بازدید 6798

نتایح بررسی صلاحیت نامزدها امروز اعلام می‌شود؟

مطابق با قانون و همچنین تقویم انتخابات ۸ تیر ۱۴۰۳، پایان امروز مهلت قانونی ۵ روزه شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری به پایان می‌رسد؛ اما با توجه به اینکه این شورا می‌تواند مهلت خود را ۵ روز دیگر تمدید کند، باید منتظر ماند و دید که تصمیم شورای نگهبان چیست؟
کد خبر: ۱۲۴۱۵۸۷
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۱ 08 June 2024

 

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، در پی به شهادت رسیدن سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و در اجرای اصل ۱۳۱ قانون اساسی جهت تعیین رئیس جمهور بعدی کشور، به پیشنهاد وزارت کشور و تائید شورای نگهبان، انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری روز جمعه ۸ تیر ۱۴۰۳ برگزار می‌شود. داوطلبان نامزدی این انتخابات از ۱۰ خرداد تا ۱۴ خرداد به مدت ۵ روز فرصت داشتند تا با حضور در ستاد اتخابات کشور، در این انتخابات نام نویسی کنند.

بر این اساس نیز در مجموع ۸۰ نفر برای نامزدی در این انتخابات نام نویسی کردند و اسامی و پرونده این افراد جهت بررسی صلاحیت از سوی وزارت کشور به شورای نگهبان ارسال شد. شورای نگهبان از روز سه‌شنبه هفته گذشته ۱۵ خرداد ۱۴۰۳ فرآیند بررسی صلاحیت افراد را آغاز کرد و بر اساس قانون ۵ روز فرصت دارد تا نتیجه بررسی‌های خود را اعلام و افراد احراز صلاحیت شده را به وزارت کشور معرفی کند؛ قانون همچنین این اجازه را به شورای نگهبان داده تا در صورت نیاز، علاوه بر ۵  روز مهلت اولیه، ۵ روز دیگر نیز برای بررسی‌های خود داشته باشد.

پیشتر هادی طحان نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در نشستی خبری درباره فرآیند بررسی صلاحیت‌ داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرده بود که «زمان قانونی شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت‌ها ۵ روز است و امکان تمدید آن به مدت ۵ روز دیگر نیز پیش‌بینی‌ نشده است که از ۵ روز اول حتماً استفاده خواهیم کرد و در تلاشیم که از همه ۵ روز دوم استفاده نکنیم»؛ بنا براین با توجه به اینکه فرصت ۵ روزه شورای نگهبان امروز شنبه 19 خرداد به پایان می‌رسد، باید منتظر ماند و دید که آیا این شورا تا پایان روز از امکان تمدید مهلت قانونی برای بررسی صلاحیت‌ها استفاده می‌کند یا اینکه با انتشار اسامی افراد احراز صلاحیت شده، فضای کشور وارد دوران تبلیغات انتخاباتی می‌شود؟ پرسشی که تا ساعاتی دیگر به آن پاسخ داده خواهد شد.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم