بازدید 2705

کاهش هزار مگاواتی در مصرف برق

سخنگوی صنعت برق گفت: با اجرای طرح مدیریت مصرف برق ادارات، شاهد صرفه جویی ۱۰۰۰ مگاواتی در مصرف برق خواهیم بود.
کد خبر: ۱۱۷۸۰۴۹
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۳ 06 June 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مصطفی رجبی مشهدی در ارتباط تصویری با بخش خبری ۲۱ سیما درباره اینکه این برنامه از چه زمانی و در کجا اجرا می‌شود؟ افزود: طرح مدیریت مصرف بخش اداری کشور از نیمه خرداد تا نیمه شهریور است و همه دستگاه‌های اجرایی و نهاد‌های عمومی غیردولتی مانند بانک‌ها و شهرداری‌ها را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

وی اضافه کرد: هشت درصد مصرف برق به بخش دولتی اختصاص پیدا کرده و برای کاهش مصرف هم شیوه‌های آن مشخص شده از جمله این که در دوره فعالیت اداره، کاهش ۳۰ درصدی مصرف برق مورد انتظار است که دمای تنظیم سیستم‌های سرمایش روی ۲۵ درجه یا استفاده از دور کُند کولر‌های آبی و خاموش کردن لامپ‌های اضافی مد نظر است.

سخنگوی صنعت برق کشور گفت: ۳۰ درصد کاهش مصرف را در دوره فعالیت داریم و ۶۰ درصد را هم بعد از پایان کار؛ یعنی وسایل سرمایشی باید کامل خاموش باشند و لامپ‌های غیر مورد نیاز خاموش شوند. چاپگرها، رایانه‌ها و مانند آن را هم اگر از پریز‌های جدا کننده استفاده می‌کنند، جدا شوند تا مصرف برق کاهش جدی پیدا کند.

رجبی مشهدی با تاکید بر اینکه ادارات پایش می‌شوند، افزود: اگر اداره ای، کاهش ۳۰ درصدی یا ۶۰ درصدی بعد از پایان کار را رعایت نکرده باشد، تذکر کتبی داده می‌شود و در این زمینه مسئولیت به عهده رئیس دستگاه است که مسئولان فنی را توجیه کند که وسایل سرمایشی یا ​ لامپ‌ها را به نحو مطلوبی استفاده کنند.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات دیگری که ادارات باید انجام دهند، این است که مولد‌های اضطراری را باید بین ساعت ۱۲ تا ۱۸ روشن کنند و پیش بینی شده که سوخت مورد نیاز این‌ها را تحویل دهند و از طریق کنتور‌هایی که اندازه گیری می‌شوند متناسب، سوخت تحویل این عزیزان خواهد شد.

سخنگوی صنعت برق کشور با بیان اینکه تجربه خوبی در سال گذشته داشتیم، گفت: پارسال ۵۴۷ مگاوات کاهش مصرف را در بخش اداری کشور داشتیم؛ با توجه به اینکه امسال سیستم‌های پایش را مجهز‌تر کردیم و برای این رصد وضعیت مصرف ادارات از کنتور‌های هوشمند استفاده کردیم، انتظار داریم کاهش هزار مگاواتی اتفاق بیفتد و در این صورت، امکان عرضه برق در بخش خانگی کشور بیش از گذشته فراهم خواهد شد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی