بازدید 7352
۱
در فدراسیون فوتبال چه خبر است؟

کارگروهی که امضای خودش را هم زیر پا گذاشت

کد خبر: ۱۱۸۶۵۷۰
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۵ 06 August 2023

کارگروه نظارت بر قانون سقف بودجه و قرارداد باشگاه‌ها در حالی مصوبات جدیدی را وضع کرده که حدود ۲۰ روز پیش تأکید کرده بود که قوانین نباید تغییر کند!

به گزارش تابناک ورزشی، اعضای جدید کارگروه نظارت بر سقف بودجه و قرارداد باشگاه‌ها امروز (شنبه) از سوی مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال منصوب شدند و در اولین جلسه خود سه مصوبه جدید را به امضا رساندند. این مصوبات به شرح زیر است:

1- حسب تقاضای برخی باشگاه‌ها و به منظور تقویت تیم‌های ملی امید و جوانان به هر کدام از گروه سنی سهمیه زیر 23 سال یک نفر و زیر 21 سال یک نفر به سهمیه ابلاغی برای تمامی باشگاه‌ها با رعایت سقف بودجه اضافه شود.

2- با توجه به استعلام از دپارتمان بین‌المللی فدراسیون فوتبال و پاسخ این دپارتمان مقرر شد بازیکنان ایرانی حاضر در لیگ‌های پایین‌تر از لیگ برتر کشور مبدا که قصد حضور در مسابقات «لیگ برتر و لیگ یک» کشور را دارند مشمول بند 23 دستورالعمل ناظر به انعقاد قراردادها محسوب نشوند.

3- با توجه به بررسی‌های انجام شده و استعلام از دپارتمان صدور مجوز حرفه‌ای بر اساس استانداردهای مالی مبلغ رضایت نامه بازیکنان به تناسب مدت زمان قرارداد بازیکنان و باشگاه مقصد به مدت زمان سالیانه قرارداد تقسیم و «مستهلک» شود و سالیانه از سقف بودجه آن باشگاه به تناسب مدت زمان قرارداد کسر خواهد شد.

 این مصوبات فارغ از درست یا اشتباه بودن آنها، مغایر با صورتجلسه حدود 20 روز پیش همین کارگروه است و مشخص نیست چطور قوانین به این مهمی که در سرنوشت تمام تیم‌های لیگ برتری تأثیر دارد به همین راحتی دستخوش تغییرات می‌شود!

کارگروه مورد اشاره در تاریخ 26 تیرماه در بند پایانی صورتجلسه خود صراحتاً اعلام کرده بود: «باتوجه به در شرف اتمام بودن مهلت نقل‌ و انتقالاتی فصل جاری، پس از تجمیع سایر نظرات، پیشنهاد ارائه شده برای اعمال نسبت به فصل آینده (1404-1403) مورد بررسی کارگروه قرار خواهد گرفت و متعاقباً به هیئت رئیسه محترم فدراسیون برای اتخاذ تصمیم ارائه خواهند شد». موضوعی که به نظر می‌رسید بر اساس آن قوانین قبلی تصویب شده در فصل پیش به قوت خود باقی بماند اما در فاصله چند روز به آغاز لیگ برتر و در حالی که کار اکثر تیم‌ها در نقل‌و‌انتقالات به پایان رسیده است، دستخوش تغییر شد.

تصویر زیر مربوط به جلسه کارگروه در تاریخ 26 تیر است که به صراحت اعلام شده قوانین تغییر نخواهد کرد.

کارگروهی که امضای خودش را هم زیر پا گذاشت

در اینکه قوانین، وحی منزل نیست و می‌توان آنها را تغییر داد، شکی نیست اما اینکه 20 روز بعد از تصویب عدم تغییر، قوانین دچار تغییر می‌شود بیانگر عدم ثبات است و نوعی بی‌اعتمادی را به وجود آورده و این باور را شکل می‌دهد که مبادا تمام تصمیمات، دستورالعمل‌ها و قوانین در مدت زمان کوتاهی دستخوش تغییر شوند. در این شرایط باشگاه‌ها چگونه می‌توانند به دستورالعمل‌های صادر شده اعتماد کنند؟

موضوع دیگر بحث تصویب قوانین در هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال است. طبق اساسنامه، مرجع تفسیر و رفع ابهام درباره قوانین، هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال است اما این روند قانونی طی نشده است. موضوعی که صراحتاً در نامه‌ 8 مردادماه منصور قنبرزاده به مهدی تاج نیز ذکر شده و نایب رئیس فدراسیون فوتبال تأکید کرده است، «با توجه به بازه چند روزه به پایان نقل‌و‌انتقالات باشگاه‌های لیگ برتری ترکیب بازیکنان و سقف بودجه خود را برای فصل 1403-1402 براساس دستورالعمل ابلاغی انجام داده‌اند و پیشنهادات ارائه شده برای فصل آینده قابلیت بررسی خواهند داشت. مضافاً بر اینکه این دستورالعمل مورد تصویب هیئت رئیسه محترم فدراسیون فوتبال قرار گرفته و قابلیت تغییر بدون اخذ مجوز لازم از هیئت رئیسه را ندارد».

با اتفاقات رخ داده و تغییرات شائبه‌دار پیش آمده؛ وقت آن رسیده که هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال به خود بیاید و جلوی قوانین خلق‌الساعه و تصمیمات غیرقانونی را بگیرد. از هیئت رئیسه‌ای که شهاب‌الدین عزیزی خادم را به دلیل عدم رعایت قانون از ریاست فدراسیون فوتبال برکنار کرد، این انتظار می‌رود که همه چیز را به دقت رصد کرده و نسبت به اتفاقات و تصمیمات غیرقانونی بی‌تفاوت نباشد.

منبع:تسنیم

سلام پرواز
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱
منطق میگه هر جا که تونستی قانون اشباه رو تصحیح کن ...
برچسب منتخب
# جیش العدل # حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل