بازدید 3525

بیمه زنان‌ خانه‌دار پس از 11 سال اجرایی می‌شود؟

کد خبر: ۳۵۸۰۷۲
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۲ - ۱۳:۱۵ 16 November 2013
بیمه زنان خانه‌دار که بالاخره پس از ده سال انتظار در بودجه سالانه کشور جای گرفت، پس از گذشت 8 ماه از سال 92، هنوز اجرایی نشده و دولت تدبیر و امید منتظر فراهم شدن زیرساخت‌های لازم است.

به گزارش مهرخانه، جرقه این موضوع در سال 81 از سوی مسئولین وقت زده شد و در آن زمان 200 ميليون تومان برای اجرای این طرح اختصاص یافته و طي سال‌هاي 85ـ83، بودجه طرح به 2 ميليارد تومان رسيد.

براساس طرح اوليه، قرار بود با استفاده از اعتبارات مصوب، سالانه يك ميليون زن خانه‌دار كشور تحت پوشش بيمه قرار بگيرند، اما در عمل نه تنها اين اتفاق نيفتاد، بلكه به دليل برخي نواقص و مشكلات موجود از يكسو يا به بهانه تأخير در تأمين به موقع اعتبارات از سوي ديگر، طرح بيمه زنان خانه‌دار، یازده سال متوقف ماند تا آنکه در روزهای پایانی دولت دهم، قانون بیمه زنان خانه‌دار در قانون بودچه سال 92 لحاظ شد.

بر اساس این طرح و اختصاص 100 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این قانون، قرار بود در سال جاری 200 هزار زن سرپرست خانوار در مناطق محروم بیمه شوند و تا پایان سال ۹۴، یک میلیون و تا پایان برنامه هفتم یعنی ۱۲ سال دیگر، ۱۹ میلیون زن خانه‌دار از این خدمت بهره‌مند گردند.

اما پس از پایان دولت دهم، دوباره وقفه‌ای چند ماهه در مسیر اجرای این طرح قرار گرفت و با وجود وعده اجرا شدن این طرح در شعارهای انتخاباتی رئیس‌جمهور، در عمل چیز جدیدی نصیب این قانون تازه مصوب‌شده مجلس نشد و از این‌رو بهارستان‌نشینان دست به کار شدند و تعدادی از زنان مجلس با جمع‌آوری امضا خواستار سؤال از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص عدم اجرای بیمه زنان خانه‌دار شدند.

وزیر کار پس از مطرح شدن این موضوع در دفتر تعدادی از نمایندگان زن مجلس حضور پیدا کرد و مقرر شد اعتبار اجرای بیمه زنان خانه‌دار تا یک ماه دیگر تأمین شود و این طرح اجرا گردد و در غیر این‌صورت دوباره طرح سؤال از وزیر در خصوص عدم اجرای بیمه زنان خانه‌دار در مجلس کلید بخورد.

شهیندخت مولاوردی رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز در این خصوص می‌گوید: هم‌‌اكنون درمورد طرح بيمه زنان خانه‌دار در حال گزارش‌گيري هستيم و پس از ارزيابي كارشناسي در چارچوب رويكردي كه در كشور حاكم شده است، آن را به مرحله اجرا درمي‌آوريم.

وی ادامه می‌دهد: اكنون 100 ميليارد تومان براي بيمه كردن 200 هزار زن خانه‌دار در سال‌ جاري در مجلس شوراي اسلامي تصويب شده است؛ اين در حالي است كه دولت با كسري بودجه چندين هزار ميليارد توماني در سال‌جاري روبه‌‌روست.

معاون امور زنان رئیس‌جمهور در جلسه مشترکی که با اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی ‌برگزار شد، در خصوص اجرای بیمه زنان خانه‌دار در سال جاری قول‌های مثبتی داده و حالا همه منتظرند که در چهار ماه باقی مانده از سال 92، 11 سال انتظار اجرای این طرح به پایان برسد و زنان خانه‌دار صاحب بیمه‌ای جداگانه شوند.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # فوتبال ساحلی ایران # دعای روز پنجم رمضان
آخرین اخبار
وب گردی