بازدید 5422

مشهد در وضعیت خشکسالی بسیار شدید قرار دارد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: شهرستان مشهد در وضعیت خشکسالی بسیار شدید قرار دارد.
کد خبر: ۱۱۷۶۳۹۱
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۹ 23 May 2023


به گزارش تابناک به نقل از مهر، حسین اسماعیلیان صبح سه شنبه در جلسه شورای اداری مشهد اظهار کرد: اکنون وضعیت حساسی در حوزه آب است و مشارکت تمام دستگاه‌های اجرایی برای عبور از شرایط بحران ضروری است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد در ادامه بیان کرد: بارندگی مشهدالرضا (ع) در هشت ماه نخست سال آبی ۶۴ درصد کمتر از میانگین و ۵۳ درصد کمتر از سال خشک بوده است.

وی افزود: کل بارندگی که در دو ماه گذشته یعنی در فروردین ماه و اردیبهشت ماه در مشهد اتفاق افتاده است ۱۷.۶ دهم میلیمتر است که همین عدد در سال گذشته ۴۸ میلیمتر بوده است و ۶۸ درصد در همین دوماه کاهش داشته ایم با توجه به اینکه دما نیز یک و دو دهم سانتیگراد افزایش پیدا کرده است.

اسماعیلیان بیان کرد: به لحاظ درصد کاهش بارندگی استان خراسان رضوی رتبه آخر را دارد و حوزه مشهد نیز شرایط نامطلوبی را نسبت به دیگر شهرستان‌های استان دارا است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: با توجه به اینکه عمده منابع آب سطحی استان در حوزه مشهد است اگر حجم سدهای کارده، طرق ادراک و حتی سد دوستی را هم جزو حوزه مشهد در نظر بگیریم بیشترین کاهش بارندگی را در شهر مشهد داشته‌ایم، که در طول دوره آماری سه سال پشت سر هم خشکسالی که هر سال میزان بارندگی کمتر از سال قبل باشد را در ۵۰ سال گذشته سابقه نداشتیم و این موضوع باعث شده حجم ذخیره سدهای ما در شرایط حداقلی قرار بگیرد، سد دوستی تقریباً به گل نشسته است که کل ذخیره سد ۱۲ درصد است و حدود ۱۴۴ متر مکعب ذخیره آب داریم.

وی گفت: در حال ساخت سیستم منحصر به فردی هستیم که با ظرفیت سه مترمکعب در ثانیه ۳ هزار لیتر بر ثانیه پمپاژ شناور انجام می‌دهد، که در چند روز آینده به آب خواهیم انداخت تا بتوانیم از ظرفیت ۱۰۰ میلیون متر مکعب در سد دوستی پمپاژ انجام دهیم.

اسماعیلیان با بیان اینکه کارهایی که ما انجام می‌دهیم از جنس پیشگیری از وقوع بحران است گفت: در جاهای دیگر اول بحران اتفاق می‌افتد و بعد به فکر چاره می‌شوند اما کارهایی که ما اکنون در حوزه آب مشهد در حال انجام آن هستیم کارهایی است که قبل از ورود به شرایط بحرانی در حال انجام آن هستیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد تصریح کرد: پیمانکاران در هشت جبهه کاری و کارگاه فعال از مناطق مشهد مقدس مشغول به فعالیت هستند که باید تا ۳۱ خرداد ماه این پروژه‌ها تکمیل شود.

وی افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته اعتبار بسیار خوبی از محل بند میم ماده ۲۸ مدیریت بحران که کمک به اجرای پروژه‌های بزرگ در مشهد است، دریافت کرده ایم.

اسماعیلیان گفت: کل هدر رفت فیزیکی آب در شهر مشهد که توسط مرکز مدیریت و پایش هوشمند تأسیسات آب صورت می‌پذیرد حدود ۹ درصد است که کمترین عدد در کشور و کلانشهرهای دیگر بشمار می‌رود و متعلق به شهر مشهد مقدس است.

اسماعیلیان گفت: از تمام دستگاه‌ها انتظار می‌رود مدیریت مصرف آب را حمایت کنند.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
بلیط هواپیما
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۱۳
بقول یک امام جمعه : بخاطر گناه زیاده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
جناب علم الهدی نماز باران بخون ،دیگه این یه کار رو بلدی که؟؟
ما می توانیم آب مورد 2 میلیارد نفر را تامین بکنیم
مقداری از آبی که آقای معاون وزیر می خواهد به دو میلیارد نفر بدهد ، علی الحساب به مشهدی ها بدهد
مشهد را دو سال به آن معاون وزیر بسپارید که می گفت ما توان تامین آب دو میلیارد نفر را داریم تا اگر توانست مشکل بی آبی همین چند نفر را حل کند و در غیر اینصورت بابت حرف مفت زدن دادگاهی شود...
راستی مجتمع تفریحی سرزمین موجهای آبی کجا بودو مجوزشو کی صادرکرده بود؟
جناب علم اهدا که برای همه نسخه میپیچند دعای باران بخوانند مشهد مشکلش حل شود
پاسخ ها
کیان
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
ظاهرا در شهرهای غرب کشور نمازهاشون مستجاب تره
چاره ان دادن ذکات و نماز باران و کمک مالی به امامان جمعه است
وقتی آب نیست چه لزومی داره که کل شهر رو مثل شهرهای شمالی همش کردید فضای سبز و چمن و...بیست و چهار ساعته هم دارن آبیاری میشن.
از تیتر خبر شما هیییچ تعجبی نکردیم
اگر بیابون رو بدید دست عزیزان در دولت بعد ۴ سال کمبود شن میاد
میفهمید ، کمبود شن
این که آب هست و سالهاست هم دارن هشدار میدن
کی بود که می گفت ما اب برای ۲ میلیارد نفر داریم
چی شد
اداره پست مرکزی مشهد هر روز داره باغچه هاش و چمن هاش رو با اب فراوان آب میدهد
یکی از علت های کم آبی همین شرکت های دولتی و خود شهرداری است که بدون پرداخت هیچ وجهی دارن آب مصرف می‌کنند
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم