بازدید 3974
۱

بررسی شایع ترین عوارض واکسن های کرونا

یک پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: میزان بروز علائم و عوارض دز اول و دوم واکسن کرونا بیشتر از دز سوم بوده است.
کد خبر: ۱۱۷۵۳۷۱
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۵ 15 May 2023

به گزارش تابناک، امیررضا کیوان فر با اشاره به نتایج مطالعه حاصل از بررسی عوارض واکسن‌های کرونا، گفت: دو نوع از عوارض شیوع بیشتری داشت؛ عوارض سیستمیک مثل تب، سردرد، بی حالی، بی اشتهایی، تعریق، درد بدن و عوارض موضعی مثل تورم، درد و قرمزی محل تزریق که اغلب بدون دریافت دارو ۲ تا ۳ روز بعد از تزریق بهبود پیدا کرده‌اند. میزان بروز علائم و عوارض نیز بعد از دریافت دز اول و دوم بیشتر از دز سوم بوده است.

وی در خصوص دیگر عوارض واکسن‌ها افزود: واکنش آلرژیک که موارد انگشت شماری گزارش شد و لخته‌های خونی که به نوعی نادر تلقی می‌شود، از دیگر عوارض واکسن‌ها بود. هر دو مورد در زمانی کم درمان شده بودند.

پژوهشگر مرکز تحقیقات بیمار‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ادامه از پذیرش هر دو مقاله‌ای که از خروجی این مطالعه منتشر شد، به منظور چاپ در مجلات ISI خبر داد و گفت: علت اهمیت این طرح برای کشور، ابهام زمان پایان پاندمی و تعیین و تشخیص عوارض واکسن‌ها برای تصمیم‌سازی‌ها بود.

وی، میزان ابتلاء بعد از واکسن را نیز موضوع مهمی دانست و افزود: برای کادر بالین مدت زمان مصون ماندن فرد واکسینه شده از ابتلاء به ویروس بسیار مهم است. بررسی میزان ابتلاء بعد از تزریق یکی از یافته‌های جانبی ما بود، در اصل تولید کننده واکسن می‌تواند تعیین کند دز یادآور بعد از چه مدتی تزریق شود. البته اثربخشی و عدم ابتلاء تا حدود ۵ ماه بعد از تزریق، به ویژه دز اول و دوم مشاهده شد، اما موضوعی نیست که بتوان از یک بعد در خصوص آن اظهارنظر کرد.

کیوان فر ادامه داد: از سوی دیگر مطالعه بر روی ۶۰۰ نفر بوده و نمی‌توان بر اساس نتایج آن، مشی کلی تدوین کرد. برای اظهار نظر کلی در خصوص واکسن‌ها به حجم نمونه بالاتر و تنوع سنی و جغرافیایی بیشتری نیاز است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
جالبه! هنوز از چند و چون اصل همه گیری کرونا سر در نیاورده ٬ تحلیل عوارض ماندگار آن در دستور کار قرار داده شده!
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # روز دانشجو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی