بازدید 36964
حال محمد علی کلی رو به وخامت است

اسطوره به استقبال مرگ می‌رود!

رحمان کلی، برادر محمد علی کلی، مشت زن سنگین‌وزن افسانه‌ای فاش کرد که بیماری محمدعلی را از پا درآورده، به گونه‌ای که قادر به صحبت کردن یا شناختن کسی نیست. رحمان از پزشکان نقل کرده که مشخص نیست محمدعلی چند روز یا چند ماه دوام بیاورد ولی بعید است که تابستان امسال را ببیند. او همچنین همسر محمد‌علی را متهم کرده که در یک درگیری شدید خانوادگی موجب تشدید بیماری وی شده است.
کد خبر: ۳۰۱۰۴۳
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۳:۱۹ 06 February 2013
محمد علی کلی مشت زن سنگين‌وزن افسانه‌ای جهان به دلیل مسلمان شدنش محبوبیت زیادی بین مسلمانان جهان دارد؛ آنهایی که سن بیشتری دارند و مسابقات وی را دنبال می‌کردند، با علاقه خاصی رقابت‌های محمد علی را می‌دیدند.

به گزارش «تابناک»، رحمان کلی، برادر محمد علی که به شدت از حاد شدن بیماری برادرش ناراحت است، در مصاحبه‌ای با گریه گفت، ترجیح می‌دهد برادرش همین الان از دنیا برود تا بتواند از این زجری که می‌کشد، رهایی یابد‌. او گفت: «برادرم نمی‌تواند صحبت کند، او من را هم نمی‌شناسد. شرایط بسیار بدی دارد. او خیلی مریض است. شاید یک ماه دیگر زنده باشد، شاید یک روز. نمی‌دانم که آیا تا تابستان آینده با ما خواهد بود یا نه. حالا دیگر همه‌ چیز دست خداست. امیدواریم او مرگی راحت و با آرامش داشته باشد.

وی پیش از این که حالش اینقدر بد شود، به من گفت که درد زیادی ندارد. او دست مرا گرفت و در گوشم گفت‌: رحمان، من به هر چیزی که می‌خواستم برسم، رسیدم. برای من گریه نکن، من درد و حسرتی ندارم. در حال حاضر رفتن از این دنیا، بهترین اتفاق برای اوست. هر چه بیشتر در این شرایط زنده بماند، بیشتر زجر و بدبختی خواهد کشید. او به بهشت می‌رود، شکی در این نیست. اگر همین فردا تشییع‌ جنازه‌اش باشد، همه دولتمردان از سراسر دنیا به احترام او بپا می‌خیزند. من بیشتر از هر کس عاشق برادرم هستم. در میان همه آدم‌های مشهور دنیا او بهترین است. همه محمدعلی را می‌شناسند، کوچک و بزرگ او را دوست دارند. گریه می‌کنم چون دیدن این وضعیت او من را آزار می‌دهد و قلبم را می‌شکند. امیدوارم باز هم سر حال ببینمش، اما این تنها یک رؤیاست.

محمد علی (هفدهم ژانویه ۱۹۴۲، لویی ویل، کنتاکی، ایالات متحده) با نام قبلی کَسیوس مارسلوس کلی و نیز مشهور به محمدعلی کلی، یکی از مشهور‌ترین بوکسورهای سنگین وزن جهان است. او پس از گرویدن به اسلام در فعالیت‌های سیاسی نیز نقش داشت و به همین دلیل بیش از دیگر قهرمانان ورزشی در جهان مطرح شد. وی همچنین در قرن بیستم عنوان یکی از بزرگ‌ترین قهرمانان ورزشی را نیز از آن خود کرد.

کلی، چگونه محمد علی شد؟

در بین این دو مسابقه، کاسیوس به دلایل دیگری نیز مطرح و معروف شد. او دین مقدس اسلام را پذیرفت و نام خود را به محمد علی تغییر داد؛ هرچند این مسأله فقط از سوی عده اندکی پذیرفته شد که او را محمد علی کلی بنامند. سال‌های ۱۹۶۶ و ۱۹۶۷ برای وی سال‌های پر مشغله‌ای بودند، چرا که او مجبور شد هفت بار از عنوان قهرمانی‌اش دفاع کند. هیچیک از قهرمانان سابق دنیا در طول یکسال این کار را در چنین دفعاتی انجام نداده‌اند.

در ماه مارس ۱۹۶۶ در برابر یکی از سرسخت‌ترین حریفانش که یک بوکسور کانادایی به نام گئورگ چاوالو (Georg Chuvalo) بود، در یکی از نفسگیر‌ترین مبارزات به پیروزی رسید. چاوالو پیش از این در رده حرفه‌ای خود هرگز شکست نخورده بود.

پس از این مسابقه او به انگلیس رفت تا با قهرمان‌های انگلیسی، براین لاندن (Brain London) و هنری کوپر (Henry Cooper) که او را در یک بازی دوستانه در سال ۱۹۶۳ شکست داده بودند، دست و پنجه نرم کند. او هر دوی این‌ها را ناک اوت کرد و به آلمان رفت تا برابر کارل میلدنبرگر (Karl Mildenberger) اولین آلمانی که برای عنوان ماکس اشملینگ (Max Schmeling) می‌جنگید، به روی رینگ رود.

این مسابقه به اعتراف خودش بسیار سخت و دشوار بود، اما در راند دوازدهم بالاخره میلدنبرگ را ناک اوت کرد. در نوامبر ۱۹۶۶ او باز به ایالات متحده برگشت تا «ویلیامز» (Williams) را در هوستون شکست دهد! ویلیامز از آن دسته بوکسورهایی بود که ید طولایی در ناک اوت کردن حریف داشت، اما محمد علی به آسانی در راند سوم او را شکست داد.

در سال ۱۹۶۶ بود که وی از حضور در ارتش آمریکا برای جنگ ویتنام سر باز زد و اعلام کرد که هرگز به روی هم‌نوعان ویتنامی خود آتش نمی‌گشاید و همین مسأله مدت‌ها سر زبان‌ها بود و پس از آن حتی از حضور در رقابت‌های بوکس به مدت پنج سال محروم شد و گواهینامه بوکسش نیز به حالت تعلیق درآمد؛ البته مدتی بعد این محکومیت به سه سال کاهش پیدا کرد.

در سال ۱۹۷۰ پس از گذشت دوران محرومیت خود، بار دیگر جواز بوکس خود را دریافت کرد، اما به علت وقفه‌ای چند ساله در ورزش حرفه‌ای، عنوان قهرمانی سال ۱۹۷۱ رادر مبارزه‌ای با جو فریزر (Joe Frazer) در مادیسون اسکوار گاردن (Madison Square Garden) از دست داد.

اعلام بازنشستگی

در ۲۷ ژوئن ۱۹۷۹ محمد علی اعلام بازنشستگی و با دنیای پر هیجان رینگ و بوکس خداحافظی کرد؛ هرچند در دو سال پس از آن مسابقاتی هم انجام داد، ولی در آخرین مسابقه خود برابر ترور بربیک (Trevor Bebick) که دوازده سال از او جوان‌تر بود، شکست خورد و پس از این شکست در سال ۱۹۸۱ با رکورد ۵۶ پیروزی، ۳۷ ناک اوت و پنج شکست به طور کامل از بوکس کناره‌گیری کرد.

محمد عل کلی همیشه فاصله‌اش با حریف نسبت به سایرین بیشتر بود و ضرباتش به سر از هر بوکسور دیگری بیشتر بود. هرچند شاید این مسأله در طول یک مسابقه ریسک بیشتری داشته باشد؛ اما ضربات سنگین به اعضای بدن برای ناک اوت کردن حریف از روی رینگ مؤثر‌تر است و کلی بر این باور بود نمی‌خواهد با فریب دادن دیگران قهرمان شود.
تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۶۴
انتشار یافته: ۱۵
امیدوارم حالش خوب شود
با چه شوقی مسابقه اش را میدیدیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۸
مگه تو چند سالته؟
یک پهلوان واقعی بود هست و خواهد بود.
چون منش پهلوانی داشت.
پهلوانان هرگز نمی میرند.
به امید سلامتی وی
واقعا بهترین بوکسور تاریخ بوکس بود انشالله که خوب بشه
آرزوی سلامتی برای ایشان دارم .
درصورت رفتن ازین دنیا کاش از سران مملکت ماهم کسی در تشیع پیکر این مسلمان باایمان شرکت کند.
پاسخ ها
ي
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۸
!!! نمرده كه بابا !
محمد علی که همه را ناکوت کرد آخر سر زنش او را ناکوت کرد
یادش بخیر چه بوکسوری بود
آن سالها نام محمد علي كلي سر زبانها بود ، شنيدن كر كريهاي اينها اينها قبل از مسابقه شنيدني بود ، من در سال 1972 در آمريكا بودم ، در آمريكا نيز مثل ايران مشهور خاص و عام بود .
انشاءالله خدا شفایش دهد
خدا شفا به او بده
مرگ يك مقدر الهي است
مرگ يك واقعيتي است كه خداوند براي بشر قرار داده است
اكنون هفت ميليارد انسان روي زمين زندگي مي كنند و اين هفت ميليارد نفر بعد از صد سال يكي از آنها زنده نيست
مرگ يك وديعه الهي است كه به انسان بگويد اين دنيا ارزش ترفند و دروغ گفتن و ريا و ثروت اندوختن و هزاران موارد ديگر را ندارد و بايد اين واقعيت را قبول كرد و تا كنون از ده هزار سال پيش تا كنون شصت تا هفتاد ميليارد انسان روي زمين به دنيا آمده اند و مرده اند و محمدعلي كلي و پيامبران و ثروتمندان و فقيران براي خدا فرق نمي كند و اين مرگ يك عدالت مطلق است تا برسد به روز قيامت كه چه هر انسان چه در روح خود كه پرونده آخرتش است ذخيره كرده و بايدجوابگوي روح خود باشد
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # حسین امیر عبداللهیان # سیدمحمدعلی آل هاشم # مالک رحمتی
وب گردی