بازدید 158693
بازنشر

آموزش ۳ بازی برای کنترل خشم کودکان

کد خبر: ۳۷۳۰۸۵
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۵ 31 December 2018

یک روانشناس کودکان از بازی «بادکنک‌های خشم»،‌ «پاره پاره کردن روزنامه» و «لاک پشت ماورا» به عنوان ۳ بازی برای کنترل خشم کودکان پیش‌دبستانی یاد کرد.

به گزارش فارس، علیرضا جعفری اظهار داشت: برای درمان و کنترل خشم کودکان به ویژه سنین پیش دبستانی راههایی وجود دارد که اولیاء مدرسه با انجام آن می‌توانند کمک زیادی به کودکان خشمگین کنند.

بازی بادکنک‌های خشم


وی گفت: بازی‌ای به نام «بادکنک‌های خشم» وجود دارد که هدف آن کنترل خشم کودکان تکانشی است. در این بازی به بچه‌ها آموزش می‌دهیم تا از طریق حفظ آرامش و کنترل تنفس و خشم خود آرامش پیدا کنند.

وی افزود: بچه‌ها در هنگام خشم، بادکنکی را باد می‌کنند و بعد از پر شدن در آن را محکم نگه می‌دارند، سپس با جسم نوک‌تیزی آن را می‌ترکانند.

این متخصص بهداشت روان ادامه داد: برای این کار باید از بادکنک‌های ضخیم استفاده کرد تا هنگام ترکیدن صدای بیشتری ایجاد کند. وقتی بادکنک‌ می‌ترکد بچه‌ها می‌ترسند و خودشان را عقب می‌کشند در این هنگام می‌توان به آنها آموزش داد که این کار می‌تواند خطرناک باشد و تکه‌های آن به سر و صورت دیگران پرتاب شود یا کسی از صدای مهیب آن بترسد.

جعفری گفت: ‌بعد از این مرحله از کودک می‌خواهیم تا چند نفس عمیق بکشد . سپس چند بادکنک دیگر به او می‌دهیم و از او می‌خواهیم آنها را باد کند و هوای درون بادکنک را به آرامی خارج سازد طوری که کسی نترسد و خطری متوجه کسی نشود.

وی افزود: بعد از این مراحل به کودک آموزش می‌دهیم که وقتی خشمگین می‌شود به آرامی نفس بکشد و با ذکر صلوات و کلماتی مانند استغفار بر خشم خود فائق آید و تصمیم مناسبی بگیرد. این بازی ساده اما معجزه‌آسا است.

بازی پاره پاره کردن روزنامه

این متخصص آموزش و پرورش کودکان پیش‌دبستانی از بازی «پاره پاره کردن روزنامه» به عنوان راهی جهت کنترل خشم کودکان دبستانی نام برد.

وی اظهار داشت: در بازی «پاره پاره کردن روزنامه» معلم از بچه‌هایی که پرخاشگر هستند و زبان عشقشان لمسی است می‌خواهد تا ابتدا دست راستشان را بالا برده و تعهد دهند که بعد از اتمام بازی تمام کاغذ‌پاره‌ها را جمع می‌کنند. سپس چندین روزنامه باطله به آنها می‌دهد و از آنها می‌خواهد تا به شیوه‌ای که خودش آموزش می‌دهد روزنامه‌ها را تکه تکه کنند، آنها را به هوا بریزند و با صدای بلند هورا و فریاد بکشند.

این متخصص علوم تربیتی ادامه داد: دو سه دقیقه بعد، بچه‌ها دچار تغییرات هیجانی می‌شوند که تأثیر آن در کنترل خشم و پرخاشگری آنها موثر است.

وی افزود: بچه‌ها باید در انتهای بازی کاغذهای باطله را جمع ‌کنند. این بازی موجب ارتباط موثر دانش‌آموزان با معلم می‌شود و احساس صمیمیت را بین آنها بیشتر می‌کند که این بازی ارتباط بین فردی دانش آموزان را با معلم برای حل مشکلات فردی و خانوادگی تقویت می‌کند.

بازی لاک‌پشت ماورا

این متخصص بهداشت روان از بازی «لاک‌پشت ماورا» به عنوان سومین بازی در کنترل خشم دانش‌آموزان پیش‌دبستانی یاد کرد.

وی گفت: این بازی نیز برای بچه‌هایی که زود خشمگین می‌شوند و تکانشی عمل می‌کنند موثر است.

وی افزود: اساس این روش «قصه‌درمانی» است. به کودک می گوییم بچه لاک‌پشتی در گذشته زندگی می‌کرده که مانند تو بوده و زود عصبانی می‌شده است. روزی پدر‌بزرگش او را صدا می‌زند و الگوهایی به او یاد می‌دهد. سپس به انجام مراحل درمان می پردازیم. مرحله اول این است که وقتی کودک عصبانی می‌شود با همان حالت صحنه را ترک کند و بعد که از جمع خارج شد مقداری فکر کند که باید آرام شود و خود را کنترل کند.

وی ادامه داد: در مرحله دوم چند نفس عمیق بکشد و در مرحله بعد به او آموزش می‌دهیم که دستش را روی شکمش بگذارد، 3 ثانیه نفسش را حبس کند و سپس با سه شماره هوای درون ریه هایش را خارج کند. در مرحله چهارم فکر کند که در آن صحنه چه کاری می‌توانسته انجام دهد.

مرحله پنجم به بازگشت کودک در جمع و گروه مربوط می‌شود. این بازی نیز در کنترل خشم و پرخاشگری کودکان تکانشی بسیار موثر است.

وی خاطر نشان کرد: زبان عشق کودکان متفاوت است و به 5 نوع دیداری،‌ شنیداری، لمسی(حسی)،‌ ایثار و وقت گذاشتن تقسیم شود که والدین و اولیاء مدرسه باید آنها را بشناسند.

سلام پرواز
بلیط اتوبوس
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۲۲
ببخشید،در بازی نخست، بادکنک، کودک استغفار کند?! از چی?
خدا عقل به این روانشناس بده...
با سلام ، روش های اشتباه! این روشها عادت می شود و در موقع خشم در حالت واقعی هم بادکنک و ... نیاز است.در رویه های نوین از متریال فیزیکی و برونی مانند فریاد و داد استفاده نمی شود.بجای آن از تغییر مکان مانند قدم زدن و یا شمارش و صبر واز این قبیل چیزها استفاده می شود.
استغفار و صلوات
بازي بادبادک مربوط به متخصصي به نام جو فراست است که در برنامه تلويزيوني بعنوان يک تکنيک استفاده مي کرد .
البته بايد گفت روانشناس تابنک هم "با ذکر صلوات و کلماتی مانند استغفار بر خشم خود فائق آید و تصمیم مناسبی بگیرد. " را به آن اضافه نموده است !!!!!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
مشکلش چیه الان؟
ناشناس
| Canada |
۰۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
دقیقا
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
دقیقا این علوم وارداتی هستن ومتاسفانه زمانی از تلویزیون سر در میارن که کهنه شده و روش جدیدی
اختراع شده
دیدگاه بچه هانسبت به بزرگ سالان بسیا متفاوت است لذا پیشنهادات ارائه شده را مناسب میبینم
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۰۲:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
به جز صلوات و استغفر الله که اضافه شده
همون صلوات و استغفار کافیه بقیه کارها بی مورده اتفاقا اگر مدیران هم از این روش استفاده کنند کل مشکلات اقتصادی فرهنگی سیاسی اجتماعی و زیست محیطی حله.
و با ذکر صلوات و کلماتی مانند استغفار بر خشم خود فائق آید و تصمیم مناسبی بگیرد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
بازی دوم و سوم نیاز با استغفار طلبیدن و صلوات نداره؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ولی اگر بچه به این چیزا عادت کنه و بزرگ بشه و جایی خشمگین بشه بادکنک نباشه ینفرو میترکونه یا روزنامه نباشه ینفرو چاره چاره میکنه.
خدا نکشتت ...استغفار و صلوات دیگه چیه ؟
تو جلسه امتحانی وقتی به ما می گفتند صلوات بفرستید بدتر استرس می گرفتم
تصور اینکه کودک سه ساله من موقع عصبانیت صلوات بفرستد یا استغفار کند هم خنده دار است.
تو بازی دوم نوشته زبان عشقشان لمسی است؟؟!! یعنی چی دقیقا؟؟!! فکر کنم در ترجمه اشتباه شده.
خدا به همه عقل بده
نويسنده محترم استغفار كند؟؟؟؟
وقتي مطالب علمي توسط افراد غير كارشناس نوشته ميشه
کودک پیش دبستانی« استغفار!!!!!!! یکی اینو بگیره.
به نظر من باید راه کارهای بهتری ارائه بشه چون برخی از روشهایی که گفته شده از درک کودک خارجه
بسیار راه کار خوبی بود از نظریه شما بسیار ممنون
برچسب منتخب
# فطریه # جیش العدل # حمله به کنسولگری ایران در سوریه # کفاره روزه # جهش تولید با مشارکت مردم