بازدید 3389
۲

شایعه تخریب یک خانه در بافت تاریخی شیراز

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‌ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در واکنش به شایعه تخریب یک خانه در بافت تاریخی شیراز، گفت: هیچگونه تخریبی انجام نشده و دیوارکشی برای حفاظت از این واحد بوده است.
کد خبر: ۱۱۷۷۲۰۶
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۹ 30 May 2023

به گزارش ایرنا روز های گذشته برخی از پایگاه‌های خبری استان فارس با انتشار تصاویری از دیوارکشی مقابل یکی از خانه‌های واقع در بافت تاریخی شیراز، مدعی شدند که تخریب دستی خانه‌های بافت تاریخی این شهر آغاز شده و جلو خانه‌های تخریب شده دیوارکشی می‌شود.

محمدتقی قلعه نوعی، سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس روز سه‌شنبه ضمن تکذیب این خبر، به خبرنگار ایرنا گفت: روز جمعه مطلع شدیم که در یکی از خانه‌های بافت تاریخی آتش‌زده شده است که همانروز هم با حضور نیروهای پلیس ۱۱۰ موضوع صورت جلسه شد.

وی ادامه داد: به دنبال این اتفاق و به منظور پیشگیری از وقوع سرقت در این خانه، با همکاری شهرداری منطقه هشت جلو در آن خانه دیوارکشی شد.

قلعه‌نوعی با بیان اینکه به دلیل نبود دوربین در این محل هنوز عامل یا عوامل این آتش‌سوری مشخص نشده است، بیان کرد: با اینکه این پلاک در اختیار راه وشهرسازی است اما به دلیل مسئولیت در برابر حفظ این بافت تاریخی ارزشمند، اداره‌کل میراث فرهنگی نسبت به حفاظت از آن اقدام کرده است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس اظهار کرد: به طورکلی پلاک‌های بافت تاریخی یا دارای مالک خصوصی و زیر نظر این اداره‌کل هستند که در هر صورت نیز با گشت‌زنی مداوم ۲ مامور نگهبان مورد حفاظت قرار می‌گیرند.

وی یادآور شد: در زمان حاضر ۲۹ پلاک در بافت تاریخی شهر شیراز در اختیار اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس است.

شایعه تخریب بافت تاریخی شیراز در اطراف حرم حضرت احمدبن‌موسی شاهچراغ (ع) پیشتر نیز در بهمن ماه گذشته در فضای رسانه‌ای و مجازی استان فارس منتشر شد و واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت.

به دنبال این شایعات اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس اعلام کرد که وزارت میراث فرهنگی و به تبع آن اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس بر اساس وظیفه ذاتی و ضوابط قانونی با هرگونه تخریب بافت تاریخی مخالف بوده و هیچگونه مجوز یا پاسخ استعلام مثبتی از طرف این اداره کل که منجر به تخریب بافت و از بین رفتن تاریخ، فرهنگ و هویت شود صادر نکرده و با آن مخالف است.

همچنین مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس نیز در نشست با خبرنگاران به صراحت بیان کرد که " بافت تاریخی هویت ماست و کسی به دنبال تخریب آن نیست".

استاندار فارس نیز در جمع نمازگزاران جمعه شیراز در پاسخ به این شایعات و مباحث مطرح شده در بهمن ۱۴۰۱ گفت: هدف ساماندهی بافت تاریخی است و این معنای تخریب خانه‌ها تاریخی نیست بلکه این بافت به شکل آبرومندی ساماندهی می‌شود تا اطراف حرم نسبت به امروز وضعیت شایسته‌تری پیدا کند.

بافت تاریخی شیراز در محدوده حرم حضرت احمدین‌موسی شاهچراغ (ع) حدود ۵۷ هکتار است.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۲
یزخی از این خانه هایی که به عنوان خانه تاریخی از انها یاد می شود خانه های مخروبه با قدمت حدود 100 سال است که نه متعلق به یک فرد تاثیر گذار تاریخی و نه محل یک رویداد تاریخی بوده است که بتوان انها را خانه تاریخی نامید. این خانه ها عموا محل زندگی افراد معتاد و محل فروش مواد مخدر است . اگر بناست به خاطر قدمت هر مکانی را تاریخی بنامیم باید به هیچ تپه ای در جهان دست زده نشود چون همه انها قدمت میلیونها سالی دارند. بخش زیادی از بافت فرسوده شیراز ویرانه است و هیچ ارزش تاریخی هم ندارد فقط محل خلاف و خلافکاری است.
برای حکومت مگه مهمه
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم