تیپ مستقل از سه محور جنوبی میانی، شمالی استان خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی به ایران اسلامی حمله کرد.

عراق با ماشین جنگی ۸۰۰ قبضه دژب ۲۷۵۰ دستگاه تانک ۴۰۰ قبضه توپ ضد هوایی ۳۶۶ فروند هواپیما و ۴۰۰ فروند ‌بالگرد‌ به سرزمین ایران حمله کرد. در آن زمان عراق ۳۰ میلیارد دلار ذخیره ارزی داشت و ۲۰۰ میلیارد دلار از کشورهای عربی و غربی دریافت نمود.
جنگ تحمیلی عراق بر ایران ۲۸۸۷ روز ۶۹ ماه ۸ سال طول کشید که در این مدت ۱۰۰۰ روز نبرد فعال بود که عملیات آفندی ایران ۷۹۳ روز و عملیات آفندی دشمن ۲۰۷ روز بوده است.
 
بشر در ‌عمر چند هزار ساله خویش فقط ۲۵۰ سال در صلح زندگی کرده ‌و در این مدت هزاران جنگ رخ داده ‌که بیش از یکصد جنگ از زمان تأسیس سازمان ملل بوده است. از قرن ۱۷ تاکنون میلیون‌ها تن ‌کشته شده‌اند که جنگ تحمیلی عراق ـ ایران یکی از طولانی‌ترین و پر‌هزینه‌ترین و وسیع‌ترین جنگ‌ها بوده است.‌ این جنگ دو برابر جنگ جهانی اول یک و نیم برابر جنگ جهانی دوم و ۳ برابر جنگ کره طول کشید.

در هشت سال دفاع مقدس ۱۹ عملیات بزرگ و ۱۹ عملیات متوسط و ۱۲۵ عملیات کوچک توسط رزمندگان اسلام انجام شد.

۲۵۱هزار شهید، ۱۴۰ هزار جانباز، ۳۲۰ هزار مجروح و ۴۰ هزار نفر آزاده تقدیم انقلاب شد و هنوز هم بر تعداد شهدا افزوده می‌شود...‌ در بین شهدا ۸۵ هزار بسیجی، ۴۸ هزار ارتشی، ۴۱ هزار پاسدار و ۳۶ هزار دانش آموز بوده است و شهدای زن دوران انقلاب ۱۰۲ تن و جنگ تحمیلی ۴۷۷ تن بوده است.

در طول جنگ تعداد ۷۲۳۶۳ نفر عراقی اسیر و ۳۹۵۱۴۸ کشته و تعداد ۳۶۶ فروند هواپیما و ۹۰ فروند بالگرد سرنگون شدند.

در طول دفاع مقدس ۷ عملیات با رمز مقدس «یا الله» ۱۳ عملیات با رمز مقدس «یا محمد رسول الله» ۷ عملیات با رمز مقدس «یا علی» (ع‌) ۱۳ عملیات با رمز مقدس «یا زهرا» (س) و ۱۱ عملیات با رمز مقدس «یا حسین (ع) و ۸ عملیات با رمز مقدس «یا صاحب الزمان عج» بوده است.

۸۲درصد شهدای جنگ تحمیلی نام مبارک ائمه اطهار را داشته‌اند. ۴۵۰۰۰ شهید نام مقدس محمد، ۲۰۰۰۰ شهید در نام آن‌ها کلمه مقدس الله، ۳۰۰۰۰ شهید نام مقدس علی، ۲۰۰۰۰ هزار شهید نام مقدس رضا، ۱۳۰۰۰ شهید نام مقدس حسین، ۵۴۰۰ شهید نام مقدس عباس، ۴۵۰۰ شهید نام مقدس اکبر ۳۵۰۰ شهید نام مقدس اصغر و ۲۳۰۰ شهید نام مقدس قاسم داشته‌اند.

از ۵۰ هزار وصیت نامه شهدا در هر وصیت نامه ۴ بار نام امام حسین (ع) برده شده است.
از ۲۱۵ هزارشهید ۱۷۱۲۳۵ تن در خط مقدم و ۱۶۸۷۰ تن بر اثر حمله هوایی و توپخانه‌ای به شهادت رسیدند.

‌ ۴۴درصد از شهدا گروه سنی ۱۶ تا ۲۰ سال و ۲۱‌ درصد از گروه سنی ۲۱ تا ۲۶ سال و ۸۰‌ درصد از گروه سنی ۲۶ تا ۳۰ سال و ۱۸‌ درصد بالای ۳۰ سال بوده‌اند.

کل شهدای روایت فتح ۱۰ تن و پرسنل تفحصی تاکنون ۵۱ تن شهید شده‌اند و تا کنون ۴۸ هزار از شهدای گمنام که بزرگ‌ترین تفحص در منطقه طلائیه تفحص نشده‌اند با ۱۴۰ شهید بوده است.

کل خسارت برآورد جنگ در ‌هشت سال بنا به نظر سازمان ملل ۱۰۰۰ میلیارد دلار بوده است برابر با هفتاد سال بودجه ایران است.

و اما نتیجه


هر روز ما در جنگ برکاتی داشته‌ایم که در همه صحنه‌ها از آن بهره جسته‌ایم. ما انقلابمان را در جنگ به جهان صادر نموده‌ایم. ما مظلومیت خویش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت نموده‌ایم. ما در جنگ پرده از چهره تزویر جهان‌خواران کنار زده‌ایم. ما در جنگ دوستان و دشمنانمان را شناخته‌ایم. ما در جنگ به این نتیجه رسیدیم که باید روی پای خودمان بایستیم. ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. ما در جنگ ریشه‌های انقلاب پربار اسلامیمان را محکم کردیم. ما در جنگ حس برادری و وطن‌دوستی را در نهاد یکایک مردممان باور کردیم. ما در جنگ به مردم جهان و خصوصا مردم منطقه نشان دادیم که علیه تمامی قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها می‌توان سالیان سال دفاع کرد‌ (امام خمینی (ره)).

دفاع مقدسی که دو برابر جنگ جهانی اول طول کشید!
تور تابستان ۱۴۰۳
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۱
در انتظار بررسی: ۱۱
انتشار یافته: ۲۸
این چه وضعه درصد دادنه عمو ؟ مجمعه فک کنم 200 تا 300 درصد بشه نه؟!
"۴۴درصد از شهدا گروه سنی ۱۶ تا ۲۰ سال و ۲۱‌ درصد از گروه سنی ۲۱ تا ۲۶ سال و ۸۰‌ درصد از گروه سنی ۲۶ تا ۳۰ سال و ۱۸‌ درصد بالای ۳۰ سال بوده‌اند. "
به نظر من 8 سال جنگ تحمیلی بهتر از 8سال دولت احمدی نژاد بود
چون در جنگ 8 ساله ما با دشمن خارجی طرف بودیم
و لی در دولت امدی نژاد خودش را خودی جازد و دزوغ و خسارتهای وحشتناک تر از 8 سال جنگ به کشور زد
جهت یاداوری بگم که قبل از این جنگ ایران مورد هجوم دشمنانش بوده و جوانان اون دوره هم میرفتن از کشورشون دفاع میکردن روح اونها هم شاد
فوق العاده بود
قسمت درصد سنی شهدا اشتباه اماری وجود داره اصلاح بفرمایید
ادمین اینجا اشتباه شده درستش کنید:
۴۴درصد از شهدا گروه سنی ۱۶ تا ۲۰ سال و ۲۱‌ درصد از گروه سنی ۲۱ تا ۲۶ سال و ۸۰‌ درصد از گروه سنی ۲۶ تا ۳۰ سال و ۱۸‌ درصد بالای ۳۰ سال بوده‌اند.
‌ ۴۴درصد از شهدا گروه سنی ۱۶ تا ۲۰ سال و ۲۱‌ درصد از گروه سنی ۲۱ تا ۲۶ سال و ۸۰‌ درصد از گروه سنی ۲۶ تا ۳۰ سال و ۱۸‌ درصد بالای ۳۰ سال بوده‌اند. ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
واقعاا انقدر دقت دارید ؟ 175% ؟؟؟؟؟؟
روحشان شاد و يادشان گرامي باد.
صلوات
"درصد از شهدا گروه سنی ۱۶ تا ۲۰ سال و ۲۱‌ درصد از گروه سنی ۲۱ تا ۲۶ سال و ۸۰‌ درصد از گروه سنی ۲۶ تا ۳۰ سال و ۱۸‌ درصد بالای ۳۰ سال بوده‌اند. "
این که زد بالای صد در صد!!!
‌ ۴۴درصد از شهدا گروه سنی ۱۶ تا ۲۰ سال و ۲۱‌ درصد از گروه سنی ۲۱ تا ۲۶ سال و ۸۰‌ درصد از گروه سنی ۲۶ تا ۳۰ سال و ۱۸‌ درصد بالای ۳۰ سال بوده‌اند. !!!!
مقاله رو علی پروین نوشته؟!!!!
حتما دوستمون روسیه بود که این همه سلاح وتانک در اختیار صدام قرار داد!
چرا درست امار نمیدید 210 هزارتا شهید پس 70 هزارتا دیگش کو حساب کتابت احمدی نژادی شدها
الان وقتی وضعیت کشورهای مشابه که انقلاب‌های مشابه ما(البته نه در آن وسعت و تغییر) را مشاهده می‌کند واقعا به جمله امام که گفت: چنگ از التاف خفیه خداوند بود پی می‌برد.
واقعا اگر جنگ نمیشد شاید اختلافات داخلی و هرج و مرجهای گوناگون، کمر انقلاب را میشکست. ولی جنگ باعث یکپارچکی و شکست تمام عوامل نفوذی و بیگانه بود و انقلاب را تثبیت کرد. وضعیتی که در مصر اتفاق نیافتاد و به راحتی، انقلاب مردم به دست اسلاف بازگشت.
درود بر شهیدان وطن.
امام اما فرمودند بازسازی را نیز چیزی مثل جنگ بدانید.
این وضعیت خرمشهر و اینهمه فقیر و ....
اگر جنگ را نیز چیزی مثل بازسازی می دانستیم آیا ایرانی باقی بود؟
خرمشهر مظلوم هنوز در وضعیت نابسامانی است.
با قاطعیت می شود گفت روح شهیدان وطن از خرمشهر امروز شاد نیست.
درود به روان پاک همه شهیدان جنگ تحمیلی
ولی با سیاست می شد جلو این خسارت را گرفت
رفتند تا بمانیم و بسازیم ، ماندیم ولی ...
آمارهاتون كه احمدي نزاديه!
"۴۴درصد از شهدا گروه سنی ۱۶ تا ۲۰ سال و ۲۱‌ درصد از گروه سنی ۲۱ تا ۲۶ سال و ۸۰‌ درصد از گروه سنی ۲۶ تا ۳۰ سال و ۱۸‌ درصد بالای ۳۰ سال بوده‌اند. "
تعداد كشته هاي عراقي از ايران بيشتر بوده؟!؟!؟!!!!!!!!
سلام عالی بود مرسی
فقط در مورد گروههای سنی شهدا یه بازبینی بفرمایید
درصد شهدا در گروههاى سنى .....
این آمار دادنتون منو کشته!!!!
‌ "۴۴درصد از شهدا گروه سنی ۱۶ تا ۲۰ سال و ۲۱‌ درصد از گروه سنی ۲۱ تا ۲۶ سال و ۸۰‌ درصد از گروه سنی ۲۶ تا ۳۰ سال و ۱۸‌ درصد بالای ۳۰ سال بوده‌اند. "

جمع اینا که میشه 163 درصد !!

خدایا ما را از آمار مصون بدار ...
آمار مربوط به دسته بندی سنی شهدا جمعش اصلن صد درصد نمیشه!

دوستان تابناکی! فقط سعی نکنید با یه سری آمار الکی و جمله های محرک احساسات با اذهان بازی کنید!! یه آمار درست حسابی بدید که اولن جمع درصد ها توش صد درصد بشه، و دومن آمار تلفات های خودی و عراقی رو به طور عادلانه و برابر پوشش بدید!
‌ ۴۴درصد از شهدا گروه سنی ۱۶ تا ۲۰ سال و ۲۱‌ درصد از گروه سنی ۲۱ تا ۲۶ سال و ۸۰‌ درصد از گروه سنی ۲۶ تا ۳۰ سال و ۱۸‌ درصد بالای ۳۰ سال بوده‌اند.
آماراشتباه شده است، اگردرصدهاراجمع کنید مساوی 163 درصد می شود.
۴۴درصد از شهدا گروه سنی ۱۶ تا ۲۰ سال و ۲۱‌ درصد از گروه سنی ۲۱ تا ۲۶ سال و ۸۰‌ درصد از گروه سنی ۲۶ تا ۳۰ سال و ۱۸‌ درصد بالای ۳۰ سال بوده‌اند.

44 + 21 + 80 + 18 > 100

لطفا در ارایه امار دقت کنید.
این اشتباهات افراد رو نسبت به سایر امار هم بی اعتماد میکنه اگرچه درست باشه .

ممنون :)
آمارها مطمئنی درستند؟!
خداى من!
واقعا درود بر ايرانيان و خونى که از اونها در رگ هامون جاريست! خون اونا کاملا از دس نرفت...تو رگ هاى ماست! و مارو به همون ارمان هاو ايستادگى ها تشويق ميکنه!
خدا روح تمامی شهدا را قرین رحمت و اجر و برکت بر رزمندگان و جانبازان و ازادگان عزیز عطا فرماید .
برکات جنگ بعد جنگ بود برای خیلیا!
باسلام تو آمار در صد شهدا اشتباه شده
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری