بازدید 13772

خبرهای جدید از طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس آخرین وضعیت بررسی طرح ساماندهی استخدامی کارکنان دولت در مجلس را تشریح کرد.
کد خبر: ۱۱۸۸۵۷۹
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۹ 19 August 2023

به گزارش تابناک، تسنیم نوشت: حسین گودرزی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ، با اشاره به طرح ساماندهی استخدامی کارکنان دولت، گفت: این طرح مجدد و پس از بررسی در کمیسیون اجتماعی در دستورکار نمایندگان در جلسات علنی این هفته قرار گرفته است.

وی افزود: در جلسات اخیر کمیسیون اجتماعی ایرادات شورای نگهبان به طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت با حضور مسئولانی از شورای نگهبان و سازمان اداری و استخدامی بر طرف شد؛ پس از رفع ابهامات و ایرادات، گزارش کمیسیون اجتماعی درباره طرح ساماندهی کارکنان دولت برای بررسی در جلسه علنی تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس بیان کرد: برای تبدیل شدن این طرح به قانون ، لازم است تا این طرح پس از تصویب در جلسه علنی به تایید شورای نگهبان نیز برسد.

«طرح ساماندهی کارکنان دستگاه‌های موضوع ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه»، پس از بررسی در شورای نگهبان واجد ابهامات و ایراداتی شناخته شد. عمده اشکالات شورا در خصوص مصوبه مذکور ناظر به ابهاماتی بود که برای اظهارنظر نهایی توسط شورای نگهبان،‌ نیاز به رفع آن‌ها از سوی مجلس است.

از جمله ابهامات مذکور، مشخص نبودن مقصود مصوبه از عنوان «به‌کارگیری» بود؛ با این توضیح که مشخص نیست عبارت مذکور شامل استخدام‌های رسمی و پیمانی و بکارگیری مستقیم و غیرمستقیم نیروی انسانی نیز می‌شود یا خیر. همچنین عنوان «نیروهای شاغل» نیز از این جهت که شامل تمام نیروهایی که در استخدام دستگاه‌ها هستند، می‌شود یا منظور صرفاً نیروهایی است که به شکل غیرمستقیم در دستگاه مشغول هستند؛ ابهام داشت که برای رفع ابهام مورد ایراد واقع شد.

حکم تبصره «۴» نیز به جهت روشن نبودن مقصود تبصره مبهم تشخیص داده شد؛ توضیح آنکه مشخص نبود صرفاً کسانی که به صورت تمام وقت اشتغال داشته‌اند مشمول تبصره هستند یا اینکه سوابق پاره‌وقت نیز به معیار تمام وقت محاسبه می‌شود و تمام شاغلان اعم از تمام وقت و پاره وقت مشمول حکم تبصره قرار دارند. به علاوه قید «مستمر» در ماده واحده و عبارت «خدمت مستمر» در تبصره «۲» نیز به علت عدم وجود تعریف قانونی و فقدان معیار مشخص برای آن‌ها، واجد ابهام تشخیص داده شد.

در این مصوبه الزام دستگاه‌های اجرایی به انعقاد قرارداد کار معین با نیروهای شاغل خود، به داشتن حداقل دو سال سابقه بیمه‌پردازی مشروط شده است. با این حال مصوبه در خصوص حالتی که عدم بیمه‌پردازی به علت قصور پیمانکار باشد، تعیین تکلیف نکرده است؛ لذا برای جلوگیری از تضییع حقوق کارگران این مورد نیز نیازمند رفع ابهام شناخته شد.

همچنین شورا رعایت یا عدم رعایت ضوابط مذکور در ماده ۲۴ قانون مدیریت خدمات کشوری در خصوص انعقاد قرارداد کار معین با نیروهای شاغل را نیز نیازمند تصریح دانسته و تبصره «۳» را از این جهت نیز مبهم تشخیص داد.

همچنین شورای نگهبان ممنوعیت مطلق انعقاد قراردادهای مذکور را مغایر بند «۱۰» اصل ۳ قانون اساسی تشخیص داد. علاوه بر این به جهت اینکه برخی از ابهامات مصوبه، تعداد مشمولین و دامنه شمول طرح را نیز با ابهام مواجه کرده بود، اظهارنظر در خصوص افزایش هزینه‌های عمومی توسط مصوبه، به پس از رفع ابهام‌های مذکور موکول شد.

هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام نیز مغایرت‌هایی از جهت سیاست‌های کلی نسبت به مصوبه داشت که همه این موارد به مجلس اعلام و مصوبه جهت اصلاح برگردانده شد.

سلام پرواز
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۱۴
بنویسید ساماندهی بخوانید استخدام عده ای بدون رعایت هر گونه ضابطه و به طور خاص.
پاسخ ها
کامبیز
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۸
ن اینکه الان ضابطه خاصی وجود داره...پارتی بازی عده ی خاص
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۹
والا من 27 ساله تو وزارتخانه ای شاغل هستم هنوزم قراردادییم ولی بعضی از همکاران در عرض یک ماه استخدام رسمی میشن و می گن جز خانواده شاهد هستند یکی نیست بگه به خدا ما هم در زمان جنگ به این مملکت خدمت کردیم هنوزم داریم خدمت می کنیم
ای بابا! باز نزدیک انتخابات شد ساماندهی کارکنان دولت شروع شد!
خوب توجه کنید :ایرانی ام، دو سال جبهه دارم ، نویسنده ، خبرنگار و سابقه بیش از 25 سال کار اجرایی در حد مدیریت های قابل توجه و از سال 97 وارد ارگانی شدم به دعوت رئیس مربوطه و شش حکم از رئیس دستگاه دارم 56 ساله ام و بازنشست نشده ام ولی اینک الحمدلله با پارتی بازی توانسته ام روز مزد باشم هر روزی که می روم سرکار 6 ماه بعد ساعت هایم را محاسبه می کنند و شندر غاز به حسابم می ریزند الحمدلله، اگر تابناک بتواند به من لطفی بکند و سفارش بکند معاون مربوطه پشتیبانی مرا هم مثل شرکتی ها و افغانی ها در آخر هر ماه محاسبه و پرداخت نماید ممنون می شوم و مرا مدیون خودش کرده است .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۹
من حرف شما رو باور نمی کنم چون دارو می بینم که فرزندانتون با نامه بیناد شهید سریع در عرض چند روز رسمی می شن
خخخخخ ساماندهی جوک خوبیه
سهمیه و رانت و ویژه خواری وجود داشت اما این دولت دیگه شورشو درآورده بنویسید بیسامانی تاریخش هم مال الان نیست دوساله آغاز شده
خوبه والا فک و فامیل مدیران رو به اسم نیروهای شرکتی وارد سیستم دولتی کنیم بعدا به اسم حمایت از نیروهای پیمانکاری و شرکتی بیایم استخدام اونارو ضابطه مند کنیم. آقای دولت و مجلس این حق الناس است و باید جوابگوی هزاران نیروی تحصیلکرده که پارتی ندارند و دستشون به جایی بند نیست در اون دنیا باشید.
متاسفانه مجلس هم مقصر اصلی ماجراست.
پاسخ ها
مریم
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۹
حق با شماست واقعا
مریم
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۹
انشالله خدا ازشون نگذره طرف به پیمانکاری وحمایت از قشر
شرکتی شده حالا تبدیل وضعیت بشه ولی پرستار بدبخت با ۵ سال سابقه کار خدمت در دوران کرونا چون طرحی است تبديل
وضعیت نشه کارگر سال ۱۴۰۱ بایک سال سابقه کار
من پانزده ساله که شرکتی هستم نمونه ای از دزدی این شرکت‌های وابسته به مسئولین رو برات میگم این شرکت‌ها حجمی هستن یعنی تعداد نیروی مشخص در قبال مبلغی مشخص حالا صاحب شرکت چکار میکنه مثلا باید صد نیرو داشته باشه سی نفر کم میکنه میشه هفتاد نفر به جای اون سی نفر لیست بیمه دروغ می‌فرسته سازمانی که کارفرما هست
سلام انشالله که نیروهای قراردادی و شرکتی و حجمی استخدام شوند الان نه بیمه میکنند و نه قرارداد باید مجلس شورای اسلامی تصمیم قطعی بگیره برای این پیمانکاران
محمد کعب عمیر نماینده مردم شوش و کرخه در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح ساماندهی و تصویب آن، یک مطالبه‌ی به حق همه‌ی کارکنان کشور است.

او می‌گوید: تمامی ایرادات و ابهامات شورای نگهبان به طرح ساماندهی کارکنان در جلساتی با حضور عضو شورای نگهبان، نماینده سازمان اداری و استخدامی و مرکز پژوهش‌های مجلس برطرف شد.

کعب‌عمیر گفت: برای اینکه این طرح هرچه سریعتر در دستور کار مجلس قرار بگیرد طی روز‌های گذشته پیگیری‌هایی از سوی قالیباف ریاست مجلس شورای اسلامی و هیئت رئیسه مجلس صورت گرفت.
من نیروی شرکتی و تحت پوشش بهزیستی هستم پارتی هم به غیر خدا ندارم قبل ورود هم امتحان گرفته و من پذیرش شده ام شاید یه عده قلیلی پارتی باشه و ما نباید کلا همه چیز را زیر سوال ببریم و از خدا میخواهم هیچ کسی را حتی مثل من با مدرک فوق لیسانس شرکتی نکنه اینم بهتون بگم ما چند نفر بودیم شرکتی کار می کردیم به دلیل حقوق کم ماهی 8 میلیون برای فوق لیسانس استیفا داده رفتن شما فک می کنید برای یه شرکتی چقدر پول میدند تازه وقتی قراردادی شد حقوقش کم هم میشه اونایی که صحت بدن دارن نیان مثل من واسه 8 تومان عمروشون را هدر بدن دوستان من که استیفا داده سه تاشون رفتن مکانیک خودرو باز کردن می گفتن حداقل ماهی 60 تومان درآمدشونه متاسفانه تو عید فطر فطریه شون را به من نیروی شرکتی فوق لیسانس میدن ولی من دیگه فرصتها را دادم فنا نه راه پیش دارم نه پس و خواهشا به اونایی که شغل آزاد دارن و پول و نوایی دارن نیروهای شرکتی ادارات بهترین هزینه برای صدقه دادن هستن
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل