بازدید 2476
شمار افرادی که ناچار به ترک خانمان خود شده‌اند، برای نخستین‌بار پس از جنگ‌جهانی دوم از ۵۰میلیون نفر فراتر رفت.
کد خبر: ۴۰۹۷۹۹
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۵ 21 June 2014
شمار افرادی که ناچار به ترک خانمان خود شده‌اند، برای نخستین‌بار پس از جنگ‌جهانی دوم از ۵۰میلیون نفر فراتر رفت.

به گزارش همشهری، شمار افرادی که ناچار به ترک خانمان خود شده‌اند، برای نخستین‌بار پس از جنگ‌جهانی دوم از 50میلیون نفر فراتر رفت. گزارش کمیساریای سازمان ملل در امور پناهندگان که به مناسبت روز جهانی آوارگان منتشر شده است، تصریح می‌کند:

پارسال شمار آوارگان، پناهجویان و افرادی که در کشور خود آواره شده‌اند، 6میلیون نفر افزایش یافت. این افزایش تا حد زیادی ناشی از وضعیت سوریه است.بیش از نیمی از این آوارگان کودک هستند و 86درصد آوارگان در کشورهای در حال توسعه به‌سرمی‌برند. به گزارش خبرگزاری‌ها، در سال 2013بیش از 2.2میلیون نفر در سوریه در بزرگ‌ترین مهاجرت از زمان نسل‌کشی رواندا در سال 1994ناچار به ترک خانه و کاشانه خود شدند. از 3سال پیش که جنگ داخلی در سوریه شروع شد، حدود 2.47میلیون نفر این کشور را ترک و 6.5میلیون نفر دیگر در داخل آن آواره‌ شده‌اند. در میان جمعیت 51.2میلیون‌نفری آوارگان جهان، 2.57میلیون افغان و 1.21میلیون نفر سومالیایی هستند.

حدود نیمی از کل آوارگان جدید به این دو کشور و سوریه مربوط می‌شود. به‌طور کلی، اکنون در جهان16.7میلیون نفر آواره، 33.3میلیون نفر آواره در کشور خود و1.2میلیون نفر پناهجو هستند. نسبت کودکان از 41درصد 5سال پیش به 50درصد در سال‌گذشته میلادی رسیده‌است. این نسبت در آفریقا 60درصد است. آنتونیو گوترس کمیسر عالی آوارگان سازمان ملل در این گزارش خاطرنشان می‌کند:

این بحران انسانی احتمالاً گسترش خواهد یافت. این هفته گزارش دیگری توسط مؤسسه اقتصاد و صلح منتشر شد که نشان می‌دهد پس از 6دهه کاهش جنگ، در خلال 7سال گذشته دوباره جنگ در جهان روند صعودی پیدا کرده است. در این حال، بحران‌های تازه در سودان جنوبی، جمهوری آفریقای مرکزی، اوکراین و عراق باعث آوارگی افراد بیشتری شده است؛ هر چند فلسطینیان با حدود 5میلیون نفر همچنان بزرگ‌ترین شمار آوارگان جهان را تشکیل می‌دهند. گروه دیگری از آوارگان از کشورهای خاورمیانه و آفریقا با قایق می‌کوشند از دریای مدیترانه بگذرند و خود را عمدتاً از طریق ایتالیا به اروپا برسانند. عده زیادی در این مسیر تا به حال جان خود را از دست داده‌اند.

ایتالیا ظرف 6‌ماه اول سال‌جاری میلادی بیش از 50هزار مهاجر را نجات داده است، اما رم قصد دارد از اتحادیه اروپا بخواهد مسئولیت نجات مهاجران را برعهده بگیرد. یکی از عجیب‌ترین آمارهای گزارش سازمان ملل وجود 25300کودک است که به‌تنهایی درخواست پناهندگی در 77کشور داده‌اند. بیش از 1/1میلیون پناهجو در کشورهای مختلف تقاضای پناهندگی کرده‌اند که حدود یک‌دهم آن در آلمان بوده است. علاوه بر جنگ، از دیگر عواملی که باعث جابه‌جایی جمعیت می‌شود، می‌توان از تغییر آب و هوا، رشد جمعیت، شهرنشینی، ناامنی غذایی و کمبود آب نام برد.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
چنگیز جلیلوند ولی الله فلاحی محدودیت های کرونایی کمک معیشتی صد هزار تومانی محمد حسن راستگو