بازدید 2280

اتهام‌پراکنی وزیر خارجه انگلیس علیه ایران

وزیر امور خارجه انگلیس که برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است در تداوم مواضع مداخله‌جویانه لندن در امور داخلی کشورها، ادعاهای حقوق بشری علیه ایران را تکرار کرد.
کد خبر: ۱۱۹۳۷۳۹
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۸:۱۰ 19 September 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، جیمز کلورلی در گفت‌ وگو با خبرنگار اسکای نیوز در نیویورک، ضمن تکرار مواضع لندن در حمایت از اغتشاشات سال گذشته مدعی شد:‌ امیدوارم از رئیس جمهور رئیسی در مورد تصمیم‌های دولت او پیرامون طیف مختلفی از مسائل سوال شود.

وی ادعا کرد: از پاسخگویی افراد درباره تصمیماتی که آن‌ها و دولت‌هایشان اتخاذ می‌کنند، حمایت می‌کنم.

وزیر امور خارجه انگلیس یکشنبه گذشته هم طی اظهاراتی مداخله‌جویانه در امور داخلی ایران گفت که دولت لندن به اعمال تحریم‌ها علیه تهران ادامه می‌دهد. وی مدعی شد که مواضع مداخله‌جویانه کشورش را به مسئولین ایرانی منتقل کرده است.

این درحالی است که انگلیس روز جمعه گذشته نیز به بهانه یک سالگی اغتشاشات سال گذشته تحریم‌ها علیه ملت ایران را تشدید کرد. در بیانیه وزارت امور خارجه انگلیس در این خصوص آمده است: "بریتانیا، آمریکا، کانادا و استرالیا تحریم‌های هماهنگ شده‌ای را علیه مقامات و نهادهای ایرانی اعمال کردند."

طبق این بیانیه محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد هاشمی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا زاکانی شهردار تهران و سعید منتظرالمهدی سخنگوی فراجا از جمله کسانی هستند که به فهرست تحریم‌ها اضافه شده‌اند.

در بیانیه وزارت امور خارجه انگلیس همچنین با اشاره به سلسله تحریم‌های ضد ایرانی این کشور در حمایت از اغتشاشات، آمده است: "بریتانیا بیش از ۳۵۰ مقام و نهاد ایرانی از جمله دادستان کل و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به طور کامل تحریم کرده است."

این درحالی است که جمهوری اسلامی ایران بارها نسبت به تبعات رفتارهای مداخله‌جویانه غرب هشدار داده و تصریح کرده است که این قبیل اقدامات را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان پیشتر اقدامات ضد ایرانی غرب علیه ایران را مردود، غیر سازنده و متناقض با منشور ملل متحد و مقررات و سازوکارهای بین المللی دانسته و تصریح کرده است که کشورها حق مداخله در امور داخلی کشورهای مستقل را ندارند.

وی با اشاره به حق واکنش متقابل ایران و تحریم‌های وضع شده افزود: جمهوری اسلامی ایران در استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها و حقوق قانونی خود به منظور ایجاد بازدارندگی در رفتار غلط و غیر سازنده این کشورها تردیدی به خود راه نخواهد داد و در خصوص هرگونه رفتار غیر سازنده به موقع اقدام خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: "مداخله در امور داخلی جمهوری اسلامی بدون واکنش نخواهد بود و ایران تحت تاثیر فشارهای سیاسی که با هدف اخذ امتیاز از جمهوری اسلامی در برخی زمینه‌ها در حال اقدام و اجرا است، نخواهد گرفت."

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری