بازدید 5823

واکنش مرجع قضایی به اظهارات وزیر جهاد کشاورزی: آقای وزیر دو نهاد زیرمجموعه شما بار‌ها در مورد مشکلات نهاده‌های دامی سیلوی اسدآباد نامه زده بودند

وزیر کشاورزی روز گذشته در سفری به استان همدان اعلام کرد که هیچ ذرت آلوده‌ای در استان همدان وجود ندارد، در همین ارتباط روابط عمومی دادگستری استان همدان، این اظهارات وزیر جهاد کشاورزی را گزارش ناصحیح دانست.
کد خبر: ۱۱۹۲۷۶۳
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۵ 12 September 2023

تابناک _ در تاریخ ۱۱ شهریور خبری با موضوع «دستور رئیس قوه قضاییه برای تعیین تکلیف ۱۳ هزار تن نهاده استراتژیک در معرض فساد در سیلوی پشتیبانی امور دام شهرستان اسدآباد همدان» منتشر شد.

در این خبر عنوان شد، در سیلوی اسدآباد همدان، از شهریور ماه سال گذشته ۲۳ هزار تن نهاده دامی ذخیره شده بود که ۱۰ هزار تن آن توزیع شد و ۱۳ هزار تن باقی مانده نیز باید به تولیدکنندگان، دامداری‌ها و مرغداری‌ها داده می‌شد.

با طولانی شدن زمان تحویل این نهاده‌ها که عمدتا هم مسئولیت آن بر عهده نهاد‌های خارج از استان مانند: شرکت پشتیبانی امور دام کشور، وزارت جهاد کشاورزی و ستاد تنظیم بازار بوده است، کار توزیع نهاده‌ها انجام نشد.

به همین دلیل از ۱۳ هزار تن نهاده دامی که در این سیلو نگهداری می‌شد، ۶ هزار تن دچار آلودگی شده که باید فرآوری روی آن انجام شود و حدود ۷ هزار تن آن نیز در معرض فساد قرار گرفته که پس از بازدید میدانی، اقدامات لازم برای توزیع آن آغاز شد.

اظهار نظر وزیر کشاورزی در مورد نهاده‌های دامی آلوده سیلو‌های همدان


پس از انتشار این خبر در رسانه‌ها و بروز برخی انتقادات نسبت به عملکرد وزارت جهاد کشاورزی، روز گذشته، محمدعلی نیکبخت، وزیر کشاورزی در سفری به استان همدان اعلام کرد: «هیچ ذرت آلوده‌ای در استان همدان وجود ندارد.»

نیکبخت با بیان اینکه: استان همدان، پایلوت ذخایر استراتژیک نهاده دامی در غرب کشور است و حدود ۲۰۰ هزار تن نهاده در این استان نگهداری می‌شود، اظهار کرد: این ذرت در بهمن ۱۴۰۱ تخلیه شده که گواهی بهداشت از بندر و تایید سازمان استاندارد و دامپزشکی دارد و اگر مشکلی داشت از مبدا اجازه بارگیری داده نمی‌شد.

وی با بیان اینکه حجم این ذرت ۲۱ هزار تن بوده و ۳ هزار تن هم از قبل داخل انبار موجود بوده که مشکلی نداشته و پیش از بارگیری و فروش هم در محل نمونه برداری می‌شود و هیچ‌گونه، آفت و آلودگی نداشته است، افزود: از بهمن و اسفند ۱۴۰۱ توزیع آن انجام شده و تاکنون در حال تخلیه بوده که در حین تخلیه فروخته شده و مالک آن مردم هستند. در حال حاضر تنها ۳۰۰۰ تن باقی مانده است، من اطمینان می‌دهم محموله‌های بارگیری شده دارای گواهی سلامت و کاملا بهداشتی بوده است.

پس از اظهارات وزیر کشاورزی در مورد آلوده نبودن ذرت‌های همدان، روابط عمومی دادگستری استان همدان مستندات مربوط به وجود آلودگی نهاده‌های دامی ذخیره شده در اسدآباد را منتشر کرد.

روابط عمومی دادگستری استان همدان ضمن ناصحیح خواندن اظهارات وزیر جهاد کشاورزی، گزارش اعلام شده در مورد وضعیت نامناسب ذرت‌های موجود در اسدآباد همدان را نتیجه جمع‌بندی و اجماع نظر گزارش مراکز تخصصی و مراجع نظارتی متعدد و سپس بررسی اسناد و حضور نظارتی میدانی مسئولان دادگستری استان همدان در محل دپوی نهاده‌های استراتژیک دانست و اعلام کرد: پس از اعلام مراجع نظارتی و همچنین مراکز تخصصی، موضوع در دستور کار ویژه دادگستری جهت جلوگیری از تضییع حقوق بیت المال قرار گرفت.

روابط عمومی دادگستری همدان افزوده است: غیر از بازدید نظارتی میدانی انجام شده که همه اطراف موضوع در آن بررسی شده است بررسی اسناد موجود در سوابق این پرونده نشان می‌دهد، از شروع سال ۱۴۰۲ نهاد‌های مختلفی در استان از جمله اداره کل دامپزشکی استان همدان و شرکت سهامی پشتیبانی دام کشور که هر دو زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی فعالیت می‌کنند در نامه‌های متعددی نسبت به آلوده شدن ذرت‌های موجود در سیلوی شماره ۶ انبار اسدآباد همدان هشدار داده بودند.

وجود مشکل ارگانولپتیکی در نهاده‌های ذخیره شده طبق گزارش اداره دامپزشکی شهرستان اسدآباد


مشکل ارگانولپتیکی نهاده‌های ذخیره شده در زرین سیلو به تاریخ ۳۰ فروردین ۱۴۰۲ برمی‌گشته است. در جایی که رئیس اداره دامپزشکی شهرستان اسدآباد در نامه‌ای خطاب به اداره کل دامپزشکی استان همدان عنوان می‌کند: محموله ذرت از لحاظ ارگانولپتیکی نامناسب تشخیص داده شده است.

نارضایتی مشتریان از کیفیت ذرت دریافتی از سیلو

در نمونه دیگر، نامه‌های صادره از سوی شرکت سهامی پشتیبانی امور دام استان همدان در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ یعنی بیش از چهار ماه پیش، درباره نتیجه آزمایش نمونه‌های محصولات ذرت موجود در زرین سیلو اسدآباد عنوان می‌شود: مشتریان معرفی شده به سیلو، از کیفیت محصولات تحویلی ناراضی هستند و در موارد متعدد از تحویل محصولات موجود در سیلو خودداری می‌کنند.

فروش ذرت و جو به زیر قیمت به دلیل عدم شرایط نگهداری طولانی مدت

بررسی بیشتر نامه‌های موجود نشان می‌دهد در نامه تاریخ ۳۱ خرداد ماه شرکت سهامی پشتیبانی امور دام استان همدان، نرخ جدید نهاده‌ها خطاب به سرپرست پشتیبانی امور دام استان اعلام می‌شود که در تبصره شماره ۲ آن عنوان شده، قیمت‌های اعلام شده صرفا برای ذرت و جو دامی است که شرایط نگهداری طولانی مدت ندارند.

درخواست اداره کل دامپزشکی همدان مبنی بر اخذ دستور قضایی به دلیل عدم همکاری متصدی سیلوی اسدآباد

اداره کل دامپزشکی استان همدان در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ خطاب به اداره دامپزشکی شهرستان اسدآباد موضوع عدم همکاری مسئولان حاضر در شرکت زرین سیلو برای انجام آزمایش و نمونه‌برداری از نهاده‌های موجود در کندو‌های این شرکت را مطرح و از اداره دامپزشکی شهرستان اسدآباد می‌خواهد برای انجام نمونه برداری و انجام آزمایش روی نهاده‌ها دستور قضایی اخذ کند.

درخواست توقیف محموله یکی از کندو‌های اسدآباد از سوی اداره دامپزشکی به دادستانی

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان اسدآباد در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۴۰۲ در نامه‌ای به دادستان شهرستان اسدآباد درخواست توقیف محموله ذرت کندوی شماره ۶ شرکت زرین سیلو اسدآباد را مطرح می‌کند.

یک روز بعد یعنی در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ مدیر کل شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور در نامه‌ای، موضوع دستور توقیف ذرت کندوی شماره ۶ را رسما به معاون بازرگانی داخلی اعلام می‌کند.


نظر اداره دامپزشکی استان همدان در مورد وجود کپک و قارچ بیش از حد مجاز در کندوی شماره ۶ اسدآباد

اداره کل دامپزشکی استان همدان در نامه‌ای به شرکت پشتیبانی امور دام استان همدان که هر دو زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی فعالیت می‌کنند، در تاریخ ۲۵ مرداد ماه سال ۱۴۰۲ از وجود کپک و قارچ بیش از حد مجاز در کندوی شماره ۶ انبار اسدآباد خبر می‌دهد که در نامه‌های دیگر حجم این انبار نزدیک به ۶ هزار تن عنوان شده است.

همچنین در این نامه عنوان شده است نهاده دامی موجود در دو کندوی دیگر یعنی کندوی ۴ و ۵ باید حداکثر ظرف دو ماه مورد استفاده قرار گیرند.


نامه اداره کل دامپزشکی استان همدان به رئیس دادگستری همدان مبنی بر وجود آلودگی در محموله

اداره کل دامپزشکی استان همدان در اول شهریور ۱۴۰۲ در نامه‌ای رسمی به رئیس کل دادگستری استان همدان در مواد ۱-۶ و ۲-۶ می‌گوید: بر اساس نتایج آزمایشگاهی و ویژگی‌های ظاهری محموله کندوی شماره ۴ و ۵ باید حداکثر در دو ماه به مصرف سریع برسد و در مورد دیگر در رابطه با کندوی شماره ۶ با توجه به نتایج جوابیه آزمایش کپک و قارچ موجود در محموله را بیش از حد مجاز عنوان کرده و می‌نویسد محموله موجود جهت سالم‌سازی صرفا به روش پلیت یا اکسترود در کارخانه‌جات تهیه خوراک آماده دام و طیور استان مورد استفاده قرار گیرد و حتی اجازه مصرف در دامداری‌ها و مرغداری‌ها قبل از سالم‌سازی را صادر نمی‌کند. در این نامه، علاوه بر موارد فوق ارسال محموله به خارج از استان به صورت تلویحی ممنوع اعلام می‌شود.

با توجه به مستندات زیرباید عنوان کرد، یا وزیر کشاورزی به نامه‌ها و گزارش‌های موجود دسترسی نداشته یا اینکه در حال بیان موضوع به نحو دیگری است.


 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۹
در این مملکت فقط یک وزارتخانه، یک سازمان، یک نهاد، یک مسئول را نام ببرید که کارش را درست انجام می دهد؟!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۲
از یک عده مدیر بیسواد چه انتظاری دارید
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۲
سیستم یک دست انقلابی هم باهم نساختن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۲
نهاد مسئول رییس جمهور و وزرا هستند. وظیفه ارسال گزارش های دروغ همه چیز خوبست و تنها دشمنان در رنجند را به شدیدترین شکل ممکن به عهده گرفته.البته در تمام دولت های قبل و کنونی. بقیه هم که بی مسئولیتند
مسئولان که فقط انکار میکنن حالا حقیقت هم داشته باشه کی به کیه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۲
بیخیال سرطان زا بودن این غلات فعلا حجاب
اینها اون کارهای خوبیه که نمی گفتید و تبلیغ نمی کردید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۲
!!!میخان ریا نشه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۲
الان یکی میاد کامنت میذاره که دولت کارهای بسیار بزرگی کرده که اگر برای مردم گفته میشد الان گوشت کیلو 100 تومن بود مرغ 25 تومن!!!!!!!!!!!!

فکر میکنه ملت دنبال لب و دهن مسئولین هستن. نه داداش ملت عملکرد سیستم رو سر سفرشون میبیننن نه تو حرف آقایون
عجب مملکتی داریم.یه روز قیر نیست ، یه روز قیف نیست
انسان دروغگو ضمن اینکه از دایره ایمان خارج شده است و جزء مومنین نیست، از این من بعد دیگر نباید سخنانش را باور کرد مگر آنکه یک فرد مورد اعتماد و مومن آن را تایید کند طبق سوره مبارکه حجرات آیه 6
اگر رئیس جمهور این افراد که راستگو نیستند را از مشاغل دولتی اخراج نکند خودش هم مقصر است و شریک در گناه آنها
اگر مملکت صاحب داشته باشه نباس این وزیر به خاطر دروغگویی عزل بشه
دولت کارهای خوب زیاد می کند یکی هم همین که با سلامت مردم بازی می کند کپک غلات در نهایت سرطان زاست بعد هم که کسی مبتلا شد یا دارو وجود ندارد یا داروهای بدرد نخور و بی خاصیت یا بیمار باید از بازار سیاه دارو تهیه کند در کجای این چرخه که بخش ناچیزی از شرایط فعلی است خوبی و موفقیت می بینید که قابل تعریف باشد .
وزیر از زیر مجموعه خودش خبر نداره اون وقت اومده میگه ذرت ها آلودگی ندارند بابا برو اول از مدیرات یه پرسوجوبکن بعد بیا تکذیب کن اصلا خبر داری سالی چندین هزار ملیون تن ذرت تراریخته از کشورهایی که به ما دارو نمیدن مثل کانادا و اوکراین وبرزیل ایران داره ذرت وارد میکنه خوب حساب دو دوتا چهارتاس این ها اگر قرار بود سلامت داشته باشه به ایران صادر نمیکردن چطور دارو رو میگن ایران تحریمه ولی ذرت تراریخته تحریم نیست البته مافیای واردات این محصولات انقدر قوی هست که وزیر اصلا جرات نمیکنه به این موضوع ها وارد بشه .نه این وزیر هیچ وزیری نمیتونه ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!
اذيتش نكنيد
حق داره
وقتي در اين كشور رييس جمهور مياد ميگه من از گراني بنزين امروز مطلع شدم
پس وزير هم بالطبع نبايد خيلي مطلع باشه
چطور موضوع به این مهمی برای هیچ کس اهمیت ندارد چه کسی مسئول جان مردم ایران است؟ این الودگی کپک معمولی نیست که بگوئئید اشکالی ندارد تمام اینها الوده به سم افلاتوکسین هستند و مصرف گوشت پرورش یافته از اینها مساوی است با سرطان کبد
البته که جان مردم و سلامت آنها برای دولت و مجلس بسیا بسیار راس امور مهم است!!!؟؟؟ این هم دلیلش !اظهارات و زیر که با یک سخنرانی صورت مسئله را پاک می کند و کسی هم بابت این اظهارات از او باز خواست نمی کند و البته مجلس نظارت عالیه دارد در همه چیز مثل شاسی بلن سیسمونی و .....انواع رانت ها .....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۲
تار مو بیرون نباشه باقیش خواست خداست.
از مدیران بی سواد بیشتر از این نباید انتظار داشت. والسلام
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی