بازدید 4689
۱

برداشت گل محمدی در چهارمحال و بختیاری

برداشت گل محمدی در گلستان‌های شهر «چلیچه» استان چهارمحال و بختیاری آغاز شد.
کد خبر: ۱۲۴۲۰۸۷
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۹ 11 June 2024

گل محمدی با نام علمی "Rosa damascena" از مهم‌ترین انواع گل‌های رز در دنیا و از مشهورترین گیاهان در تاریخ باغبانی است. این گل به علت داشتن رایحه فوق‌العاده و تنوع ارقام، در بسیاری از مناطق دنیا کشت می‌شود.

ایرانیان از نخستین کسانی هستند که از گذشته‌های دور به ویژگی‌های خوراکی و درمانی گل محمدی پی برده‌اند.

گل‌های صورتی خوشرنگ با ۳۲ گلبرگ صورتی مشابه و یکدست در اوایل صبح شروع به پدیدار شدن می‌نمایند. زمان باز شدن گل‌های گل محمدی در اوایل اردیبهشت تا اوایل تیرماه می‌باشد. و در هر منطقه مدت زمان باز شدن گل‌ها ۳۰-۲۰ روز طول می‌کشد. دوام گل حداکثر یک روز بوده و بعد از آن رنگ صورتی خوشرنگ گلبرگ‌ها به سفید می‌گراید و با اندک نسیمی گلبرگ‌ها پرپر شده و می‌ریزند.

گل محمدی مقاوم به کم آبی، آفات، امراض علاوه بر خواص درمانی دارای مزیت‌های اقتصادی فراوان مانند ارزش صادراتی و اشتغال‌زایی و جاذبه گردشگری است.

هم اکنون شماری از مزارع گل محمدی در «چلیچه» استان چهارمحال و بختیاری زیر کشت گل محمدی قرار دارد که به لحاظ شرایط اقلیمی استان از ارزش بالایی برخوردار می‌باشد و با توجه به اینکه کاشت محصول نیاز به آب کمی داشته و در زمین‌های شیب دار قابل کشت می‌باشد، علاوه بر اشتغال‌زایی، از سوددهی بالایی نیز برخوردار است.

محصول عمده گل محمدی، گلاب، اسانس و گلبرگ خشک‌شدهٔ آن است که از آن‌ها در صنایع دارویی، عطرسازی، فراورده‌های بهداشتی و آرایشی و صنایع غذایی استفاده می‌شود. برای تهیهٔ مربا و در صنایع تولید و تهیه بستنی و گل قند نیز از گل محمدی استفاده می‌شود. از گلاب و پودر گلبرگ‌های خشک‌شدهٔ این گل، به‌عنوان یک ادویه به‌ویژه در آشپزی خاورمیانه و هند استفاده می‌شود. عنبر گل به‌عنوان یکی از فراورده‌های صنعت گلاب‌گیری، مایع سیاهی است که در پایان عملیات تقطیر همراه با تفالهٔ گل‌ها در دیگ به جای می‌ماند و در طب سنتی کاربرد دارد.

در استان چهارمحال و بختیاری به دلیل کوهستانی و مرتفع بودن آن گل محمدی از عیار بالایی برخوردار است.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۱
امیدوارم صنایع تبدیلی این محصول نیز در این استان راه اندازی شود و این محصول بصورت خام به استان‌های دیگر نرود و گلاب و سایر فرآورده های وابسته به نام خود چهارمحال و بختیاری عرضه گردد
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری
آخرین اخبار