بازدید 1848

یک چهارم دانش‌آموزان ایرانی ناهنجاری‌های عضلانی دارند!

کد خبر: ۱۱۹۷۲۰۳
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۶ 07 October 2023

مدیر گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه بیشترین فشار به ستون فقرات در وضعیت نشستن اتفاق می‌افتد، گفت: از هر ۴ دانش‌آموز ایرانی، یک نفر دچار ناهنجاری‌های اسکلتی-عضلانی است.

به گزارش تابناک، کامران عزتی،مدیر گروه فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: یک دانش‌آموز حدود ۶ ساعت پشت نیمکت می‌نشیند و ممکن است باعث انحراف و کجی ستون فقراتش شود.

این متخصص فیزیوتراپی ادامه داد: نشستن طولانی مدت، بد نشستن، خم شدن روی نیمکت و وضعیت‌های مشابه دیگر می‌تواند فشار روی ستون فقرات را افزایش داده و منجر به دردهای عضلانی-اسکلتی دانش‌آموز شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به ارائه نکات ساده به منظور پیشگیری از بروز ناهنجاری‌های عضلانی-اسکلتی پرداخت و گفت: بهتر است دانش‌آموز به صورت طولانی در یک وضعیت ثابت ننشیند و به طور مداوم حداقل هر نیم ساعت یک بار وضعیت نشستن خود را تغییر دهد.

وی افزود: قوز پشتی یا کیفوز یکی از ناهنجاری‌های شایع در سنین نوجوانی است که برای رفع این مشکل حتماً بهتر است به صندلی تکیه داده و از خم شدن به جلو اجتناب کنید.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان با عنوان این مطلب که  انجام چند حرکت نرمشی ساده در ساعت زنگ تفریح می‌تواند از بروز بسیاری از ناهنجاری‌های عضلانی-اسکلتی در دانش‌آموزان جلوگیری کند، گفت: برای تسهیل این امر نصب پمفلت‌ها و پوسترهای آموزشی واضح و ساده ضروری به نظر می‌رسد تا دانش‌آموزان با مشاهده و مطالعه آنها بتوانند حرکات را یاد گرفته و انجام دهند.

وی ادامه داد: کم تحرکی عامل بسیاری از بیماری‌ها در قرن حاضر است، بنابراین انتخاب ورزش مورد علاقه دانش‌آموزان و تشویق معلمین و والدین آنها می‌تواند راهکار مناسبی برای پیشگیری از بروز چنین اختلالاتی باشد.

عزتی افزود: با توجه به آشنایی و علم فیزیوتراپیست‌ها نسبت به ناهنجاری‌های عضلانی-اسکلتی، انجام چکاپ با ابزارهای مربوط، امری است که می‌توانند در تشخیص و درمان این ناهنجاری‌ها کمک کند.

به گفته وی، بهترین سن برای بررسی و درمان این اختلالات بین ۷ تا ۲۰ سالگی است.

این فیزیوتراپیست، خواستار توجه والدین و معلمین به وضعیت بدنی دانش‌آموزان شد و افزود: طبق آمارهای موجود، ۲۵ درصد دانش آموزان ایرانی دچار ناهنجاری‌های عضلانی-اسکلتی هستند.

وی به تفکیک ناهنجاری‌های عضلانی-اسکلتی در بین دانش‌آموزان پرداخت و گفت: ۱۳ درصد دچار قوزپشتی، ۵۸ درصد سربه جلو، ۲۰ درصد کف پای صاف، ۳۲ درصد قوس کمری، ۱۰ درصد زانوی پرانتزی یا ضربدری و حدود ۴ درصد نیز دچار اسکلیوز یا انحراف جانبی هستند.

عزتی گفت: بروز این ناهنجاری‌ها علاوه بر ایجاد دردهای مداوم و آزاردهنده باعث کوتاهی قد، بدشکلی بدن و اختلالات قلبی عروقی می‌شود که می‌توان با انجام توصیه‌های ساده از وقوع آن جلوگیری کرد.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل