بازدید 19161
۲
رييس سازمان صداوسيما كه در حاشيه‌ي افتتاح راديونمايش با خبرنگاران گفت‌وگو مي‌كرد، در پاسخ به پرسش خبرنگار ايسنا درباره‌ي پخش سخنان مرد سه زنه در سيما، گفت: نظر شخصي من درباره‌ي آوردن چنين شخصي به استوديو و بيان چنين صحبت‌هايي، منفي است.
کد خبر: ۱۷۳۶۰۲
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۰ - ۱۱:۲۷ 28 June 2011
رييس سازمان صداوسيما كه براي شركت در مراسم راه‌اندازي راديونمايش پس از مدت‌ها در جمع خبرنگاران حاضر مي‌شد، به پرسش‌هايي درباره‌ي پخش برنامه مرد سه زنه از تلويزيون، ممنوعيت پخش سريال‌هاي تلخ در سيما و به روي آنتن بردن سريالي مانند «ستايش» و همچنين نقد مسائل سياسي و اجتماعي در سريال طنز «ساختمان پزشكان» پاسخ گفت.

سيد عزت‌الله ضرغامي در پاسخ به پرسش خبرنگار ايسنا درباره‌ي حضور مرد سه زنه در يكي از برنامه‌هاي تلويزيون، با بيان اين كه اين برنامه را ديده است، از پخش آن انتقاد كرد.

*** انتقاد به پخش برنامه مرد سه زنه

رييس سازمان صداوسيما كه در حاشيه‌ي افتتاح راديونمايش با خبرنگاران گفت‌وگو مي‌كرد، در پاسخ به پرسش خبرنگار ايسنا درباره‌ي پخش سخنان مرد سه زنه در سيما، گفت: نظر شخصي من درباره‌ي آوردن چنين شخصي به استوديو و بيان چنين صحبت‌هايي، منفي است.

وي ادامه داد:‌ به همين دليل هم در برنامه‌ي «صرفا جهت اطلاع» اين مساله نقد شد؛ ما در مورد هر دستگاهي سعي مي‌كنيم آسيب‌ها را نشان دهيم.

رييس سازمان صدا و سيما در پاسخ به اين پرسش ايسنا كه آيا به برنامه‌اي كه چند همسري را ترويج كرده بود تذكر داده شده؟ گفت: خود اين برنامه بعد از پخش متوجه شد.

ضرغامي در بيان سياست‌هاي صدا و سيما درباره‌ي اين مساله، افزود: يكشنبه شب در برنامه‌ي «استوار» كه تا نيمه شب هم به طول انجاميد، يك بحث كارشناسي بسيار خوب با حضور كارشناسان دانشگاهي و حوزوي در مورد همين مساله چند همسري داشتيم؛ جواناني هم در داخل استوديو بودند و سوالاتشان را مطرح ‌كردند.

وي ادامه داد: به نظر من يكي از برنامه‌هاي خوبي كه مي‌تواند خيلي از سوالات را جواب دهد، همين برنامه است و حمايت و نگرش ما، حمايت از اين دست برنامه‌هاست كه در مورد دستورات اسلامي در حوزه‌هاي مختلف به ويژه در جايي كه به خانم‌ها مربوط مي‌شود، بحث عالمانه، كارشناسي و درست مطرح كند.

رييس رسانه ملي همچنين با اشاره به برنامه‌اي كه مرد سه زنه را دعوت كرده بود، خاطرنشان كرد:‌ آن برنامه كه به نظر من برنامه‌اي فانتزي بود، نمي‌توانست دستاوردي داشته باشد. دوستان ما بنا بر يك تحليل اين برنامه را پخش كردند اما بعد از اين كه پخش شد تذكر هم داده شد و خودشان هم فهميدند كه اين برنامه‌ها نمي‌تواند مفيد باشد.

*** راه‌اندازي 5 شبكه تخصصي ديگر

ضرغامي در بخش ديگري از سخنانش در پاسخ به پرسشي درباره‌ي اين كه تا پايان امسال چند شبكه به تلويزيون اضافه مي‌شود؟ گفت: تكثر شبكه‌هاي تخصصي جزو برنامه‌هاي ماست؛ بنابراين در سيما راه‌اندازي پنج شبكه را برنامه‌ريزي كرده‌ايم: شبكه توليدات مراكز استاني يا شبكه «شما»‌، شبكه فيلم و سريال‌، شبكه ورزش‌، شبكه كودك و نوجوان‌، شبكه معرفي كالا و خدمات كه البته سعي مي‌كنيم نام مناسبي برايش انتخاب كنيم. راه‌اندازي اين پنج شبكه جزو اولويت‌هاي ماست؛ طراحي و برنامه‌ريزي براي راه‌اندازي اين شبكه‌ها انجام شده و كارهاي مقدماتي‌اش در حال انجام است.

رييس سازمان صدا و سيما تاكيد كرد: زماني كه زمينه‌هاي فني اين شبكه‌ها كه كار سختي است و به سرمايه‌گذاري زيادي نياز دارد، فراهم شود، اين شبكه‌ها به مرور راه‌اندازي مي‌شوند.

*** برنامه‌اي از تيغ انتقاد من جان سالم به در نمي‌برد

وي در ادامه در پاسخ به اين پرسش كه به چه بخشي از صدا و سيما نگاه نقد و طنزآميز دارد؟ اظهار كرد:‌ من وقتي برنامه‌هاي سيما را مي‌بينم، به همه‌ي آنها انتقاد دارم؛ يعني برنامه‌اي نيست كه از تيغ انتقاد من جان سالم به در ببرد؛ چون سياست‌هايي را اعلام و شرايطي را فراهم مي‌كنيم، اما وقتي برنامه‌اي پخش مي‌شود، مي‌بينيم مبتني بر آن نگاه سازماني نيست؛ بنابراين نگاه منتقادانه ما دائما درباره‌ي همه برنامه‌هاي سازمان است.

ضرغامي افزود: اما آن چه من حساسيت بيشتري دارم، چهار اصل مربوط به سفارشات مقام معظم رهبري براي دوره فعلي سازمان صدا و سيماست؛ يعني برنامه‌اي كه در عين حال كه مي‌خواهد اطلاع‌رساني و اعتمادسازي كند، اميد را در مردم ايجاد كند؛‌ و اينگونه نباشد كه مردم بعد از ديدن آن برنامه نااميد شوند‌، اعتمادشان به نظام و سيستم اجرايي كشور كم شود و يا آگاهي‌هاي از جنس آگاهي‌هاي نادرست به آنها القا شود‌، يا بعد از ديدن آن برنامه اخلاقيات پس‌روي كند يا در حوزه ديني شبهه‌زايي شود.

وي تاكيد كرد: در اين چهار اصل حساسيت من بيشتر است و اگر برنامه‌اي با آنها در تعارض باشد براي اصلاحش تذكر جدي مي‌دهيم؛ اين چهار شاخصه حوزه بسيار گسترده‌اي را فراهم كرده كه با جهت‌گيري همكاران باعث شده از ابتداي تعيين اين شاخص، كارآمدي برنامه‌هاي ما خيلي بيشتر شده است.

رييس رسانه ملي ادامه داد: با برنامه ريزي كه انجام گرفته، سمت و سوي بسياري از توليدات به اين سمت رفته و من فكر مي‌كنم با سيستم‌هاي ارزيابي كه داريم، جهت‌گيري و ارزيابي بهتري روي اين چهار اصل فراهم كنيم كه بعد از اتمام يك دوره مشخص بسياري از آنها روي آنتن مشاهده خواهد شد.

وي ادامه داد: ما روي اين چهار اصل حساس هستيم؛ مثلا اگر برنامه‌اي اميد را از بين ببرد‌ يا وقت آنتن را پر كند اما آگاهي بخش نباشد يا اخلاق را رعايت نكند؛ مورد تاييد ما نيست. منظور از اخلاق هم اين نيست كه در يك برنامه چند حرف خودماني زده شود؛ حوزه‌ي اخلاق بسيار گسترده است؛ مثلا اگر يك مسؤول بلندپايه در يك برنامه حرف‌هايي بزند كه جامعه را به سمت نااميدي ببرد، اين برنامه پخش نمي‌شود بلكه سعي مي‌كنيم جهت گيري‌مان طوري باشد كه اميد در مردم زنده شود. خوشبختانه با تاكيد مقام معظم رهبري اين مساله بركت خوبي براي سازمان شد تا ما بتوانيم با جديت بيشتر اين چهار اصل را پيش بريم.

*** «ستايش» تلخ نيست

ضرغامي در بخش ديگري از صحبت‌هايش درباره‌ي ممنوعيت به روي آنتن رفتن سريال‌هاي تلخ، گفت:‌خوشبختانه برنامه‌هاي نمايشي سيما از لحاظ شاد و مفرح بودن‌، وضعيت خوبي دارد ما الان به بلوغ نمايشي رسيديم و با يك توليد گسترده در انواع ژانرها دستمان پر است؛ در حال حاضر سه مجموعه «سه ،‌پنج،‌دو» ‌، «توطئه فاميلي» ‌، «ساختمان پزشكان» با فضاي طنز پخش مي‌شود كه جز شرايط كم نظير سازمان است.

او در ادامه در پاسخ به پرسشي درباره‌ي سريال «ستايش» كه با محتواي تلخ جمعه شب‌ها پخش مي‌شود، گفت: با اولويتي كه معاون سيما به درستي اعلام كرده‌اند ما سعي مي‌كنيم جهت‌گيري‌مان را در حوزه برنامه‌هاي شاد و مفرح افزايش دهيم. در كنار اين برنامه‌ها با شاخصه طنز‌، برنامه‌هاي ملودرام داريم. برنامه‌هاي ملودرام را از نمي‌توان «تلخ» ناميد؛ تلخ يك معناي ديگري دارد. برنامه‌اي كه ملودرام است يعني مبتني بر يك قصه جذاب و پر از پيام و تجربه انساني است كه مي‌تواند براي جامعه بسيار مفيد باشد. من از معاون سيما خواسته‌ام روي همين سريال «ستايش» كار بيشتري كنند. بسياري از اتفاقاتي كه در اين سريال رخ مي‌دهد مي‌تواند دستمايه‌ي بسياري از برنامه‌هاي گفت وگو محور باشد.

ضرغامي يادآور شد: اين ها اتفاقاتي است كه در جامعه‌ مي‌افتد؛ آسيب‌ها و مشكلاتي است كه مردم دارند. در واقع مردم بخشي از واقعيت‌هاي جامعه را در سريال‌هايي مثل «ستايش» مي‌بينند. اين سريال، سريال طنز نيست، اما يك ملودرام واقعي اجتماعي است كه حتما توليد و پخش آن براي جامعه ضرورت دارد.

*** سرانجام تلخ «مختار» پيام دارد

رييس سازمان صدا و سيما سپس در اين زمينه عنوان كرد: اگر اين طور بخواهيم حساب كنيم، قسمت‌هاي آخر «مختارنامه» هم فوق‌العاده درد و افسوس تاريخي دارد؛ اينكه چطور يك سپاه و حكومت انقلابي كه اگر دوام پيدا مي‌كرد‌، وضعيت تاريخ را عوض مي‌كرد، به خاطر اختلافات و تفرقه‌ها نابود شد. سرانجام مختار بسيار تلخ و از جهتي ناراحت‌كننده است، اما پيام و درس سازنده‌اي دارد؛ امروز براي جامعه برخي مشكلات را بين گروه‌هاي سياسي‌، مسؤولان اجرايي و مديران مي‌بينيم؛ اين تلخي خيلي بيشتر از تلخي نمايشي است كه با خودش پيام دارد.

ضرغامي تاكيد كرد:‌ اين‌ها را ما تلخ نمي دانيم؛ ضمنا مطلبي كه معاون سيما مطرح كرده‌اند رويكرد جديد سيما به اين مطلب است كه توجه بيشتري به آن شود.

*** حمايت از برنامه‌هاي متعهد در مقابل كم‌طاقتي‌ها

رييس سازمان صدا و سيما در بخش پاياني سخنانش درباره سريال «ساختمان پزشكان» و تكه‌هاي سياسي اين سريال، گفت:‌ من فكر مي‌كنم بايد با مردم حرف بزنيم. بسياري از معضلات ما در حوزه‌هاي سياسي، اجتماعي‌ و اخلاقي‌ مي‌تواند در كارهاي نمايشي مورد نقد قرار گيرد و اگر با رويكرد متعهدانه و سالم و در چارچوب به آنها پرداخته شود، مورد حمايت و تائيد است و من از اين مجموعه‌ها در مقابل كم‌طاقتي‌ها با قدرت حمايت مي‌كنم.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۴/۰۷
مرد سه زنه آخرش بود...............
ميگفت وقتم پر ميشه و لذت مي برم؟!؟!؟!؟!
حميد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۴/۰۷
چرا انتقاد کرد ؟

چون يک مرد و سه زن ؛ حلال خدا را حرام نکرده بودند ؟؟
چون داشتن سه و يا چهار زن که حقی است که پروردگار به مردان مسلمان عطا کرده , برای خيلی از زنان امروز جامعه ما خوشايند نيست ؟

ما مصداق اين گروه نيستيم که" از دين آنچه را که دوست دارند انجام ميدهند"؟؟؟
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
آلودگی هوا اومیکرون مذاکرات وین مازوت کوهرنگ روز دانشجو سایت غنی سازی نطنز