بازدید 26286

گزینه‌های وزارت اطلاعات دولت یازدهم کیستند؟

کد خبر: ۳۳۴۷۱۹
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۸:۲۱ 27 July 2013

طبق آخرین رایزنی‌های صورت گرفته سه گزینه نهایی برای وزارت اطلاعات تاکنون باقی مانده است و تبادل نظر برای تعیین وزیر آینده به شدت جدی شده است.


به گزارش اعتدال، در میان تحلیلگران بسیاری هستند که معتقدند وزارت اطلاعات ایران نه تنها در سطح منطقه استراتژیک خاورمیانه بلکه در سطح جهان نفوذ ویژه و تلاش سخت کوشانه ای دارد و اینک که چند سالی است امریکا به تعبیری در دوطرف با ایران همسایه شده،باور چنین امری البته ساده تر می نماید. مردانی که در دنیا آنان را پرکار توصیف می کنند اما در داخل تعبیر همیشگی به یادگار از اوایل انقلاب همراه دارند؛سربازان گمنام امام زمان که  گمنامی همواره بخشی از هویتشان  است . از همین رو در سالهای اخیر انتخاب وزیر اطلاعات ایران نه تنها برای ایرانیان بلکه برای سیاست مداران سایر کشورها نیز بسیار مهم است.

بنابر گزارش خبرنگار ما از منابع آگاه، حجت الاسلام علی یونسی، حجت الاسلام محمد اسماعیل شوشتری و حجت الاسلام شفیعی سه گزینه اصلی وزارت اطلاعات برای معرفی از سوی حجت الاسلام حسن روحانی به مجلس شورای اسلامی به شمار می روند. هر چند نامزدهای دیگری همچون حجت الاسلام قمی نیر برای  احراز این سمت از سوی برخی صاحب نظران مطرح می شوند، اما به توجه به سابقه درپخشان و همچنین نزدیکی فکری به نظر می رسد، شانس علی یونسی از سایر دوستانش بیشتر است.

حجت الاسلام  محمد اسماعیل شوشتری؛

به گزارش خبرنگار ما، محمد اسماعیل شوشتری ، که تا سال 1367 ریاست  سازمان زندان ها را بر عهده داشت با آغاز ریاست جمهوری آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی به عنوان وزیر دادگستری منصوب شد. وی که از افراد خوشنام و صبور کابینه هاشمی در طول هشت سال بود، از سوی رئیس جمهور بعدی یعنی سید محمد خاتمی در سمت خود ابقا شد و وی نیز توانست در طول دوره های هفتم و هشتم ریاست جمهوری، از مجالس مختلف رای اعتماد کسب کند. وی هر چند هم اکنون نیز یکی از گزینه های اصلی وزارت دادگستری است اما با توجه رابطه نزدیک کاری وی با دستگاه‌های امنیتی وی نامش در بین نامزدهای وزارت اطلاعات دولت یازدهم دیده می شود. حجت الاسلام شوشتری که متولد 1328     روستای ینگجه , بخش سرولایت , نیشابور است سابق دو دوره نمایندگی مردم را در ادوار اول و دوم مجلس شورای اسلامی در کارنامه خود دارد.

حجت الاسلام احمد شفیعی؛

از سوی دیگر یکی دیگر از نام های مطرح برای وزارت اطلاعات، معاون خوش سابقه این وزارت خانه است. حجت الاسلام شفیعی یکی ازمعاونین یونسی در سالهای وزارتش، از دیگر نامزدهایی است که احتمال دارد از سوی دکتر روحانی به مجلس شورای اسلامی برای احراز پست وزارت اطلاعات معرفی شود.  وی که از چهره‌های قدیمی و مقبول در دستگاه اطلاعاتی کشور است در دوران شش سال وزارت یونسی بار اصلی امنیت کشور و به خصوص با عوامل خودسر را به دوش کشید. هر چند از وی همچون سایر سربازان گمنان امام زمان(عج) اطلاعات کمی در رسانه‌ها منتشر شده است اما همواره به عنوان یکی از افراد تاثیر گذار در وزارت اطلاعات از وی نامبرده می شود و با توجه به سابقه دوستی دیرینه با علی یونسی بعید به نظر می رسد بین این دو رقابتی بر سر وزارت اطلاعات صورت گیرد.

حجت الاسلام علی یونسی؛

اما مهمترین گزینه و بنابر گزارشی فرد مطلوب رئیس جمهور منتخب برای وزارت علی اطلاعات کسی نیست جز علی یونسی که با توجه به سوابق فعال و مدیریت موثرش در زمان قتل های زنجیره‌ای روحانی اطمنیان زیادی به وی دارد و به احتمال زیاد تا چند روزآینده نام وی به عنوان وزیر اطلاعات اعلام خواهد شد. از جمله سوابق علی یونسی می توان شرکت فعال وی در برگزاری سخنرانی های انقلابی شهید آیت الله قدوسی و شهید حیدری شرکت  فعال داشت. او  فعالیت های سیاسی علیه رژیم شاه را پس از آشنایی با گروه ابوذر شدت بخشید و پس ازدستگیری اعضای اصلی این گروه توسط ساواک در بازسازی دوباره ی آن،از بانیان اصلی بود.درباره سوابق مبارزات  دومی در زمان مبارزات انقلاب اما نکته ای ذکر نشده است .


وی درادامه فعالیت های سیاسی به ناچاربرای مدتی به خارج از کشور مهاجرت کرد و به اردوگاه های چریکی فلسطین و لبنان رفت تا نزد شهید محمد منتظری با شیوه های نظامی و چریکی آشنا شود.او  در بازگشت به ایران تحت تعقیب ،ساواک قرارگرفت سرانجام در سال 1357 در نهاوند دستگیر شد .


وی پس از پیروزی انقلاب 57 دروس خارج فقه را درمحضر مقام معظم رهبری و حضرت آیت الله گیلانی ادامه داد در سال 1359 از آیات عظام مشکینی و مومن گواهی فراغت از تحصیلات عالی حوزه علمیه را دریافت کرد و درضمن تحصیلات حوزوی، تحصیلات دانشگاهی رانیزادامه و در سال 1360 از دانشکده علوم قضایی و تربیتی در رشته کارشناسی علوم تربیتی فارغ التحصیل شد و در سال 1376 دوره کارشناسی ارشد را در رشته علوم سیاسی با گرایش امنیت ملی با موفقیت به پایان رساند.


اولین حکم یونسی حاکم شرع هیات هفت نفره واگذاری زمین در قم در سال 59 بود که حکم ان را از  آیت الله مشکینی گرفته بود .


او در سال 60 به دعوت آیت الله دکتر بهشتی رییس شعبه دادگاه انقلاب تهران شد  و سپس رییس شعبه دوم دادگاه انقلاب ارتش و پس از آن حاکم شرع دادگاههای انقلاب ارتش ازسوی شورای عالی قضایی و در این مدت اژه ای مسئول گزینش وزارت اطلاعات بود.


در سال 67 حجت الاسلام یونسی نماینده جانشین فرمانده کل قوا در حفاظت اطلاعات ارتش بود و در سال 69 حاکم شرع ویژه امور قضایی خانواده های شاهد سراسر کشور از سوی مقام معظم رهبری  آخرین سمت یونسی  قبل از وزارت ریاست سازمان قضایی نیروهای مسلح کل کشور بود.
سلام پرواز
خیرات نان
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # انتخابات مجلس # انتخابات # پردیس افکاری # مجلس خبرگان
وب گردی