بازدید 25046

بحرانی جدید در صندوق بازنشستگی کشوری

انتصاب ترکی که فاقد هرگونه سابقه و تجربه بنگاه داری است، به مدیر عاملی صندوقی که یکی از بزرگ ترین بنگاه‌های اقتصادی کشور است، گامی بلند به طرف وخامت بیشتر اوضاع صندوق بود و شاید بتوان گفت تنها صلاحیت ترکی برای این مسئولیت، هم استانی بودن با وزیر است!
کد خبر: ۱۱۷۶۰۴۷
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۵ 21 May 2023

به گزارش تابناک اقتصادی؛ صندوق بازنشستگی کشوری، یکی از حساس‌ترین و کلیدی‌ترین صندوق‌های بازنشستگی کشور است. این صندوق متشکل از شرکت‌هایی در حوزه‌های مختلف اقتصادی  اعم از پتروشیمی تا جهانگردی، مواد لبنی  تا  امور مالی و ... است. البته در قالب چندین هلدینگ تخصصی است.

آغاز این شیوه بنگاهداری، که از دهه‌های ۷۰ و ۸۰ به صورت سلیقه مرسوم مدیران کشوری، علاقه‌مند به ایجاد و تاسیس شرکت‌هایی با برنامه‌های غیرمدون و بعضا سلیقه ای، پروژه محور و بالاخص هیات مدیره سازی برای دوستان و همفکران سیاسی و ... داشتند، ترویج یافت که در این وانفسا واگذاری‌های شرکت‌های زیان ده دولتی در قبال پرداخت بدهی‌ها از دولت به این صندوق، باعث فربه شدن و عدم کارایی مناسب و سودآوری آن شد، در حالی که وظیفه و رسالت اصلی آن تامین حقوق و منافع بازنشستگان است.

در دو سال اخیر، بنا به سیاست صحیح فروش شرکت‌های زیان ده و کاهش هزینه‌های سربار و جاری در قالب حذف تشکیلات غیر ضرور و تامین حقوق و تشریفات جهت اعضای هیات مدیره‌ها و ... شاهد تعدیل شرکت‌ها و کاهش هلدینگ‌های فاقد تاثیر بر تامین سرمایه و درآمدزایی پایدار بوده اند؛ هر چند این اقدام قابل تحسین با تغییرات متعدد تیم‌های مدیریتی این صندوق ادامه نیافت و بعضی از شرکت‌ها و هلدینگ‌های صندوق بدون هیچ نوع فعالیت درآمدزا تنها بصورت تولید هزینه‌ها و …. کماکان بر صندوق تحمیل است.

با توجه به شرایط فوق الذکر امید بود با شروع به کار صولت مرتضوی به عنوان وزیر، توجه خاص و معقولی به حساسیت‌های صندوق و همچنین بازنشستگان صورت گیرد، ولی متاسفانه انتصاب نعمت اله ترکی ـ که فاقد هرگونه سابقه و تجربه بنگاه داری است، به مدیر عاملی صندوقی که یکی از بزرگترین بنگاه‌های اقتصادی کشور گامی بلند به طرف وخامت بیشتر اوضاع صندوق بود، بتوان گفت تنها صلاحیت ترکی برای این مسئولیت هم استانی بودن با وزیر می‌باشد.

این روند منجر به تصمیمات غیرکارشناسانه و در پیش گرفتن دوباره سیاست آزمون و خطا در این مجموعه با ایجاد و تاسیس شرکت‌ها و هلدینگ‌های جدید شده است.

متاسفانه با توجه به گزارش های رسیده و شنیده ها، آقای ترکی اصرار به ایجاد هلدینگ‌های جدید غیرضروری دارد. در حالی که در اصل سیاست‌های جاری دولت بنا به برنامه توسعه کشور، مبنی بر کوچک سازی شرکت‌های دولتی و دولت مدنظر است، ولیکن شخص مدیرعامل صندوق اصرار و تاکید به افزایش و ادامه روند هیات مدیره سازی در شرکت‌ها دارد.

جدا از مساله کلیدی و حیاتی پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کشوری که دیده می‌شود این صندوق ماهیانه با فروش سهام شرکت‌های خود و یا قرض از منابع مالی دولتی-کشوری به این اقدام می‌پردازد که خود نشان از ضعف مدیریت کلان مدیریتی در حال حاضر آن صندوق می‌باشد، ولیکن سپردن عنان به افراد ناکارآمد و خصوصا بعضی از قومیت‌های خاص و فاقد تخصص، باعث دغدغه بازنشستگان گردیده است. سیل انتصابات عجله‌ای که پس از چند ساعت مجددا ملغی می‌گردد.

بعنوان مثال: یک جوان فاقد تخصص اجرایی و تحصیلی در حوزه بازرسی و از افراد کلیدی در معاونت پارلمانی وزارت کار دولت قبل بعنوان بازرسی ویژه صندوق منصوب می‌گردد، در حالیکه وی بدلیل ارتباط با یکی از نمایندگان مجلس فعلی (ع. م) در تیم تحقیق و تفحص مجلس بر‌ای هلدینگ آتیه صبا وابسته به این صندوق کار‌های اداری تیم را انجام می‌داده و این تعارض غیرقانونی است.

نکته عجیب‌تر اینکه کار بجایی رسیده که این جوان در صدد استفاده از دوستان و نیرو‌های همفکر خود در پست‌های حساس صندوق استبرای مثال، آقای «ف» که در آغاز در تیم تحقیق و تفحص مجلس بوده و سپس جدا می‌شود با فشار و رایزنی‌های وی هم اکنون عضو هیئت مدیره شرکت «پ ن» می‌باشد. یا فشار بر‌ای انتصاب آقای «ط. م» در شرکت صبا فولاد و محمد. ف و امیرحسین. ر بعنوان عضو هیات مدیره شرکت پ. س هنگ کنگ که آن شرکت بنام ۳ نفر ایرانی بوده و شرکتی شخصی و خصوصی و حتی فاقد دفتر اداری و حساب بانکی و ... است، جای بسی تامل دارد.

کار به جایی رسیده که عدم رعایت قوانین و پایبندی آقای ترکی به توصیه‌های رسمی و مکتوب نهاد‌های نظارتی او را هم اکنون در باتلاق قبول رای قطعی صادر شده در دو مرحله توسط دادگاه‌های تجدیدنظر دیوان عدالت اداری نموده است که در این موضوع شاهد تصمیم قانونی قوه قضائیه در رسیدگی بدون اغماض به کوتاهی مسئولین دولتی در حق مردم هستیم، زیرا بنا به گزارش‌ها، آقای ترکی و تیم وی در صدد رایزنی و تلاش به متقاعد کردن مسئولین قوه قضائیه جهت صدور توقف رای می‌باشند.

امید است دقت بیشتر وزیر در وضعیت نابسامان صندوق و تجدید نظر در انتصاب صورت گرفته در شرایط اقتصادی فعلی خطر‌هایی که زندگی بازنشستگان را تهدید می‌کند، مرتفع شود و البته مجلس یازدهم در سال آخر دوره خود به مسئولیت نظارتی خود عمل نماید. همچنین هیات مدیره صندوق و دستگاه‌های نظارتی و سازمان‌هایی مانند دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور به رسالت خود در این مورد بپردازند.

 

تور تابستان ۱۴۰۳
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۷
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۶۴
طبق مقرره ۲۵۴۳۶ مورخه 1400/05/13رییس امور سلامت اداری و دبیرخانه هیئت عالی نظارت سازمان امور اداری و استخدامی اشتغال همزمان اعضا هیئت علمی دانشگاه‌ها با حفظ سمت آموزشی در دستگاه‌های اجرایی و گرفتن پست های مدیریتی مدیر کلی و بالاتر مغایر قانون و تخلف اداری است جالب است که آقای اسلام پناه در سازمان ملی استاندارد ایران در ستاد سازمان و استانها بیش از ۵۰ نفر هیئت علمی دانشکاه بدون حتی یک روز سابقه اجرایی و با حفظ سمت هیئت علمی بخاطر مزایای بالای آن اقدام نموده است این افراد علاوه بر دریافت حقوق بالای ۵۰ میلیون از دانشگاه ماهیانه بیش از ۲۰ میلیون تومان تحت عنوان اضافه کار رفاهیات ،پاداش و سبد کالایی دریافت می کنند آقای اسلام پناه که اینقدر مدعی هست پاسخ این بی قانونی را بدهد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۱
عموما آقایان نمایندهای مجلس با فشار بر وزیران ، آدمهای خودشان را بعنوان مدیران این گونه شرکتها منصوب می کنند و علاوه بر ورود بی رویه افراد منتصب به خودشان در این شرکتها، از منابع مالی شرکتها و امکانات سخت افزاری آن در جهت هزینه های انتخابات استفاده می کنند... دستگاه های نظارتی هم که سلیقه ای نظارت میکنند...متاسفانه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۱
حقوق 50 میلیونی در هیات علمی دانشگاه نداریم. اوف بر کسانی که هیات علمی را نجومی بگیر معرفی کردند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۱
همه چیز وارد می کنید به جز یک مدیر درجه یک ... این همه هزینه بازیکن های خارجی می کنید آنرا هزینه آوردن یک مدیر کار درست و عالی کنید ...
ناشناس
| Canada |
۱۶:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۱
من یک بازنشسته تامین اجتماعی هستم که درکانادا زندگی میکنم وهرماه مبلغی از حقوق من کسر میشه تحت عنوان « دو درصد ماده ۸۹» که ظاهرا مربوط به بیمه خدمات درمانی هست. اقا ما ۳۰ سال حق بیمه پرداخت کردیم که بعداز بازنشستگی دیگه مبلغی بابت بیمه ازمون کسرنشه
از اون گذشته من دیگه تحت هیچ شرایطی به ایران بازنخواهم گشت ونیازی به خدمات درمانی انجا هم ندارم ( خدارو شکر اینجا تمام هزینه های درمانی رایگانه) کسر این مبلغ برای کسی که ۳۰ سال حق بیمه پرداخت کرده منطقی و عادلانه نیست و باید حذف بشه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
با حقوق تامین اجتماعی در کانادا زندگی می کنی؟
وضعیت به شدت بجرانی شده برای همه صندوق ها
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۱
کل کشور بحران زده است
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۱
راستی از مدیر کل اسبق بیمه های اجتماعی وزارت کار که میگفت جهت پرداخت حقوق بازنشستگان مجبوریم کیش را بفروشیم چه خبر
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۱
کار مدیریتی در این سطح مگر تجربه و تخصص میخواد؟ من فکر میکردم پارتی بازی کافی باشه!!
اینکه شما برای این کار مهم شایستگی فرد را نشانه گرفته اید کار یبسیار خوب است این وظیفه رسانه ها است که قبل از وقوع هشدار بدهند اما چرا فقط همین وقتی بسیاری از آقازده ها نابلد و یا رپیس صدا و سیما حیات و ممات یک سازمان عطیم پتروشیمی را دست می گیرد صدا شما در نیامد و این دو گانگی است که صداقت شما را زیر سوال می برد اگر واقعا رسانه ملی و بی طرفی هستید خودتان می دانید بسیاری از این وزرا و معاونین آنها مدیران عامل بسیاری از بنگاههای اقتصادی کشور صلاحیت داشتن این پست ها را ندارند و نشانهن بارز آن وخیم بودن اوضاع کشور است پس واقعا صداقت بخرج بدهید
دیواری کوتاه تر از باز نشستگان وجود نداره .هر جا نیاز به پول داشتن از این صندوق برداشت کردن
ناراحت نباشید صد سال اول سخت است الان چهل و دو سه سالش گذشته
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۱
چه کسی در این مدت 45سال بیشترین سهم را در ویران
کردن زیربناهای ایران داشته؟؟؟ بازهم میخواین سناریوی تکراری بنداز گردن رئیس جمهور قبلی را باور کنیم؟؟؟
ناشناس
| Germany |
۱۷:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۱
رییس جمهور کاره‌ای نیست
ناشناس
| Canada |
۰۰:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۱
جواب ۱۱:۰۶
همانهایی که الان صاحب کاخهای چند ده هزار میلیاردتوماتی در لواسان و شمال تهران هستند
اندر حكايت شخص كاردان و غير كاردان
------------------------------------------
همين چهار يا پنج سال بيش بود كه وقتي در مجلس ترحيم مرحومي شركت كردم ، واعظ روي منبر حديثي از پيامبر اكرم اسلام روايت مي كرد كه مفهوم آن اين بود كه : « هركس عهده دار مسئوليتي شود و بداند كه كساني هستند كه مي توانند آن كار را بهتر از او انجام دهند و او آن كار ومسئوليت را به آن ديكران واگذار نكند ، رحمت
خدا بر او مباد » !! ... العهدة علي الراوي !! ...
انصافا گزارش جهت دار و غرض ورزانه ای است !!! ایشان چون از مدیران موفق دولت قبل بود مورد چنین هجمه هایی قرار گرفته وگرنه انصابات دولت جدید آنقدر نخ نما و فامیلی و استفاده از نیروهای فاقد تخصص هست که آقای ترکی در قیاس با آنها یک سر و گردن از منظر تجربه اداری و مدیریت بالاتر هست
کدام بحران؟؟؟ مسئولان که بحرانی ندارند
این اتفاقات و انتصابات فقط مخصوص سازمان بازنشستگی نیست .همه سازمانها اینگونه شده اند.
نمی شود که هیئت دولتی بیسواد باشند و رئیس صندوق بازنشستگی فردی با معلومات ! از واژه یکسان سازی فقط همین مورد را احرا کردند که اعضا باند و تیم هایشان همگی یکدست بی اطلاع از داخل و خارج باشند .
آقا کجا بحران قدیم و جدید نیست...خیلی شگفت زده شده ای ....
کل ارکان کشور را بحران فرا گرفته نه فقط صندوق های بازنشستگی
هنوز حقوق بازنشستگان کشوری پرداخت نشده
تازه کاربرد حروف الفبا رو فهمیدم
نسل دهه ۶۰ ک ۷۰ و ۸۰ ک ۹۰ این کشور ؛ در آتش بی خردی آقایون سوخت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۱
به کدامین گناه نسل دهه های ۶۰ و ۷۰ و ۸۰ و ۹۰ سوختند ؟
کشور بحران زده
اگر فرد دانا و کاربلدی منصوب شود باید تعجب کرد چون همه شان اینچنینند
شما هیچ جای این کشور رو نمیتونید پیدا کنید که درگیر یک بحران نباشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۱
بحران اشتغال
بحران مجیط زیست
بخران ازدواج
بحران طلاق
بحران معیشت
بحران اقتصاد
بخران مرغ
بحران برنج
بحران نزول ارزش ریال
بحران اعتیاد
بحران آب هیرمند .
بحران بانک ها
بحران صندوق های بازنشستگی
بحران خشکسالی
بحران برق
بحران آب
بحران دریاچه ارومیه
بحران تامین آب کشاورزی
بحران حجاب اجباری
و
.
.
.
.
.
امروز ۳۱ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ ساعت۱۳ هنوز حقوق بازنشستگان کشوری داده نشده و بدروغ میگویند داده‌ایم خدا دروغ گو ها را نابود کنه
مدیران کشور همه حد اقل سه بار پیاده روی اربعین انجام دادن و دو بار زیارت حضرت زینب کردن، سابقه درخشان تر از این مگر نیاز دارن ، خودمان خواستیم
سلام ، وقت بخیر
این انتصابات از عواقب رای دادن به آقای رئیسی است.

از این دولت بیشتر از اینها انتظار داشتیم ، رانت و فساد و باند بازی اکثر وزارتخانه ها رو گرفته
چه منتی سر بازنشستگان کشور می گذارند انگار کل هزینه های کشور صرف بازنشستگان می شود یک نگاهی به حقوق و رانت های شورای شهر تهران بیاندازید فقط برای نام گذاری کوچه و خیابان دهها میلیارد تومان پول صرف آنها می شود مجلسی ها را نگاه کنید که برای خودشان ۵۰ درصد افزایش حقوق تصویب کردند آن هم برای هیچ کار مفیدی بودجه را نگاه کنید ببینید صدها و هزاران میلیارد تومان صرف نهادها و جاها و اشخاصی مثل همین حداد عادل می شود که اصولا هیچ خروجی مفیدی برای کشور ندارند بعد کلی منت سر بازنشستگان می گذارند که نمی توانیم حقوقتان را پرداخت کنیم همین هایی که این حرفها را می زنند
افرادی که بعنوان مسئول وارد این صندوقها شدند و انرا به ورشکستگی کشاندند محاکمه شوند
ایکاش اقای سید ابراهیم رئیسی ریاست جمهور بجای یکی از سفر های استانی بی حاصل برای یکبار حقوق چند نفر از بازنشستگان کشوری را می دید بعد از سی سال کار چقدر حقوق میگیرند ایا با پولی که صندوق میدهد میشود ناهار خرید ؟ صندوق بازنشستگی کشوری و شرکتهای تابعه برای مدیران و سیاسیون محل درامد شده و جیب خالی نصیب بازنشستگان کشوری شده
سلام شما از دولت کمر شکن محرومان انتظار داری افراد کاردان و متخصص را به گار بگمارد مگر خود وزیر خودش اینکاره است که به این مقام منصوب شده
همسان سازی خبری نشد
شرکت قطارهای مسافری رجاء را دریابیددر کجای دنیا بخش مسافری راه آهن خصوصی است؟؟؟؟چرا به زور به تامین اجتماعی دادیدوهردو شرکت را بدبخت کردید؟؟؟چرا بخش باری راه آهن را به پسر خاله ها دادید که غرق در ثروت شدند؟؟؟
نمیتونید خدا شاهده پیشرفت آقای ترکی رو ببینید ، این بنده خدا داره کارشو بنحو احسن انجام میده ،،
آقای ترکی درمدت کوتاه مدیریت خودقدم های موُثری جهت حل مشکل بازنشستگان برداشته است.بنده بازنشسته کشوری بوده وشاهدزحمات وتلاش های مخلصانه ایشان هستم.بی انصافی هست که زحمات مدیران پاک دست ودلسوزاینگونه قضاوت شود.
حقوق بازنشستگان اردیبهشت 1402 پرداخت نشده است؟
حقوق بازنشستگان کشوری اردیبهشت 1402 پرداخت نشده است؟
یکی از بهترین مدیران کشوری است که ارتباط با زیر مجموعه دارد و در جهت تحقق حقوق بر اساس قانون عمل نموده است
وبی گمان شایسته دفاع است وشرایط احراز را داشته است
وایشان با توجه به رضایت مندی بازنشستگان کشوری باید پست های بالای مدیریتی را را داشته باشندو......
قلم عاجز از بیان عملکرد مثبت ایشان است و...
امیدوارم در پناه حق موفق باشند
وخلاف این نظر در مورد ایشان کاملا بی انصافی است
عزیز دلم این بحران در کل کشور موجوده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۱
نظر را بازنشستگان کشوری بپرسید
مدیر با مشکل گشایی ندیدیم
از این افراد کم سابقه و یا بدون سابقه مدیریتی در دولت فراوان وجود دارد مدیرکل تنظیم بازار گوشت و مرغ وزارت جهاد کشاورزی تا قبل از مدیریت اصلا سابقه کار دولتی نداشته این شده وضعیت گوشت و مرغ مدیر کل روابط عمومی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی فقط دو سال سابقه کار داره و..... لطفا تا مملکت با تصمیمات اشتباه اینگونه مدیران دچار مشکلات بیشتری نشده مجلس یا دولت برای تصدی پست های مدیریتی یه حداقل سابقه ای در نظر بگیره .خدایا به داد این مردم مظلوم برس .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۱
نظر را از بازنشستگان کشوری بپرسید
مدیر با این مشکل گشایی ندیدیم
بررسی کنید از بازنشتگان کشوری؟
باسلام
انصافاً آقای ترکی انسان سلیم النفس و ضد فسادی هست، این اطلاعات نادرست را کسانی می دهند که نگران منافع به خطر افتاده شان هستند.
اتفاقا آقای دکتر ترکی از بهترین و سالم ترین مدیران ارشد است، از فردای قیامت بترسید و بخاطر اینکه آقای ترکی دست چنتا آدم نابکار را از بیت المال بریده، گزارش جهت دار می نویسید ، لطفا نظر را پخش دهید
شما مطلب نویس بامدیری که داردبافساد علنی وشفاف مقابله میکند جبهه گرفته اید، ودرزمین شخم‌زده شده دنبال چی هستی واقعا
سیستم با بحران زنده است
این بابا ترکی تو سازمان برنامه هم امده بود تا ریشه سازمان را زده وانچه مورد نظرش بود را پایه گذاری کند ؟.
چه کسی با توجه به تخصص خود در جای خودش هست
آقای ترکی در حال مبارزه با اژدهای هفت سر فساد و رانت هست.
ترکی ازمدیران کاربلد،شجاع،مردمی با سابقه درخشان در کشور هستند ومدیریت ایشان به این وزیر برنمیگردد.کمی مطالعه کنید
متاسفام
ازاقای ترکی پرسییده شود چرا درمورد همسانسازی حقوق بازنشسته.کشوری به.ازای 90درصد حقوق شاغلین که مجلس تصویب نموده اجرا بی نمیکنید
خوش بود گر محک تجربه آید به میان
تنها صلاحیت ترکی برای این مسئولیت، هم استانی بودن با وزیر است!
باسلام ، خیلی متأسفم برای نویسنده این مطلب
رئیسی شورش را دراورده
انتخاب اینچنین مدیرانی فقط شامل صندوق بازنشستگی نمیشه الان خیلی از مدیرانی داریم که حتی بدون یکسال سابقه ی کار مدیر اداره شدن واستفاده از افراد غیر تخصصی در پستهای مدیریتی
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری