بازدید 5384

کاهش تقاضا برای غذاهای کبابی

کباب و جوجه کباب از آغاز سال ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد گران‌تر شده است.
کد خبر: ۱۱۷۶۳۷۳
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۱ 23 May 2023

به گزارش تابناک به نقل از همشهری آنلاین، چلو کباب از غذاهای لذیذ و سنتی و البته بسیار گران ما ایرانی‌هاست. در پی گرانی گوشت قرمز و گوشت مرغ، خوردن یک پرس چلو کباب یا چلو جوجه کباب گران تمام می‌شود. این در حالی است که از آغاز سال ۱۴۰۲، قیمت این غذاهای لذیذ نسبت به سال گذشته حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد گران‌تر شده است.

برای مثال، سال گذشته (آبان‌ماه ۱۴۰۱) هر پرس کباب گوسفندی (مشتمل بر ۲ سیخ کباب لقمه که وزن هر سیخ ۲۵۰ گرم است) به همراه یک پرس چلو کره ۴۰۰ هزار تومان می‌شد اما امسال هر پرس لقمه گوسفندی با برنج ۵۰۰ هزار تومان تمام می‌شود یا هر پرس جوجه کباب فیله (۵۰۰ گرمی) بدون برنج که سال گذشته ۲۳۰ هزار تومان بود امروز ۳۰۰ هزار تومان است.

مواد اولیه بسیار گران است
رئیس اتحادیه صنف دارندگان رستوران و سلف‌سرویس‌های تهران در مورد علت گرانی‌ انواع کباب در سال جاری به همشهری آنلاین گفت: علتش این است که مواد اولیه بسیار گران شده است.

علی‌اصغر میرابراهیمی ادامه داد: گوسفند خیلی گران شده است به طوری که ما هر کیلو گوسفند زنده را بین ۲۴۰ تا ۲۵۰ هزار تومان می‌خریم این در حالی است که هر کیلو ران گوسفندی پاک نشده ۴۶۰ هزار تومان و هر کیلو راسته گوسفندی هم ۵۵۰ تا ۶۰۰ هزار تومان است. همچنین، ما هر کیلو مرغ را ۹۰ هزار تومان و هر کیلو فیله را حدود ۲۵۰ هزار تومان خریداری می‌کنیم.

رئیس اتحادیه صنف دارندگان رستوران تهران به گرانی دیگر مواد اولیه هم اشاره و بیان کرد: برنج و روغن بسیار گران است و ما هر کیلو برنج را ۱۳۰ هزار تومان می‌خریم. همچنین، هر کیلو زعفران ۴۰ میلیون تومان شده است و حتی مواد مصرفی کنار غذا هم بسیار گران شده است برای مثال، ما هر کیلو گوجه را ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان می‌خریم.

میرابراهیمی افزود: به اینها، باید هزینه‌های سربار و هزینه آب و برق و گاز و حقوق کارگر و مالیات را هم اضافه کرد.

رئیس اتحادیه صنف دارندگان رستوران تهران در مورد وضعیت تقاضا هم عنوان کرد: تحت تاثیر گرانی‌ها، قدرت خرید مردم کاهش یافته و تقاضا برای غذاهای کبابی کاهش داشته است.

هر پرس کوبیده و جوجه‌کباب و شیشلیک چند؟
میرابراهیمی در مورد قیمت غذاهای کبابی هم گفت: قیمت کباب با توجه به وزن آن متفاوت است و با توجه به وزن، هر پرس جوجه کباب با برنج ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار تومان و هر پرس کوبیده هم از ۱۴۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است.

این صحبت‌ها در حالی است که در کبابی‌های معروف تهران هر پرس جوجه کباب بین ۲۷۰ هزار تا ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد. در این رستوران‌ها که بیشتر غذاهای کبابی سرو می‌شود هر سیخ کباب لقمه گوسفندی ۲۰۰ هزار تومان و چلو کره هم ۱۰۰ هزار تومان است. بنابراین، اگر کباب را همراه با برنج بخواهید سفارش دهید هر پرس چلوکباب ممتاز (مشتمل بر ۳۲۰ گرم مغز راسته گوسفندی) تا ۵۰۰ هزار تومان خرج دارد. در این رستوران‌ها، هر پرس کباب بره یا شیشلیک نزدیک به ۶۰۰ هزار تومان است.

قیمت در رستوران‌های مرکز تهران کمی مناسب‌تر است. اگر بخواهید در رستوران‌های خوب مرکز تهران یک پرس جوجه کباب بدون استخوان همراه با برنج بخورید حدود ۲۰۰ هزار تومان باید پرداخت کنید. چلوکباب کوبیده هم را با همین پول می‌توانید سفارش بدهید و نوش جان کنید.

هر پرس شیشلیک با برنج هم در این رستوران‌ها بین ۴۵۰ تا ۵۵۰ هزار تومان است.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۸
انتشار یافته: ۱۰
تبریک به دولت خدمتگذاررررر
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
ما آدم های عادی که نمی تونیم بخوریم، خودتون ناراحت نکنین، برای ثروتمندان هم که دیگه راعی برای پول خرج کردن ندارن، غمی نیست، وقتی یه خونه تو سعادت آباد 400، میلیارد باشه، به نظر شما طرف 500 نداره بده بره رستوران
هیات دولت هی کباب سفارش بده هی بخوره که بیکاری ایجاد نشه
واقعا پدر همه فقیرها رو دراوردن . واقعا زندگی خیلی خیلی سخت شده .
علی برکت الله
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
این که مال دولت قبل بود.
البته گرانی گوشت دلیل کافی نیست علیت اصلی کاهش مصرف غذاهای کبابی استفاده از گوشتهای نامرغوب و حتی گوشت .............. است
شدیم دقیقا اصحاب کهف ،دولت عزیز متشکریم که همه چیز رو بدون کاستی بر ما روشن کردی این یه معجزه از دولت است
یکی معتقد بود مردم می‌تونند خوردن نون خشک رو از بیچاره شدگان یک کشور دیگر یاد بگیرند.
البته ایشان در خصوص قیمت گوشت و برنج و مرغ بسیار اغراق کرده اند در بازار قیمت این مواد بسیار کمتر است .مضافا هیچ کبابی وجود ندارد که با گوشت گوسفند کباب کوبیده درست کند بلکه از قلوه گاه گاوه و با درصد قلیلی قلوه گاه گوسفند کباب درست میکنند نه ران پاک شده گوسفند و هیچ کدام از رستوران ها از برنج 130هزار تومانی چلو درست نمیکند .گوسفنده زنده نیز کمتر از 140هزار تومان است .لذا با غور در این مطالب متوجه میشویم ایشان فقط گرانی ها را توجیه کرده است انهم بدون توجه به اثار روانی ان در جامعه
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم