بازدید 3385

رمزگشایی از قتل حرفه‌ای

کد خبر: ۱۱۹۹۶۰۲
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۹ 19 October 2023

تیم جنایی پرونده قتل داریوش مهرجویی و همسرش با بررسی فرضیه‌های مختلف برای ارتکاب این جنایت هولناک، دستگیری و بازجویی از مظنونان را آغاز کردند. با توجه به این‌که پیش از قتل درچند مرحله از خانه قربانیان سرقت‌هایی انجام شده بود، یکی از فرضیه‌ها ارتکاب قتل توسط این افراد است.

به گزارش جام جم، ماموران با ردیابی‌های تخصصی مظنونان به سرقت را دستگیر کرده و تحقیقات از آنها ادامه دارد.  رئیس‌کل دادگستری استان البرز دیروز در تشریح آخرین وضعیت پرونده گفت: «در رسیدگی به پرونده قتل داریوش مهرجویی و همسرش تا ظهر سه‌شنبه ۱۰نفر بازداشت شده‌اند که تحقیقات از آنها از سوی بازپرس ویژه و پلیس آگاهی استان البرز در حال انجام است.» حسین فاضلی هریکندی اظهار کرد: «از ابتدای وقوع این حادثه دادستان فردیس به اتفاق بازپرس کشیک قتل دادسرای فردیس همراه تیم ویژه از عوامل بررسی صحنه قتل در محل جرم حاضر شدند.

درراستای اجرای دستور رئیس قوه قضاییه در جلسه شورای عالی قوه قضاییه مبنی بر بهره‌گیری از کلیه امکانات برای شناسایی سریع قاتل یا قاتلان مرحوم داریوش مهرجویی و همسرش خانم وحیده محمدی‌فر کارگروه ویژه پیگیری این پرونده تشکیل شد. جلسه اول کارگروه صبح سه‌شنبه درحوزه ریاست دادگستری کل استان البرز برگزار و آخرین اقدامات و نتایج رسیدگی به پرونده بررسی  شد.»

رئیس‌کل دادگستری استان البرز بیان کرد: «در پرونده‌های قتل که قاتل در صحنه جرم دستگیر نشده و ناشناس است، برای کشف جرم و شناسایی قاتل یا قاتلان فرضیه‌های مختلفی درخصوص علل و انگیزه‌های قتل مطرح و بررسی می‌شود و به‌تبع‌آن اشخاصی که به‌هرنحوی می‌توانستند انگیزه قتل داشته باشند مطابق مقررات با دستور مقام قضایی احضار یا بازداشت و از آنها تحقیق می‌شود.»

جسد داریوش مهرجویی و همسرش‌، شامگاه شنبه در خانه شماره۱۴ زیبادشت فردیس پیدا شد. جسد مهرجویی در پذیرایی خانه و پیکر همسرش در کنار تختخواب قرار داشت. هر دو بر اثر اصابت ضربه‌های چاقو به قتل رسیده بودند‌. از همان دقایق اول، قاضی ناصر خاکی، دادستان شهرستان فردیس در محل جنایت حاضر شد و بررسی صحنه و سرنخ‌ها برای رازگشایی از قتل را آغاز کرد. تیم پلیسی هم به سرپرستی سردار حمید هداوند، فرمانده انتظامی البرز تحقیقات در این باره را شروع کردند. با گذشت بیش از سه روز از قتل سراغ قضات و کارآگاه سابق جنایی رفتیم و درباره انگیزه احتمالی قاتل یا قاتلان پرسیدیم که آنها اظهار‌نظر قطعی در این باره را به بررسی کامل صحنه و پرونده منوط کرده و به گمانه‌زنی در این رابطه پرداختند.

۱- ابتدا انگیزه مشخص شود

بازپرس سابق ویژه قتل تهران در مورد انگیزه‌های اصلی در جنایت مرحوم مهرجویی می‌گوید: آنگونه که رسانه‌ها نوشته‌اند همسر مرحوم مهرجویی قبل از جنایت تهدید شده است، هیچ سارقی پیش از انجام سرقت اقدام به تهدید نمی‌کند و بنا بر اخبار، سرقت النگوها بیشتر برای رد گم‌کنی بوده است. سارقان معمولا در خفا و نبود افراد دست به سرقت می‌زنند و با توجه به این‌که هیچ آثاری از ورود به زور در صحنه نیست، سایر انگیزه‌ها باید بررسی شود. موضوع دیگری که از صحنه جنایت اعلام شده شدت ضربات مرگبار به مرحوم مهرجویی و خانم محمدی‌فرد است که نشان می‌دهد بستن دست مرحومه و نوع قتل وی حاکی از کینه نسبت به همسرمهرجویی است.

با این تفاسیر به نظر می‌رسد باید تحقیقات بیشتر روی مرحومه متمرکز شود تا سرنخ‌های خوبی به دست بیاید. در صحنه‌های سرقت مرگبار معمولا سارقان وقتی مجبور به استفاده از سلاح سرد می‌شوند طعمه را با یکی دو ضربه ناکار می‌کنند اما در این جنایت محل اصابت ضربات و شدت آنها نشان‌ از قتل از پیش برنامه‌ریزی شده است. موضوع مهم این است که در این پرونده‌ها ابتدا باید انگیزه را پیدا کرد و بعد به قاتل رسید.

۲- قاتلان، حرفه‌ای هستند

‏یکی از کارآگاهان بازنشسته هم معتقد است: «با توجه به این‌که قاتل یا قاتلان بدون درگیری وارد شده‌اند، توسط مقتولین مورد شناسایی قرار گرفته‌اند و برای ناشناس‌ماندن هویت‌شان، داریوش مهرجویی و همسرش را به قتل رسانده‌اند. به این نکته مهم باید اشاره شود که قاتلان ویلای شماره۱۴ افرادی حرفه‌ای بودند.»

وی ادامه داد: «موضوع سرقت یکی از گزینه‌هاست که در مورد آن باید بگویم سارق خفت‌گیر معمولا دست‌وپا را می‌بندد، سرقت می‌کند و می‌رود، اما زمانی که احساس خطر کند و توسط قربانی شناسایی شود ممکن است قربانی را به قتل برساند. فرضیه آخر قتل خانوادگی یا انتقام است که باید دید چه کسی با اجیرکردن قاتل از این جنایت سود می‌برد. به نظر من این فرضیه هم می‌تواند مورد توجه جدی قرار گیرد.» این کارآگاه تاکید کرد:  تیم جنایی به صورت شبانه روزی روی این پرونده کار می‌کند و مردم بهتر است  اخبار را از مراجع رسمی پیگیری کرده و به شایعات توجه نکنند. تیم‌های جنایی ما به صورت علمی پرونده ها را پیگیری و کشف می‌کند و پیش‌بینی کارشناسان در حد گمانه‌زنی است.

۳- قتل با برنامه‌ریزی بود

حسن تردست، قاضی جنایی بازنشسته که تجربه رسیدگی به پرونده‌های قتل بسیاری را دارد درباره انگیزه احتمالی این جنایت می‌گوید: «موضوع مهم این است که ما از روند رسیدگی به پرونده اطلاع نداریم و نمی‌توانیم اظهارنظر قطعی در مورد پرونده انجام دهیم، اما براساس تجربه می‌توان حدس زد که این قتل می‌تواند به تهدیدهایی که شده‌اند مرتبط باشد و با برنامه‌ریزی قبلی انجام شده است. همسر مرحوم آن‌گونه که در فضای مجازی خواندم از تهدیدها و حتی نشان‌دادن چاقو پشت پنجره خبر داده بود ولی این‌که با وجود این چرا شکایت نکرده‌اند مشکوک است.»  

وی ادامه می‌دهد: «باید میان بستگان، دوستان و همکاران بررسی‌‌های کاملی انجام شود که آیا کسی با دو مقتول درگیری داشته یا خیر، بازهم می‌گویم تا اطلاع کاملی از روند تحقیقات نداشته باشیم نمی‌توانیم در مورد انگیزه جنایت صحبتی کنیم. ولی مطمئن باشید قتل با برنامه‌ریزی قبلی صورت گرفته است.»

سلام پرواز
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# جیش العدل # حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل