بازدید 2351
به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی صادر شد

بیانیه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا به مناسبت چھل و پنجمین سالروز پیروزی انقلاب ١٣۵٧ ایران بیانیه ای صادر کرد.
کد خبر: ۱۲۲۱۲۰۲
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۱:۵۵ 12 February 2024

 

به گزارش تابناک، متن بیانیه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا به مناسبت چھل و پنجمین سالروز پیروزی انقلاب ١٣۵٧ ایران در ادامه آمده است. 

"اگر کمی هم کند پیش بروید، ولی روی پای خودتان، بهتر است تا تند پیش بروید و روی پای دیگران"
(شهید بهشتی)

راهپیمایی ٢٢ بهمن هر ساله همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب ١٣۵٧ ایران و در آخرین روز دهه فجر برگزار میگردد. این انقلاب با پشتوانه رای ٩٨.٢% مردم شریف ایران در همه پرسی دهم و یازدهم فروردین ١٣۵٨ منجر به تاسیس حکومتی جدید شد. حکومتی که بنای آن استقلال و آزادی بود، حکومتی که مبنای آن حمایت از مستضعفین و مقابله با استکبار بود. حکومتی که محوریت تصمیمگیری و سازوکار خود را در راستای تشکیل جامعه اسلامی بر اساس اسلام ناب محمدی (ص) و به دوری از افراط و تفریط نهاده بود. امروز با گذشت بیش از ۴۵ سال از تاسیس آن، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا پیشنهاد‌های خود را
جهت برطرفى برخى مشکلات اعلام میدارد:

١) در زمینه استقلال، باید بر اساس منافع ملی، بدون توجه به فشار‌ها و زورگویی‌های ابرقدرت‌ها تصمیمگیری شود و با پشتوانه اکثریت مردم شریف ایران و با ورود هرچه بیشتر مردم از سلایق مختلف در حوزه هاى تصمیم گیرى کشور استقلال و امنیت کشور افزایش یابد. حاکمان خارجی باید تلاش خود برای مداخله در امور داخلی ایران را متوقف نمایند و به استقلال ایران احترام بگذارند. هجمه رسانه‌های ایرانی ستیز به هویت ملی و حاکمیت ارضی کشور، مستلزم توجه و پیگیری مستمر دستگاه دیپلماسی کشور است. همچنین باید تحریم‌های ظالمانه در حوزه‌های متنوع علیه مردم شریف ایران فورا لغو گردد و بهشان و عزت ملت شریف و عظیم ایران احترام گذاشته شود. یقینا هیچ کس حق تعرض به حقوق ایرانیان سراسر جهان را ندارد و باید بە حقوق کلیە ایرانیان سراسر جهان احترام گذاشته شود و وزارت امور خارجه باید جدا نسبت به حمایت از ایرانیان خارج از کشور قدم بردارد و بى تعارف و مقتدرانه نسبت به تعرض به حقوق ایرانیان خارج از کشور واکنش نشان دهد.

٢) با توجه به تغییرات نظام جهانی در حوزه فضای مجازی و فعالیت اجتماعی، با مشورت کارشناسان و نظرسنجی مردم باید فضای بازتری برای نقد، گفتگو و بیان مشکلات ایجاد گردد به نحوی که کنشگران اجتماعی، خبرنگاران و دانشجویان نسبت به فعالیت
اجتماعی خود دچار نگرانی نباشند و با آسایش خاطر بیشتری به فعالیت خود بپردازند.

٣) در زمینه رسانه، تحولات جدیدی باید شکل گیرد. چطور ممکن است برخی شبکه‌ها و رسانه‌ها با بودجه و نیروی کمتری، تاثیرگذارى بیشترى از صدا و سیما داشته باشند؟ مشخصا باید کل سیستم رسانه اعم از صدا و سیما و خبرگزاری‌ها تغییر چشمگیری داشته باشد. افزایش رسانه‌های مردمی و کاهش موانع فعالیت‌های رسانه‌های مستقل از نیاز‌های دیگر جامعه است.

۴) در زمینه اینترنت و فیلترینگ، ضمن تلاش برای تولید بستر‌های مفید ایرانی، نیاز است نسبت به رفع فیلترینگ نرم افزار‌های مفید اقدام جدی شود. باید به خانواده‌ها آموزش‌های لازم داده شود که خود بتوانند نسبت به فعالیت فرزندان خود در فضای مجازی و استفاده از موبایل نظارت و تصمیمگیری کنند. لازم است نسبت به سرعت ضعیف اینترنت در ایران با بررسی مدل‌های مفید اینترنت کشور‌های پیشرفته تحولات جدی رخ دهد. نهایتا باید بجای رویکرد محدودیتسازی، با حمایت از بستر‌های فارسی زبان و ایرانی، جامعه را به حفظ هویت ملی تشویق کرد.

۵) در زمینه علمی، نیاز است نظام آموزش و پرورش و نظام آموزش عالی بازتعریف شود و بر اساس حق مساوی و برابر برای آموزش، و پرهیز از تبعیض و امتیازات برگرفته از ثروت، تمامی فرزندان ایران امکان برابر برای ورود به رشته‌های علمی مهم و نخبه شدنداشته باشند. لازم است سنجش علمى جامع محور با در نظر گرفتن فعالیت هاى اشخاص در جامعه، اخلاق و رفتار، هوش و استعداد و ایده‌های خلاقانه و نوآورانه، جایگزین نظام سنجش "شب امتحانی" گردد. رشته‌های علمی نظام آموزش عالی باید بر اساس نیاز‌های جامعه بازتعریف شوند تا محوریت ورود اشخاص به رشته علمی، علاقه خود به آن رشته باشد تا از عدم وجود اشتغال در رشته مورد علاقه خود ناچار به ورود به رشته علمی دیگر نشوند. نهایتا افزایش رویکرد میانرشتەای و هماندیشی بیشتر میان رشته‌های موثر و تعامل هر چه بیشتر صنعت و دانشگاه میتواند ثمرات عظیمی برای ایران داشته باشد. در زمینه‌های تولید، ملاک کیفیت باشد و با ورود نخبگان و متخصصین و شکستن انحصار اقلیتی، لازم است تحولات بزرگی در حوزه تولید و فناری رخ دهد.

۶) در زمینه حمایت از مستضعفین، نسبت به حمایت از فقرا، کارگران، خانواده‌های کم بضاعت، از بین بردن فاصله طبقاتى و ایجاد فرصت‌های برابر نیاز است اقدامات جدی انجام گیرد تا با تکیہ به "تخصص و ظرفیت" و دوری از "ارتباطات" اشخاص، موج جدیدی از متخصصین جایگزین برخی مسئولین بیتخصص شود. همچنین با به حداقل رساندن نهاد‌های دولتی که در تولید اقتصاد نقش دارند و افزایش رویکرد خصوصیسازی، میتوان منابع مالی را میان قشر‌های متنوع جامعه توزیع کرد و در زمینه اشتغالزایی تحولات جدی ایجاد کرد. نسبت به مسئله ازدواج و مسکن جوانان باید فکر جدی کرد. با افزایش مسکن‌ها و نظارت بر بازار مسکن و استفاده از ظرفیت وسیع سرزمین ایران میتوان از پراکندگی در برخی نقاط شهر جلوگیری کرد و قیمت مسکن را از قیمت‌های رویایی به قیمت‌های معقول تغییر داد و فرصت ازدواج جوانان را بیشتر کرد. همچنین باید برای خریداران مسکن اول مشوق‌ها و خدمات
چشمگیری ایجاد کرد تا مستاجرین بیشتری امکان مالکیت مسکن را داشته باشند.

٧) در زمینه مهاجرت، باید به دغدغه‌های اصلی مهاجران رسیدگی کرد. نظرسنجی‌های عمومی و تحقیقات پژوهشکده‌ها میتوانند
عمده دغدغه‌های مهاجران را به طور علمی و کارشناسی شده تعریف نمایند. حرکت به سمت پیشرفت و ایجاد احساس امید در
جامعه در کلیه حوزه‌های اقتصادی، علمی، رفاهی، معیشتی، آزادی، اجتماعی، کیفیت زندگی و سیاسی میتواند در کاهش مهاجرت یا کاهش موج فراری و "مهاجرت از" کمک کند. ایجاد بستر‌هایی برای استفاده از ظرفیت اشخاص به نحوی که برای اثرگذاری و رشد شخصی ناچار به مهاجرت نشوند نیز میتواند پدیده "مهاجرت به" را کاهش دهد و ایران را در کنار بسیاری از کشور‌های خلیج فارس به عنوان رقیبی برای پیشرفت و کسب و کار تبدیل کرد.

٨) در زمینه سیاست خارجی، مشخصا سیاست خارجی کشور ایران باید بر اساس منافع ملی و مردم ایران تعیین گردد. تاریخ کھن ایران گواه این مدعاست که ایرانیان از دیرباز تا کنون در بطن ارتباطات و تحولات جهانی قرار داشته و همیشه علاقهمند به دوستی و تبادل فرهنگی با دیگر ملت‌های جهان بودهاند. شایسته است سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، علاوه بر توجه به اصل منافع ملی و میهنی ایرانیان، رساننده پیام صلح و دوستی مردم ایران با سایر ملت‌های جهان باشد. بعلاوه، تجربیات نه چندان دور گذشته نشان داد که نه سازمان ملل و نه نهاد‌های به ظاهر نظارتی بر جامعه بین الملل هیچ کدام امکان و اقتدار مدیریت بحران‌ها را ندارند. در چنین عصری که هیچ توافق دیپلماتیک یا سیاسی ضمانتی ندارد، ایران نمیتواند حتی با اجرای تعهدات خود بصورت داوطلبانه و پیشدستانه، به دنبال ضمانت‌هایی باشد که وجود خارجی ندارد. ازین رو، تکیه بر توان داخلی، تسهیل روابط ایرانیان، از جمله نخبگان و متخصصین ایرانى با جهان و ایجاد ارتباط راهبردى موثر با کشورهاى جهان، جهت انتفاع و احقاق حقوق حقه ایرانیان ضروری است. امید است بهبود سیاست‌های داخلی و خارجی، نویدآور افق روشنی برای مردم ایران، خصوصا جوانان باشد.

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا، روز ٢٢ بهمن چھل و پنجمین سالروز پیروزی انقلاب ١٣۵٧ ایران را به ایرانیان سراسر جهان تبریک میگوید و امیدوار است با تغییرات جدی در حوزه سیاست داخلی و خارجی شاهد آیندە روشنی براى تمامى مردم شریف ایران باشد.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل