بازدید 3579

معارضان پیروز انتخابات پارلمانی کویت

مردم کویت برای انتخاب نمایندگان جدید پای صندوق‌های رأی رفتند و معارضان پیروز انتخابات پارلمان این کشور شدند.
کد خبر: ۱۱۷۸۲۴۸
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۶ 07 June 2023


به گزارش تابناک به نقل از تسنیم، انتخابات پارلمانی کویت که دیروز سه شنبه شانزدهم خرداد برگزار شد، معارضان و افراد نزدیک به آنها به پیروزی بزرگی دست یافتند.

در این انتخابات معارضان، حدود 80 درصد آرا را به خود اختصاص دادند. رای گیری برای انتخاب اعضای هفدهمین دوره پارلمان کویت موسوم به مجلس امت برای دومین بار طی 9 ماه اخیر برگزار شد.

مردم کویت دیروز سه شنبه پس از ابطال رسمی انتخابات سابق،  برای انتخاب نمایندگان جدید پای صندوق‌های رأی رفتند. این انتخابات  از ساعت 8 صبح   به وقت محلی  آغاز شد و به مدت 12 ساعت ادامه پیدا کرد.

رسانه‌های کویتی اعلام کردند،  واجدان  شرایط از میان 207 نامزد انتخابات، 50 نفر را برای عضویت در مجلس امت این کشور انتخاب کردند.

دادگاه قانون اساسی کویت19 مارس 2023 (28 اسفند 1401)  تشکیل جلسه داد و در این جلسه رای به ابطال نتایج انتخابات پارلمان ملی شهریور گذشته (2022) داد، با این فرمان پارلمان مذکور منحل شد.

در 2 آگوست  سال گذشته نیز، امیر کویت دستور داد تا مجلس ملی برای عدم همکاری قوه مقننه و قوه مجریه پس از چند ماه بحران منحل شود.

گفتنی است ساختار سیاسی کویت شرایط خاص و ناپایداری زیادی دارد که در آن انحلال دولت، برکناری نخست وزیر و برگزاری انتخابات زودهنگام بسیار رخ می دهد.

کویت اولین کشور حوزه خلیج فارس است که در سال 1963 پارلمان منتخب را تأسیس کرد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی