بازدید 5539
واکنش دبیر ستاد حقوق بشر به تشکیل هیات حقیقت‌یاب؛

ایران برای رسیدگی به تمامی مسائل داخلی خود ذیصلاح است

این‌ها کشور‌هایی هستند که تروریست‌ها را در خاک خودشان جای داده‌اند؛ تروریست‌هایی که بیش از ۱۷ هزار ایرانی بی‌گناه را به شهادت رساندند. این کشور‌ها به اضافه آمریکا کشور‌هایی هستند که از جنایات‌ رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر در غزه به‌صورت گسترده حمایت کرده و اجازه ندادند، هیچ کاری در سازمان‌های بین‌المللی برای توقف جنایت‌های رژیم صهیونیستی انجام شود؛ این کشور‌ها چگونه می‌توانند مدعی حقوق بشر باشند؟
کد خبر: ۱۲۲۷۷۸۰
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۰ 18 March 2024

دبیر ستاد حقوق بشر ضمن انتقاد از تشکیل به‌ اصطلاح هیات حقیقت‌یاب، گفت: ایران برای رسیدگی به تمامی مسائل داخلی خود ذی‎صلاح است.

به گزارش «تابناک»؛ کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر در حاشیه نشست شورای حقوق بشر ضمن تشریح عملکرد جمهوری اسلامی ایران در پنجاه‌وپنجمین نشست این شورا، گفت: شورای حقوق بشر در سال گذشته طی یک اقدام سیاسی با تحریک و پیگیری برخی از کشور‌های اروپایی، به‌ویژه آلمان، هیات به‌ اصطلاح حقیقت‌یابی را برای بررسی موضوع‌های مرتبط با اغتشاش‌های ۱۴۰۱ در ایران ایجاد کرد.

غریب‎آبادی با اشاره به اینکه اقدام مذکور در حالی صورت گرفت که کشور‌های بانی این اقدام سیاسی مانند آلمان در نقض گسترده حقوق مردم ایران دخیل بودند، اظهار کرد: آلمان کشوری است که از طریق ارائه سلاح‌های شیمیایی به صدام سبب شهادت و جراحت بیش از ۱۱۳ هزار انسان بی‌گناه در ایران شد.

تعداد بازدید : 36

به گفته دبیر ستاد حقوق بشر، آلمان در کنار دیگر کشور‌ها مانند آمریکا، انگلیس، فرانسه، کانادا، هلند و برخی از کشور‌های اروپایی بر وضع و اعمال تحریم‌های یک‌جانبه‌ علیه ایران موثر هستند؛ تحریم‌هایی که حقوق میلیون‌ها ایرانی را از طریق وضع تحریم‌های ظالمانه یک‌جانبه نقض کرده‌اند.

این‌ها کشور‌هایی هستند که تروریست‌ها را در خاک خودشان جای داده‌اند؛ تروریست‌هایی که بیش از ۱۷ هزار ایرانی بی‌گناه را به شهادت رساندند. این کشور‌ها به اضافه آمریکا کشور‌هایی هستند که از جنایات‌ رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر در غزه به‌صورت گسترده حمایت کرده و اجازه ندادند، هیچ کاری در سازمان‌های بین‌المللی برای توقف جنایت‌های رژیم صهیونیستی انجام شود؛ این کشور‌ها چگونه می‌توانند مدعی حقوق بشر باشند؟

غریب‌آبادی با اشاره به سوءاستفاده کشورهای غربی از ناآرامی‌های سال گذشته در ایران، افزود: کشورهای یاد شده در پی اعتراض‌های ناشی از فوت یکی از شهروندان ما ـ که با کمک دخالت خارجی، تحریک رسانه‌های ضد ایرانی، همراهی سرویس‌های اطلاعاتی برخی از کشور‌ها و حضور گروهک‌های تروریستی و نقش فعال شبکه‌های اجتماعی به خشونت کشیده شد ـ منادی حقوق زنان و مردم ایران شدند.

دبیر ستاد حقوق بشر تاکید کرد: گزارشی که هیات به‌اصطلاح حقیقت‌یاب به شورای حقوق بشر ارائه داد، یک گزارش غیرمستند، غیر حرفه‌ای و سراسر ادعا‌های واهی و بی‌اساس بود و منابع آن‌ها بیشتر رسانه‌های ضد ایرانی بودند.

وی اظهار کرد: ما این موضوع‌ها را روز دوشنبه در شورای حقوق بشر تشریح کردیم؛ جنبه موثق و معتبر بودن و نفس این اقدام را با همان توصیفاتی که بیان شد، زیر سوال بردیم. این کشور‌ها در حوزه حقوق بشر صلاحیت ندارند، در حالی که جنایات‌ بسیاری در فلسطین اشغالی روی می‌دهد، این کشور‌ها وضعیت حقوق بشری ساختگی برای کشور‌های مستقل ایجاد کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اینکه نکته دیگری که در تشریح مواضع جمهوری اسلامی مورد تاکید قرار گرفت، مسئولیت‌پذیری نظام جمهوری اسلامی ایران بود، عنوان کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران به اتفاقاتی که در سال گذشته روی داد، با رافت نگاه نموده و تلاش کرد، هر چه سریع‌تر افرادی که بازداشت شدند، تعیین تکلیف شوند؛ ضمن اینکه از طریق عفو گسترده مقام معظم رهبری عموما پرونده همه کسانی که بازداشت شده بودند، یا با قرار‌ها و وثیقه‌های متناسب بیرون بودند، مختومه شده و رفع اثر کیفری شد؛ در عین حال، تلاش شد تا اگر فردی خسارتی دید و به مراجع ذی‎صلاح مراجعه کرد، در جهت رفع خسارات آن‌ها اقدام شود و اگر کسی بی‌گناه جان خود را از دست داد، تلاش شد دیه آن‌ها از طریق مراجع ذی‎صلاح پرداخت شود؛ البته این شامل مردمی است که جان خود را از دست دادند.

وی با بیان اینکه از نیرو‌های مجری قانون و مدافعان امنیت هم ۷۲ تن به شهادت رسیدند و بیش از ۷ هزار تن از آن‌ها مجروح شدند، ادامه داد: طبیعتا باید دولت خسارات این موارد را هم بپردازد و حقوق نقض شده آن‌ها را هم مد نظر داشته باشد؛ این موضوع نیز تشریح شد.

به گفته غریب‎آبادی، براساس سیاست مسئولانه اگر خطا‌هایی هم در برخورد با اغتشاشات صورت گرفته باشد، بعد از شکایاتی که از نیرو‌های مجری قانون شده به این شکایات‌ هم در دستگاه قضایی رسیدگی شد.

دبیر ستاد حقوق بشر در پایان با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی خود آسیب گسترده‌ای بر اثر دخالت خارجی و به خشونت کشاندن ناآرامی‌ها در سال گذشته دید، اما مسئولانه عمل کرد، گفت: ایران هیچ موقعیتی را برای کشور‌های مدعی حقوق بشر و سازوکار‌هایی مانند هیات به ‌اصطلاح حقیقت‌یاب باقی نگذاشت که بخواهند در این امور داخلی ایران دخالت کنند؛ ایران خود برای رسیدگی به تمامی مسائل داخلی ذی‎صلاح است.

سلام پرواز
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۲۴
انتشار یافته: ۱۰
برید سرچ کنید "ماکسیم کوزیمینوف" کی بود، ببینید سرویس امنیت فدرال روسیه با این فرد چکار کرد.

من نمیدونم ایران که اینقدر با چین و روسیه ارتباط داره چرا هیچ تلاشی برای ارتقای سطح اطلاعاتی نمیکنه و از تجارب این کشورها خصوصا روسیه استفاده نمیکنه !
حیف که تو کاره ای نیستی . چقدر به این همه استعداد ظلم شده !!!
حتی اگر چین هم دستور بده چی؟ مثل دستور برای اشتی باعربستان که صادر کرد،
چطور ؟بازهم میگید داخلی ها ذی صلاحند؟
۵۰ سال پیش دروغ جزو گناهان کبیره بود ولی متاسفانه الان ظاهرا مجاز و واجب
شده و حتی ثواب داره !!!!!!
هر وقت هیات های سازمان ملل هم نظر باشد ، مبنای آن موضوع قرار می گیرد و هر وقت نظر مخالف باشد ، ذیصلاح نیست.
اعتماد مردم از مشارکتشون در انتخابات مشخصه
نه ذیصلاح نیستید 75 درصد کشور اصلا شما را قبول نداریم اگر جرات دارید یک روز اجازه دهید مخالفین خیابان بیایند تا ببینید ما چند درصدیم
درود بر ایران و ایرانی
وطن فروش آینده ای در ایران ندارد
پس چرا دم از حقوق بشر می زنید؟
سازمان ملل برای نسل کشی اسرائیل هم اینهمه یکدست بود؟!!!

حتی این بازی برای تحت الشعاع قراردادن جنایات اسرائیل و خارج کردنش از سر تیتر خبرها ست و انتقام از ایران
برچسب منتخب
# جیش العدل # حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل