بازدید 2116

تورم مواد غذایی به کمترین رقم ۴ سال اخیر کاهش یافت

بر اساس گزارش مرکز آمار در اردیبهشت امسال متوسط افزایش قیمت مواد غذایی نسبت به اردیبهشت سال گذشته (تورم نقطه به نقطه) به ۲۲.۷ درصد رسید که تقریبا در ۴ سال اخیر کمترین رقم است.
کد خبر: ۱۲۳۸۹۳۲
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۳۶ 24 May 2024

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، تورم نقطه به نقطه مواد غذایی در ماه‌های پایانی دولت گذشته با وجود تخصیص میلیاردها دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی، بالای ۶۰ درصد بود.

با شروع به کار دولت سیزدهم تورم مواد غذایی حدود ۲۰ واحد درصد کاهش یافت اما از اوایل سال ۱۴۰۱ به علت حذف سیاست رانت‌زای ارز ۴۲۰۰ تومانی، نرخ تورم مواد غذایی افزایشی شد که البته دولت با پرداخت یارانه‌های ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی توانست بخش زیادی از آن افزایش هزینه‌ها را جبران کند.

به همین دلیل بود که شاخص ضریب جینی که مؤید فاصله درآمدی بین دهک‌ها در کشور است در سال ۱۴۰۱ بهتر شد که بیانگر افزایش قدرت خرید اقشار کم‌درآمد با دریافت یارانه‌های جدید با وجود افزایش قیمت مواد غذایی پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بود.

از خرداد ۱۴۰۲ تورم نقطه به نقطه مواد غذایی با کاهش حدود ۳۰ واحد درصدی مواجه شد که ناشی از تخلیه تورمی پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بود و از آن پس تورم مواد غذایی به زیر ۴۰ درصد رسید و در سه ماه اخیر هم به کمتر از ۳۰ درصد کاهش یافته است.

در اردیبهشت امسال هم تورم نقطه به نقطه مواد غذایی به ۲۲.۷ درصد کاهش یافته که کمترین رقم این شاخص در حدود ۴ سال اخیر است.

بر این اساس با ادامه کاهش متوالی تورم مواد غذایی از یک سو و تداوم پرداخت یارانه‌های نقدی و کالابرگ از سوی دیگر، طبیعی است که قدرت خرید اقشار متوسط و کم‌درآمد بهتر شده و شاخص ضریب جینی نیز همچنان کمتر شود که نشانه اثرگذاری سیاست‌های اقتصادی دولت سیزدهم در بهبود عدالت درآمدی در جامعه است.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
بلیط هواپیما
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱۱
این نوع ادعاها توهین به شعور مردم است هفته ای نیست که قیمتها تغییر نکند
واقعا به این مطالبی که نوشتید یقین دارید؟ لطفا لیست اخرین قیمتهای مواد غذائی دولت قبل را با اخرین قیمتهای دولت فعلی با رقم بنویسید و مقایسه بکنید ضمنا تفاوت مجموع یارانه دولت قبلی را با یارانه 300 _400 دولت فعلی را به انضمام درامد های دو دولت را نیز با رقم بیاورید تا حقیقت اشکار بشه این راه بهترین روش برای راستی ازمایی است
چی ارزان شده یا چه اتفاقی افتاده که تورم کم‌شده؟
تو کدوم کشور؟
دروغ کمتر بگویید تا رستگار شوید
لطفا به شعورمر دم بی احترامی نکنید.
بابا چی رو میخواهی ثابت کنی ،،برید خجالت بکشید ،آه و ناله و نفرین رو برای خودتون نخرید،،نه تورم کاهشی شده و نه اقلام سبد معیشت و هزینه های زندگی ارزون،،،بلکه بر خلاف شما مدعیان تورم هنوز بالاست و اقلام سبد معیشت و هزینه ها چند برابر سال ۱۴۰۲ گرانتر شده ،،مردم دیگه به حرف شما اعتماد ندارند ،،مردم زیر خط فقر تورم و گرانی رو در کف بازار می بینند.
باور کنید اگه هیچی نگید خیلی بهتره
پاسخ ها
حمید
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۴
با سلام پرداخت قیمت کالا با ريال انجام می شود نه درصد لطفا افزایش قیمت را به ريال اعلام نمایید چون هر افزایشی در سنوات بعد از ۹۹ هم افزایش دارد
شما تازه از فرنگ آمده‌اید باید هم از قیمتها خبر نداشته باشید اشتباه به عرض رساندهاند
چقدر راحت میشه چشم بروی حقایق بست . تفو تفو .
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم