بازدید 6850
بسته ترند‌ها در هفته گذشته

دلیل تغییر عوامل برنامه به افق فلسطین چیست؟ / انتقاد فلسطینی‌ها از بیانیه نشست ریاض/ مرگ عجیب سه زن در عمل جراحی زیبایی/ آتش سوزی کمپ ترک اعتیاد لنگرود با ۳۶ کشته

لحظات درگذرند و خبر‌ها از پی هم می‌آیند و می‌روند؛ اما در این میان، برخی اخبار و حوادث بیشتر مورد توجه افکار عمومی قرار می‌گیرند و توجهات بیش از حد به آن‌ها جلب می‌شود؛ اخباری مانند نشست ریاض، اخراج تیم برنامه به افق فلسطین، مرگ سه زن در جراحی زیبایی، اخبار نوار غزه، فوت اکبر گلپایگانی، آتش سوزی کمپ لنگرود و... که در هفته گذشته در کانون توجهات قرار گرفتند.
کد خبر: ۱۲۰۴۴۲۴
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۰ 14 November 2023

به گزارش «تابناک»؛ آنچنان که مورد اشاره قرار گرفت، در میان اخبار و حوادثی که در هفته گذشته در فضای مجازی مطرح شد، تعدادی از اخبار برای مدت قابل توجهی در کانون توجهات قرار داشتند که در این بسته خبری به اهم آن‌ها اشاره می‌شود. با این توضیح، علاوه بر اشاره به اصل موضوع و یا خبر، تلاش می‌کنیم تا مقداری نیز در مورد چرایی ترند شدن و جزئیات آن توضیح دهیم.

بیانیه پایانی نشست ریاض

طی روز‌های گذشته رهبران کشور‌های اسلامی در قالب سازمان همکاری اسلامی در ریاض گرد هم آمدند تا پیرامون آخرین تحولات فلسطین اشغالی و نواره غزه بحث و بررسی کرده و تصمیمات موثر خود را در این باره اتخاذ کنند.

سفر آیت الله رییسی، رییس جمهور کشورمان به این نشست که پس از مدت‌ها اولین سفر یک مقام عالی رتبه ایرانی به کشور عربستان بود در جریان این نشست به شدت مورد توجه رسانه‌های ایرانی و خارجی قرار گرفت.

در بیانیه پایانی نشست سران کشور‌های عربی و اسلامی در ریاض بر لزوم شکست محاصره علیه غزه و ورود کاروان‌های حامل کمک‌های بشردوستانه به صورت فوری تاکید شد و در بخشی از آن کشور‌های عضو نوشتند از شورای امنیت می‌خواهیم که برای محکوم کردن تخریب وحشیانه بیمارستان‌ها در نوار غزه توسط اسرائیل تصمیم  فوری بگیرد. ما همچنین از تمامی کشور‌ها می‌خواهیم که صادرات سلاح و مهمات به مقامات اشغالگر را متوقف کنند.

با وجود این، حماس به عنوان جریان محوری جنگ با اسرائیل این بیانیه را ضعیف و ناامیدکننده توصیف کرد.

دلیل تغییر عوامل برنامه به افق فلسطین چیست؟ / انتقاد فلسطینی‌ها از بیانیه نشست ریاض/ مرگ عجیب سه زن در عمل جراحی زیبایی/ آتش سوزی کمپ ترک اعتیاد لنگرود با ۳۶ کشته

جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز به شدت از نشست ریاض انتقاد کرد و در بیانیه‌ای گفت: «بیانیه پایانی بیانگر شانه خالی کردن تمام کشور‌های عربی و اسلامی از وظایفشان و فرار از وظیفه دفاع از امنیت ملی عربی و اسلامی و دست کشیدن از فلسطین و مردم آن در برابر رژیم صهیونیستی و حامیان غربی آن بود.»

اخراج تیم برنامه به افق فلسطین

در هفته‌های گذشته نام یک برنامه موفق و نسبتاً پربیننده از صدا و سیما به نام به افق فلسطین که از شبکه افق پخش می‌شد، مورد توجه قرار گرفت.

در این برنامه که با اجرای سید حسین حسینی و المیرا شریفی مقدم به روی آنتن می‌رفت، کارشناسان و صاحب نظران مختلف از طیف‌های فکری متفاوت حضور می‌یافتند و نظرات خود را پیرامون جریان مقاومت فلسطین و جنایت‌های رژیم صهیونیستی بیان می‌کردند.

با اینکه این برنامه با پشتیبانی و حمایت سازمان فرهنگی هنری اوج به عنوان یکی از سازمان‌های موثر و انقلابی پشتیبانی و هدایت می‌شد، حضور برخی میهمانان مانند محمد جواد آذری، محمد علی ابطحی، بیژن عبدالکریمی و همچنین تصمیم گیری برای حضور محمد جواد ظریف و انتقادات برخی جریان‌ها که نمونه آن توسط منصوره معصومی اصل در رسانه ملی مطرح شد، سبب گشت تا تصمیم گیری مدیران ارشد شبکه افق این باشد که تیم اجرایی برنامه به صورت کلی تغییر کنند.

فرارو در بخشی از گزارش خود در این باره نوشت: مگر می‌شود سردبیر برنامه‌ای مهدی عرفاتی با آن سابقه رسانه‌ای روشن باشد و هدایت تیم کارگردانی‌اش را محمدرضا شهیدی‌فرد با آن کارنامه پرافتخار در زمینه برنامه‌سازی برعهده داشته باشد و خروجی‌اش تبدیل به یک اتفاق ویژه نشود؟ به این ترکیب جمعی از جوانان باانگیزه و پای‌کار سازمان اوج را هم اضافه کنید که در قالب اتاق فکر و تیم هماهنگی، زمینه‌ساز توفیق «به افق فلسطین» شدند.

احسان محمدحسنی، در مقام رئیس سازمان رسانه‌ای اوج، تلاش داشت ثابت کند در برهوت برنامه‌سازی در صداوسیما می‌توان با حداقل امکانات و به پشتوانه نگاه و ایده درست، همچنان مخاطب را پای تلویزیون نشاند، حتی در موضوع ایدئولوژیکی مانند فلسطین. اما این نگاه تحمل نشد! بیراه نیست اگر بگوییم تلویزیون در دوران جدید فعالیت خود از مخاطب هراس دارد، این مرحله‌ای فراتر از دورانی است که در جذب مخاطب ناتوان بود و باید نسبت به این رویکرد در مهمترین رسانه کشور، هشدار داد.

بنا بر روایات‌ غیررسمی، تیم تولید این برنامه در تلاش برای حضور چهره‌هایی همچون محمدجواد ظریف و یا حسن روحانی بر روی آنتن زنده تلویزیون بوده‌اند، اما تن دادن مدیریت شبکه افق به فشار‌های بیرونی نه تنها آن‌ها را در تحقق ایده‌آل‌ها ناکام گذاشت که زمینه‌ساز اخراج‌شان از برنامه شد!

مرگ سه زن در جراحی زیبایی

خبر دیگری که در هفت روز گذشته به شدت مورد توجه قرار گرفت ماجرای مرگ سه زن در انجام عمل جراحی زیبایی بود.
به موجب این خبر در جریان سه حادثه جداگانه در پایتخت، سه زن جوان که تحت عمل لاغری و زیبایی قرار گرفته بودند، جانشان را از دست دادند.

این سه حادثه سه شنبه گذشته در پایتخت اتفاق افتاد و جان سه زن جوان را گرفت. اولین حادثه صبح سه شنبه اتفاق افتاد. زنی جوان که برای انجام جراحی زیبایی به یکی از کلینیک‌های پایتخت رفته بود وقتی به اتاق عمل منتقل شد زیر تیغ جراح ناگهان قلبش از تپش ایستاد. هرچند عمل احیا صورت گرفت، زن جوان به زندگی برنگشت و جانش را از دست داد.

دومین حادثه نیز ساعتی بعد به بازپرس جنایی تهران اعلام شد. قربانی دوم نیز زنی جوان بود که برای انجام جراحی ساکشن به یکی از کلینیک‌های پایتخت مراجعه کرده بود.

اما ساعتی پس از این دو حادثه مشابه، مرگ زن جوان دیگری به بازپرس جنایی اعلام شد تا قربانیان جراحی زیبایی به سه تن برسد. آخرین و سومین زن جانباخته نیز همانند دو زن قبلی برای انجام جراحی زیبایی به یکی از کلینیک‌های پایتخت رفته که او هم پس از عمل جراحی به هوش نیامد و جانش را از دست داد.

اخبار نوار غزه

غزه و فلسطین اشغالی و جنایات‌های رژیم صهیونیستی در این منطقه از جهان همچنان در کانون توجه میلیون‌ها انسان در نقاط مختلف دنیاست و در فضای مجازی نیز اخبار مرتبط با نواره غزه همچنان داغ است.

در تازه‌ترین اخبار در مورد تحولات نوار غزه فلسطین الیوم نوشت: بمب افکن‌های رژیم صهیونیستی بامداد امروز منزل خانواده «حموده» در نزدیکی فلکه اول در «بیت لاهیا» در شمال غزه را بمباران کردند.

خبرگزاری فلسطینی شهاب هم از شنیده شدن صدای انفجار‌های شدید در مناطق شمال غزه بر اثر بمباران سنگین رژیم صهیونیستی خبر دادند. بمب افکن‌های رژیم صهیونیستی همچنین اردوگاه «النصیرات» در مرکز غزه را هم هدف قرار دادند. همچنین در جریان حمله هوایی رژیم صهیونیستی به مسجد «الهجان» در «السدره» در شهر غزه، شماری از نمازگزاران و افراد حاضر در آن شهید یا زخمی شدند.

دلیل تغییر عوامل برنامه به افق فلسطین چیست؟ / انتقاد فلسطینی‌ها از بیانیه نشست ریاض/ مرگ عجیب سه زن در عمل جراحی زیبایی/ آتش سوزی کمپ ترک اعتیاد لنگرود با ۳۶ کشته

بمب افکن‌های رژیم صهیوستی در محله «الصبره» در شرق شهر غزه هم یک مسجد را هدف قرار داده و آن را ویران کردند. در عین حال بمب افکن‌های رژیم صهیونیستی به شکل گسترده از بمب‌های فسفری ممنوعه در اطراف بیمارستان القدس در شهر غزه علیه فلسطینیان استفاده کردند. همچنین محله «الرمال» در مرکز غزه هم هدف قرار گرفت.

فوت اکبر گلپایگانی

یکی دیگر از اخبار پربیننده هفت روز گذشته ماجرای فوت خواننده محبوب و قدیمی کشورمان یعنی اکبر گلپایگانی بود. مرحوم اکبر گلپا ۱۳ آبان سال جاری چشم از جهان فرو بست.

اکبر گلپایگانی ۱۰ بهمن سال ۱۳۱۲ در تهران متولد و در سال ۱۳۱۸ گلپا وارد دبستان فرهنگ و به عنوان قاری قرآن در کلاس برگزیده شد. پس از این فعالیت ها، اکبر گلپایگانی با آشنایی با تعدادی قاری قرآن و تعزیه‌خوان و کار کردن زیر نظر آن‌ها اصول اولیه آوازخوانی را آموخت.

دلیل تغییر عوامل برنامه به افق فلسطین چیست؟ / انتقاد فلسطینی‌ها از بیانیه نشست ریاض/ مرگ عجیب سه زن در عمل جراحی زیبایی/ آتش سوزی کمپ ترک اعتیاد لنگرود با ۳۶ کشته

در سال ۱۳۲۰ وی جدی و منظم تعلیم موسیقی و دستگاه‌ها را نزد پدرش آغاز کرد. اکبر گلپایگانی در سال ۱۳۲۶ اولین تجربه شرکت در یک گروه ارکستر کر را به دست آورد و در سال ۱۳۲۷ در انجمن موسیقی مدرسه نظام عضو شد و از سال ۱۳۲۸ به بعد کم‌کم با اساتید طراز اول موسیقی آشنا شد و تعلیم را زیر نظر این اساتید آغاز کرد. گلپا اجرای بیشترین آواز در برنامه گل‌ها را دارد.

آتش سوزی کمپ لنگرود

اتفاق دیگری که طی روز‌های گذشته به تیتر اخبار داغ رسانه‌ها آمد، ماجرای آتش سوزی در یک کمپ ترک اعتیاد در شهرستان لنگرود بود.

به موجب این خبر ترک اعتیاد "گام اول رهایی " واقع در شهرستان لنگرود حوالی ساعت ۵:۴۵ دقیقه صبح روز جمعه دوازدهم آبانماه دچار حریق شد و بر اساس تازه‌ترین اخبار در جریان این آتش سوزی ۳۶ تن جان خود را از دست دادند.

دلیل فوت الهام شکیب چه بود؟

مرگ یکی از بازیگران جوان کشورمان به نام الهام شکیب نیز سبب شد تا نام او به یکی از ترند‌های مهم فضای مجازی طی روز‌های اخیر تبدیل شود.

الهام شکیب که بود؟ دلیل فوت الهام شکیب چیست؟

الهام شکیب متولد سال ۱۳۵۷ دارای مدرک کارشناسی نمایش با گرایش طراحی صحنه بود. شکیب در عرصه تئاتر، همکاری با کارگردانان بزرگی همچون علی رفیعی و مرحوم آتیلا پسیانی را در کارنامه خود داشت و در نمایش‌های متعددی از جمله رستم از شاهنامه رفت، عروس طوقی، خرس و یک نوکر و دو ارباب، شازده احتجات، آوای باد، کلفت‌ها و خیلی دیرم شده، زنی که زیاد می‌دانست، عروسی شغال و پرفورمنس حضور داشت. وی در ۱۴ آبان ۱۴۰۲، بر اثر بیماری سرطان درگذشت.

دلیل و نحوه قتل حدیث اسلامی

نام یکی دیگر از شهروندان ایرانی که طی روز‌های گذشته مورد توجه کاربران قرار گرفت، حدیث اسلامی بود که به طرز فجیعی مهرماه امسال توسط همسرش بابت اختلافات مالی و زناشویی به قتل رسیده بود.

دلیل تغییر عوامل برنامه به افق فلسطین چیست؟ / انتقاد فلسطینی‌ها از بیانیه نشست ریاض/ مرگ عجیب سه زن در عمل جراحی زیبایی/ آتش سوزی کمپ ترک اعتیاد لنگرود با ۳۶ کشته

سی ام مهر گذشته پرونده‌ای در پلیس آگاهی خراسان رضوی مورد رسیدگی قرارگرفت که محتویات آن نشان می‌داد زن ۲۶ ساله‌ای به نام حدیث اسلامی به طرز مشکوکی گم شده است و خانواده وی در نگرانی به سر می‌برند. بلافاصله تحقیقات گسترده‌ای زیر نظر سرهنگ کارآگاه جواد شفیع زاده (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) آغاز و مشخص شد که خودروی زن جوان در اطراف میدان حافظ مشهد به صورت بی صاحب در حالی رها شده است که شیشه‌های آن پایین بود و سوئیچ نیز به فاصله کمی از خودرو روی زمین افتاده بود.

سردار سرتیپ محمدکاظم تقوی افزود: با کشف خودرو توسط نیرو‌های کلانتری کوی پلیس، فرضیه وقوع جنایت قوت گرفت، اما، چون هنوز بررسی‌های نامحسوس کارآگاهان در این باره ادامه داشت، تحقیقات محرمانه ادامه یافت. از سوی دیگر پیدا شدن لکه خون در بازبینی و اثر برداری از داخل خودرو نیز به این فرضیه دامن زد. وی گفت: از طرف دیگر هم گوشی تلفن زن گم شده در آزاد راه باغچه درحالی توسط یکی از رانندگان عبوری کشف شد که روی گاردریل‌های کنار جاده قرار داشت و راننده مذکور گوشی را تحویل نیرو‌های پلیس راه داده بود.

حدیث اسلامی کیست؟ او چگونه به قتل رسید؟

مقام ارشد انتظامی خراسان رضوی با اشاره به این که دیگر فرضیه قتل برای کارآگاهان اداره جنایی محرز شده بود، تصریح کرد: نتیجه آزمایش خون نیز حکایت از آن داشت که لکه خون مربوط به گروه خونی زن جوان است که پراید ۱۱۱ وی به صورت بی صاحب پیدا شده بود. به همین دلیل دامنه تحقیقات با رصد‌های اطلاعاتی وکارشناسی به اختلافات خانوادگی رسید و مشخص شد که زن جوان در آبان سال گذشته به عقد موقت مردی به نام «مسعود» درآمده است؛ بنابراین کارآگاهان پس از هماهنگی با قاضی محمود عارفی راد (قاضی ویژه قتل عمد مشهد) به سراغ همسر وی رفتند و از او بازجویی کردند، اما این مرد ۳۵ ساله در تحقیقات مقدماتی مدعی شد که همسرم در نزدیکی باغ ویلای محل سکونت مان در روستای بهار با من تماس گرفت و سپس برای خرید مایحتاج به خواربار فروشی رفت، ولی وقتی تاخیر کرد من اهمیتی ندادم چراکه فکر می‌کردم احتمالادر نیمه شب مغازه‌ها تعطیل باشند، ولی بعد از آن هرچه باتلفن همراه او تماس گرفتم دیگر کسی پاسخ نداد. سکاندار امنیت سرزمین خورشید خاطرنشان کرد:اما کارآگاهان که به سرنخ‌هایی از اختلافات خانوادگی آن‌ها رسیده بودند، با دستور مقام قضایی به واکاوی ماجرای اختلافات آن‌ها پرداختند که بر سر موضوع وکالت نامه باغ محل سکونت آن‌ها رخ داده بود.

در نهایت مشخص شد که همسر حدیث اسلامی با مشارکت یک فرد دیگر اقدام به قتل همسر خود کرده است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱۶
مواد بی کفیت جان مردم را می گیرد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
به احتمال بسیار زیاد داروی بیهوشی غیر استاندارد باعث فوت این سه نفر شده
دلیل برنامه به افق فلسطین:
در برهه کنونی، مساله فلسطین اولویت اول نظام نیست و محتوای این برنامه برخی سیاست های اولویت دار نظام را مخدوش و اظهارات برخی میهمانان می توانست به متشنج شدن فضای داخلی منجر شود.

برنامه به افق فلسطین به مانند انتخابات به سمت پیگیری اهداف با مشارکت حداقلی ِ مردم و صرفاً با اتکا به حمایت های طیف موسوم به انقلابی باید ادامه دهد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
خودتون و ناراحت نکنید کسی تلویزیون نمیبینه
هر کس و میخواید عوض کنید
اخراج تولیدکنندگان برنامه افق جای سوال و تعجب نداره. اون خانم فرموده بودند که مملکت مال حزب‌اللهی‌هاست اما ظاهرا شما هنوز باورتون نشده.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
دلیل اخراج آزادی بیان
اخراج تیم برنامه به افق فلسطین
دیدگاه های تنگ نظرانه و تمامیت خواهی حضرات سبب شده که در کشوری که 90 درصد مردم آن در گذشته خواهان و دوستدار آرمان های فلسطین بودند هم اکنون بگونه ای شوند (به اعتراض) که تلاش های فراوان نظام نتواند حتی چند هزار نفر را برای جنایات اسراییل در غزه به خیابان بیاورد. بله وقتی دایره تنگ و تنگ تر شود خودتان نیز به ناچار از دایره بیرون خواهید افتاد
اصلا کی این برنامه ها را می بینه و چقدر تاثیر گذار است . شما زیاد رو خودتون حساب باز کردید .
مخاطب نسبتاً پر بیننده ؟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! صدا و سیما را کی نگاه میکنه ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
بیش از 90 درصد اون دو درصد اکثریت این برنامه رو تماشا میکنن
شما یا از آلبانی دارید پیام میدید یا اگه در ایران هستید و خوشتون نمیاد جمع کنید برید، ایران مال جزب الهی میباشد نه کسانی که تمام فکر و ذکرشون دنبال اختلاس و رانت و شاسی بلند و غیره هستش
تاثیرگذاری ایران بر بیانیه پایانی برابر صفر مطلق بود!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! این موضوع جایگاه ایران رو در بین کشورهای عربی و اسلامی نشون میده!
تابناک عنوان جدید برای نیروی انتظامی و کارگاهان مجرب جمهوری اسلامی ««؛سکاندار امنیت سرزمین خورشید »
مبارک باشد
یک اشتباه خیلی بزرگ گردید. سرزمین خورشید. عنوان کشور ژاپن است ایران معمولا به کشور گل و بلبل نامیده می‌شود

بهر اگر هیچی نداریم خدا را شکر. که امنیت داریم
اجلاس ریاض مسخره بود سعودی میزبان که موشک های یمنی بسوی اسراییل را ساقط میکنه ترکیه هم که سوخت جنگنده های اسراییل رو میده امارات برا اسراییل سلاح میفرستد مصر حتی زخمی های غزه رو راه نمیده من نمیدونم آیت الله رویسی چرا رفت؟
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۵:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
معنی ابراز وجود رو هنوز نمی دونید مگه؟
سران ریلض غزل نخوانید. عمل کنید. بس
هیچ کشوری نمی خواد خودش رو به دردسر بندازه، در عوض تا میتونن شعار و بیانیه میدن چون هزینه نداره !
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # هفته بسیج # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه