بازدید 27208

شرط متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در سال 1403

دبیر اجرایی خانه کارگر آران و بیدگل می گوید که سازمان تامین اجتماعی برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان نیاز به دریافت بدهی‌هایش دارد.
کد خبر: ۱۲۳۸۸۷۵
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۷:۳۶ 23 May 2024

 به گزارش تابناک، دبیر اجرایی خانه کارگر آران و بیدگل گفت: نیاز به متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان علاوه بر اینکه نتیجه‌ی سیاستهای کلان است، نتیجه‌ی بی‌توجهی به ماده ۹۶ قانون تأمین اجتماعی و عقب نگه داشتنِ دستمزد از هزینه‌های زندگی است و مسئول این وضعیتِ تمام دولت‌ها هستند.

 مجتبی حاجی‌زاده (فعال کارگری) در رابطه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به ایلنا گفت: در برنامه توسعه هفتم، اجرای متناسب‌سازیِ حقوق بازنشستگان الزام‌آور شده و از همان ابتدا نمایندگان مجلس این قانون را برای تمام صندوق‌های بازنشستگیِ کشوری، لشکری و تأمین اجتماعی لازم‌الاجرا دانستند. 

وی بیان کرد: بسیاری از بازنشستگان تأمین اجتماعی در حال حاضر نگران‌ عدم اجرای متناسب‌سازی برای بیمه‌شدگانِ صندوق تأمین اجتماعی هستند. البته همان زمان هم وزارت کار نسبت به تأمین منابع متناسب‌سازی برای بازنشستگان تأمین اجتماعی ابراز نگرانی کرد. به هر حال این قانون در برنامه توسعه هفتم گنجانده شده و دولت باید به عدالت برای همه‌ی بازنشستگان صندوق‌های اجتماعی رفتار کند.

 وی گفت: متاسفانه دولت با همراهیِ مجلس یازدهم بر خلاف سیاست‌های ابلاغی تامین اجتماعی، بعد از اعلام مغایرت شورای نگهبان، نسبت به جزء ۱ بند الحاقی ۲ ماده ۲۹ لایحه برنامه هفتم توسعه بجای رفع ایراد آن را حذف کرد و با این کار دولت را تا پایان برنامه از پرداخت بدهی حسابرسی شده معاف کرد. با این کار عملا متناسب سازی برای بازنشستگان تامین اجتماعی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت.

حاجی‌زاده بیان کرد: با حذف این موضوع عملا دولت طی پنج ساله هفتم هیچگونه تعهدی نسبت به بازپرداخت بدهی محاسبه شده به سازمان تأمین اجتماعی نخواهد داشت و کل مصوبات سال گذشته برای متناسب‌سازی این قشر از مستمری‌بگیران که با رقم ۱۷۰ همت شروع و در نهایت با ۱۳۰ همت مصوب شد، وضعیت نامعلومی پیدا می‌کند.

حاجی‌زاده گفت: رهبری در دیدار با کارگران فرمودند اگر حال این جامعه خوب باشد، حال نیمی از مردم کشور خوب است، اما دولت و مجلس بجای اینکه تمام تلاششان را برای بهبود معیشت این قشر از جامعه بگذارند، درصدد ناراضی نگه داشتن بازنشستگان هستند.

این فعال کارگری بیان کرد: نیازِ بازنشستگان به متناسب‌سازیِ حقوق، نتیجه‌ی سیاست‌های کلانِ دولتهاست و کاهش ارزش پول ملی، وضع را به جایی رسانده که حقوق بازنشستگان سال به سال ارزش خود را از دست داده است. ضمن اینکه مستمریِ بازنشستگان که باید مطابق با ماده ۹۶ قانون تأمین اجتماعی و با توجه به افزایش هزینه‌های زندگی تعیین شود، همواره با این مولفه فاصله داشته است. 

حاجی‌زاده گفت: نیاز به متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان علاوه بر اینکه نتیجه‌ی سیاستهای کلان است، نتیجه‌ی بی‌توجهی به ماده ۹۶ قانون تأمین اجتماعی و عقب نگه داشتنِ دستمزد از هزینه‌های زندگی است و مسئول این وضعیتِ تمام دولت‌ها هستند. 

دبیر اجرایی خانه کارگر آران و بیدگل گفت: دولت باید خود را ملزم به تأمین هزینه‌های متناسب‌سازی برای بازنشستگان تأمین اجتماعی کند و همچنین بدهیِ این سازمان را پرداخت کند. باید یادمان باشد که در طول سال‌ها بار هزینه‌های بسیاری بر روی دوش سازمان تأمین اجتماعی گذاشته شده است، بدون اینکه دولت‌ها مسئولیتِ خود را برای پرداختِ این هزینه‌ها برعهده بگیرند. 

حاجی‌زاده گفت: عدم پرداخت بدهی دولت به تأمین اجتماعی منابع این سازمان را محدود کرده و اکنون سازمان با ناترازی در هزینه و درآمد مواجه است و برای تامین هزینه‌های متناسب‌سازی به کمک دولت نیاز دارد. 

وی تأکید کرد: بازنشستگان، به خصوص بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی مظلوم واقع شده‌اند. آن‌ها بابتِ سال‌ها بیمه‌پردازی، در دوران بازنشستگی، نه مستمریِ خوبی دارند و نه بیمه‌ درمانی‌ای که بتواند هزینه‌های درمان آن‌ها را تأمین کند. بیمه تکمیلی نیز نمی‌تواند به موقع به درد بازنشستگان بخورد! اگر متناسب‌سازی هم برای بازنشستگان تامین اجتماعی اجرا نشود، ظلم مضاعف در حق‌شان می‌شود.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۷
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۱۳
2 درصد مالیات بر ارزش افزوده را زیاد کردن تا با این حقوق بازنشستگان را افزایش دهند اما متاسفانه ...... همه چی فراموش شده و تا الان همسان سازی انجام نشده .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۱۷ - ۱۴۰۳/۰۳/۰۳
اوناییکه ازمون دزدیدند پس بدن نیاز به صدقه نداریم .
خیر نبینید
خدا جا حق نشسته است
سلام بر بازنشستگان محترم تامین اجتماعی.جناب حاجی زاده ، من متوجه نشدم و یا اینکه شما قانون همسان سازی را متوجه نشدید.همساندسازی هیچ ربطی به پرداخت بدهی دولت بمیزان ۸۰۰ همت به تامین اجتماعی ربطی ندارد.چرا که در قانون به صراحت آمده است که منابع آن از یک درصد مالیات تامین میشود .و جناب حاجی بابایی نماینده مجلس هم بارها به این موضوع تاکید داشته اند.جو را بیشتر از این متشنج نکنیم.البته که باید دولت بدهی خود را به سازمان تامین اجتماعی بپردازد.بازنشسته ایثارگر و فرزند شهید
متاسفانه فقط شعار خبری از عمل نیست
مشهد خیابان امام رضا امام رضا 3و5,هتل رستوران است کارگررااذیت میکند حق کارگرراکم میده خواهش میکنم ازاداره کاربفرست تاصاحب هتل رستوران ظلم نکند به کارگر مزد پارسال میده به کارگر رسیدگی کنید تشکر سربزنید ازاین مکان ها
بعد از ۳۰ سال بازنشستگی ۱۲۰ درصد حقوقمو اجاره خونه میدم خدا از باعث و بانیش نگذره
12 سال پیش بازنشسته شده ام افزایش 35 در صدی حقوق بنده با سی سال کار مجموع دریافتیم را به ده میلیون نرساند اما بعضی از بازنشستگان تنها افزایش 22 در صدی شان از مجموع حقوق بنده بیشتر شده است..
سلام حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی همسان سازی کنید وگرنه وعده دروغه کی تاکی مابازنشستگان تامین اجتماعی درآمدی نداریم گدایی هم رونداریم خوددانیدووجدانتان
هنوز اقدامی نکردند.
بازنشسته را اذیت نمیکنند
بی احترامی میکنند.
باسلام مابازنشستگان‌ کشوری نسبت به عملکرد صندوق بازنشستگی گله‌ مندیم‌ زیراهزینه‌ درمان‌ سال1402هنوزپرداخت‌ نشده چون باآنیه‌ سازان تمدیدنکردیدمیگه‌ به من مربوط نیست فاکتور900هزارتومان‌ صادرکرده‌ ولی پرداخت نمیکنه ازطرفی‌ بیمه‌ ملت. هم‌ هزینه‌ 1403رانمیپذیرد‌ چون سایت بازنشده‌ هزینه‌ داروهم‌ نمیده‌ پس‌ چرابیمه‌ اکمل‌ ازماکم‌ میشه
من با ده سال سابقه با ماهی ۳ میلیون و ششصد دارم زندگی میکنیم با دو سر عائله
چکار کنم
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم