بازدید 8190
نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه

به زودی تبادل سفرای ایران و عربستان انجام می‌شود/ سال گذشته دستاورد‌های برجسته‌ای در سیاست خارجی داشتیم/ دنیا فقط اروپا و آمریکا نیست

امروز دوشنبه، ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی برگزار شد و ناصر کنعانی به پرسش‌های خبرنگاران داخلی و خارجی پیرامون مسائل مختلف سیاست خارجی پاسخ داد.
کد خبر: ۱۱۷۰۶۴۳
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۳ 10 April 2023

به زودی تبادل سفرای ایران و عربستان انجام می شود

بین الملل تابناک: امروز دوشنبه، ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی برگزار شد و ناصر کنعانی به پرسش‌های خبرنگاران داخلی و خارجی پیرامون مسائل مختلف سیاست خارجی پاسخ داد.

 ناصر کنعانی روز دوشنبه در نخستین نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه به پرسش‌های خبرنگاران رسانه های داخلی و خارجی اظهار داشت: بر اساس توافقاتی که میان دو طرف ایران و عربستان سعودی برای ازسرگیری روابط رسمی دو کشور و فعال سازی روابط صورت گرفت، هیات فنی عربستان سعودی روز شنبه وارد تهران شد که هم در تهران و هم در مشهد اکنون مشغول بررسی شرایط و ساز و کارهای مناسب و زمینه سازی برای بازگشایی سفارت عربستان در در تهران و سر کنسولی آن در مشهد هستند.

وی افزود: بر مبنای همان توافق ما طی چند روز آینده شاهد عزیمت هیات جمهوری اسلامی ایران به عربستان سعودی خواهیم بود که انشاءلله زمینه‌های بازگشایی سفارت و کنسولگری و نمایندگی جمهوری اسلامی نزد سازمان همکاری اسلامی را در جده فراهم کنند.

کنعانی در ادامه، یکی از محورهای مذاکرات وزرای خارجه ایران و عربستان در پکن را اقدامات اجرایی برای بازگشایی سفارتخانه‌ها و کنسولگری های دو کشور دانست و گفت: طبق بیانیه مشترک وزرای خارجه دو کشور، عملاً روابط رسمی دو کشور ایران و عربستان سعودی برقرار شده است و برای فعال سازی روابط و فعالیت سفارتخانه ها و نمایندگی های سیاسی و کنسولی دو کشور، نیازمند اقدامات اجرایی بودیم؛ بنابراین، توافق شد که به سرعت هیات های دو کشور به سمت کشور مقابل عزیمت کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی این نکته را نیز گفت که برای فعال سازی سفارتخانه ها و نمایندگی هایی که طی چندین سال از خدمات دهی خارج بودند، نیازمند برخی اقدامات اجرایی هستیم که در حال انجام است و با تکمیل آن، تبادل سفرای دو کشور انجام خواهد شد.

کنعانی این نکته را نیز یادآور شد که توافق بین تهران و ریاض بازخوردهای بسیار مثبتی را در سطح منطقه و بین الملل به دنبال داشته است و حتماً تاثیرات مثبت و ایجابی در تقویت همکاری برای افزایش ثبات و امنیت و همچنین تقویت مناسبات اقتصادی و تجاری نه تنها میان دو کشور بلکه کشورهای منطقه خواهد داشت.

استقبال ایران از ابتکارات سیاسی برای حل بحران یمن

از سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تحولات یمن و مذاکرات اخیر برای حل بحران این کشور سوال شد که در وی پاسخ داد: ما در موضوع یمن شاهد تحولات و تحرکات جدیدی هستیم؛ جمهوری اسلامی ایران از ابتدای آغاز این بحران در ارتباط با یمن دارای موضع اصولی شفاف و اعلام شده بوده است و تاکید داشته که تنها راهکار برای حل بحران، راهکار سیاسی است به گونه ای که همه طرف‌های یمنی در آن حضور پیدا کنند و مبتنی بر مصالح و منافع ملت یمن درباره سرنوشت این کشور و تشکیل حکومت در آن تصمیم بگیرند.

کنعانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط به عنوان کشوری صاحب نقش در مسائل منطقه‌ای شناخته می شود و راهکار سیاسی خود را نیز ارایه کرده بود، افزود: ایران معتقد است می توان در چهارچوب ابتکارات سیاسی به دور از توسل به روش های نظامی به بحران یمن پایان داد.

وی با یادآوری اینکه ایران همواره از روند آتش‌بس در یمن حمایت کرده است، یادآور شد: ایران از تمدید آتش‌بس به گونه‌ای که منجر به رفع کامل محاصره یمن و ارسال بدون محدودیت کمک های انسانی به مردم مظلوم یمن بشود، حمایت می‌کند تا به آتش بس پایدار و به شکل گیری یک راهکار سیاسی کمک کند.

وی این نکته را نیز یادآور شد که ایران همواره تاکید کرده این ملت یمن هستند که باید درباره آینده کشور و حکومتشان تصمیم بگیرند و کسی حق ندارد به جای ملت یمن در ارتباط با سرنوشت سیاسی مردم این کشور تصمیم گیری و یا موضوعی را بر اراده سیاسی ملت یمن تحمیل کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه با یادآوری اینکه ایران در زمینه روند مذاکرات میان طرف‌های یمنی همواره نقشه مثبت و موثری ایفا کرده‌ است، به سفر اخیر فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در موضوع یمن اشاره کرد و گفت که گفت‌وگوها و مذاکرات بسیار خوبی را در دوره‌های مختلف در این زمینه داشته ایم و آنها نیز از نقش ایران در موضوع یمن استقبال کرده اند.

کنعانی یادآور شد: ایران به پیشبرد طرح ها و ابتکارات صلحی که دولت عمان در ارتباط با یمن دنبال می کند، کمک کرده است و همچنان در همین مسیر قرار دارد و هر جایی که نیاز به ایفای نقشی باشد یا هر کدام از طرف ها اعم از طرف‌های یمنی یا طرف‌های منطقه آیا از سوی سازمان ملل متحد از نقشه کمک کننده و تسهیل کننده های درخواست بشود، کمک می کنیم.

وی اضافه کرد: امیدوار هستیم با توجه به شرایط جدیدی که در منطقه شاهد هستیم، شاهد شکل گیری آتش بس پایدار و آماده شدن زمینه برای شکل‌گیری یک روند سیاسی پایدار متناسب با منافع ملت یمن با مشارکت همه طرف‌های یمنی باشیم، به گونه‌ای که هم منافع و مصالح و امنیت یمن و هم امنیت و مصالح کشورهای همسایه تامین شود.

سالی توام با موفقیت های برجسته در عرصه سیاست خارجی داشتیم

ما یک سال پر تلاش را در حوزه سیاست خارجی پشت سر گذاشتیم و به رغم تلاش هایی که از سوی طرف های مشخص برای ایجاد مشکل برای جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت تا امنیت، ثبات و آرامش ملت ایران را دچار اخلال کند، یک سال پرتلاش و همراه با موفقیت های برجسته را داشتیم.

وی ادامه داد: کارنامه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در سالی که گذشت هم در حوزه مناسبات با همسایگان و هم با کشورهای خارج از منطقه، توام با موفقیت های بسیار چشمگیر و برجسته است.

کنعانی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در ابتدای امسال در حوزه سیاست خارجی، افزود: توصیه ایشان در حوزه دیپلماسی در سال جدید، افزایش ابتکار تحرک و فعالیت در عرصه سیاست خارجی و بهره‌برداری حداکثری از فرصت ها در جهان توجه بود که امیدواریم بتوان با تلاش حداکثری بتوانیم منویات ایشان را جامه عمل بپوشانیم.

رژیم صهیونیستی از هیچ فرصتی برای ادامه تجاوز خود علیه ملت مظلوم فلسطین فروگذار نمی کند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در ابتدا به آخرین تحولات فلسطین اشاره کرد و گفت: رژیم صهیونیستی به رغم دست و پنجه نرم کردن با بحران های متراکم داخلی با تنش هایی که در داخل رژیم وجود دارد و شکاف گسترده سیاسی و اجتماعی که در اراضی اشغالی فلسطین شاهد هستیم، اما باز هم به دلیل ماهیت جنایتکارانه خود به دنبال انتقال بحران از اراضی اشغالی به سرزمین‌های فلسطینی و دیگر مناطق در حوزه پیرامونی هستیم.

وی با اشاره به حملات جدید رژیم صهیونیستی به مناطق فلسطینی به ویژه غزه، اقدامات تروریستی این رژیم در کرانه غربی رود اردن را محکوم کرد.

کنعانی همچنین یادآور شد: این رژیم اقدامی جنایتکارانه و متجاوزانه علیه حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه انجام داد و تعدی و اهانت و هتک حرمتی که نسبت به مقدسات مسلمانان به ویژه مسجد الاقصی انجام داد، یک بار دیگر نشان داد که رژیم صهیونیستی از هیچ فرصتی برای ادامه اقدامات تجاوزکارانه و جنایتکارانه خود علیه ملت مظلوم فلسطین و علیه کشورهای منطقه و همجوار فروگذار نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه امروز شاهد بیداری امت اسلامی هستیم، افزود: امروز شاهد توجه بیش از پیش ملت‌ها و دولت‌های اسلامی نسبت به فلسطین و حمایت از ملت مظلوم فلسطین هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به در پیش بودن روز جهانی قدس به عنوان یادگار امام راحل، اظهار داشت: اطمینان داریم امسال هم شاهد خروش ملت‌های مسلمان و همه ملت‌های آزاده جهان در حمایت از ملت مظلوم فلسطین و حقوق مسلم فلسطینیان ها در تشکیل دولت فلسطینی خواهید بود.

کنعانی یادآور شد: در روزهای اخیر هم با توجه به تفاوت های زمان و فرصت هایی که در کشورها وجود دارد، شاهد برگزاری نشست ها و اجتماعات بسیار خوبی در تعداد قابل توجهی از کشورها در حوزه های جغرافیایی مختلف از جمله در اروپا و حتی در آمریکا بوده و اطمینان داریم در طول روزهای آینده شاهد برگزاری چنین نشست ها و تجمعات پر شکوهی در تجلیل از ابتکار امام راحل مبنی بر نامگذاری جمعه آخر ماه رمضان به نام روز جهانی قدس و همچنین در محکومیت جنایات اخیر رژیم صهیونیستی و حمایت از حقوق حقه ملت فلسطین خواهیم بود.

وی افزود: ملت ایران نیز در جمعه پیش روی، حضور حماسی خود را در حمایت از ملت فلسطین یک بار دیگر به رخ جهانیان خواهند کشاند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره بیانیه اخیر شورای همکاری خلیج فارس در موضوع فلسطین و محکوم کردن حملات صهیونیست ها به مناطق فلسطینی اظهار داشت: نقش حمایتی جامعه بین المللی از ملت مظلوم فلسطین و حقوق ملت فلسطین یک ضرورت است و همه کشورهای دنیا بر مبنای مسئولیت های بین المللی و مسئولیت های انسانی و اخلاقی مسئولیت دارند که از حقوق ملت فلسطین در مقابل رژیم اشغالگر حمایت کنند.

وی با بیان اینکه کشورهای اسلامی باید هم مستقل و هم چندجانبه نقش جدی تر و مهمتری در موضوع فلسطین داشته باشند، گفت: در چارچوب ساز و کارهای چند جانبه از جمله سازمان همکاری اسلامی هم نقش کشورهای اسلامی در حمایت از ملت فلسطین به صورت سیاسی و به صورت کمک در مجامع بین المللی بسیار تعیین کننده است.

کنعانی این نکته را نیز گفت که کشورهای اسلامی مسئولیت دارند مانع استفاده رژیم صهیونیستی از فضاهای سیاسی منطقه برای انحراف از اذهان عمومی دنیا از مساله فلسطین شوند.

وی با تاکید بر اینکه وجود رژیم صهیونیستی در منطقه تهدیدی فراگیر برای امنیت و ثبات همه کشورهای منطقه است، افزود: ملت فلسطین هم در جهت احقاق حقوق حقه خود تلاش و مبارزه می کنند و هم عملاً در خط مقدم مبارزه با رژیمی است که همواره صادرکننده بی‌ثباتی، ناامنی و تروریسم به کل کشورهای منطقه بوده است.

وی تاکید کرد: کمک به مردم مظلوم فلسطین، هم حمایت از مظلوم است و هم اقدام توأم با تدبیر و دوراندیشی برای جلوگیری از اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی و صدور تروریسم سازمان یافته به منطقه به شمار می رود.

کنعانی در ادامه به تماس های تلفنی رئیس جمهور کشورمان و وزیر امور خارجه با همتایان خود در کشورهای اسلامی در موضوع فلسطین اشاره کرد و اظهار داشت: در این گفت و گوها ضمن تاکید بر نقش سازمان همکاری اسلامی در حمایت از مساله فلسطین، بر ضرورت تشکیل جلسه فوری و فوق العاده این سازمان برای بررسی شرایط جدید فلسطین و اقدام منسجم و هماهنگ برای پیشگیری از استمرار تجاوزات رژیم صهیونیستی در حق ملت مظلوم فلسطین و نیز تجاوزهای این رژیم علیه حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و پیشگیری از استمرار هفته حرمت نسبت به مقدس مقدسات مسلمانان از جمله مسجد الاقصی تاکید شد تا شاهد اقدام منسجم کشورهای اسلامی باشیم.

برنامه سفر وزیر حمل و نقل عراق: ایجاد خط ریلی شلمچه - بصره

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه دولت ایران، همواره در جهت کمک به تحکیم ثبات امنیت و آرامش در عراق تلاش کرده است و شریک مهم و اثرگذاری برای دولت و ملت عراق در تثبیت شرایط سیاسی در این کشور و تحکیم ثبات و امنیت و همچنین مقابله با تروریسم و پدیده شوم تروریسم تکفیری در این کشور بود، گفت: درباره روابط دوجانبه ما در سال های گذشته سنگ بنای بسیار خوبی را در روابط دوجانبه با همت دو دولت بنیانگذاری کردیم و روابط دو کشور ریل مناسبی را در اختیار دارد.

وی با یادآوری اینکه ایران و عراق علاوه بر حوزه های سیاسی و امنیتی، در حوزه های اقتصادی هم شاهد روابط بسیار گرم و نزدیک و توأم با تامین منافع مشترک برای طرفین هستند، حجم مبادلات تجاری دو کشور را قابل توجه توصیف کرد و دو کشور را از شرکای تجاری تراز اول منطقه‌ای با یکدیگر دانست.

کنعانی درباره درباره سفر وزیر حمل و نقل عراق به تهران توضیح داد: این سفر در استمرار گفتگوها و مذاکرات دو کشور برای تقویت همکاری های دو جانبه از جمله در زمینه حمل و نقل بوده است زیرا افزایش روابط تجاری و اقتصادی دو کشور نیازمند ایجاد زیربناها و زیرساخت‌های لازم در حوزه ترانزیتی و حمل و نقلی است.

وی ادامه داد: مهمترین موضوعی که درباره سفر وزیر حمل و نقل عراق به تهران وجود دارد، توافق دو کشور برای ایجاد خط ریلی شلمچه - بصره است که برای تحقق آن به ۳۲ کیلومتر مسیر ریلی نیاز داریم تا شبکه راه آهن دو کشور به یکدیگر متصل شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه توافق اخیر تهران و بغداد در این زمینه را یک توافق عملیاتی دانست و افزود: دولت عراق در این ارتباط تعهد لازم را پذیرفته و متعهد شده است که زمینه اقدام را فراهم کند.

وی یادآور شد: تحقق این امر نیازمند تاسیس پل روی اروند رود (شط العرب) است که جمهوری اسلامی ایران در این باره مسئولیت اجرای آن را پذیرفت و به دلیل اینکه این منطقه از مناطق جنگی در دوران جنگ تحمیلی هشت ساله رژیم صدام علیه جمهوری اسلامی ایران بوده و آلوده به مناطق مین گذاری شده است، قرار شد که طرف عراقی با آزادسازی زمینه های پیرامون پل آن را در اختیار طرف ایرانی قرار دهد تا پروژه اجرایی شود.

کنعانی مدت زمان اجرای این پروژه را حدود یک سال و نیم ذکر کرد و گفت: اتصال شبکه ریلی ایران و عراق، نه تنها تامین کننده منافع دو کشور خواهد بود بلکه زمینه اتصال خطوط ریلی ایران به عراق با کشورهای پیرامون از جمله اردن سوریه و ترکیه را فراهم می‌کند و امکان استفاده از شبکه ریلی مسیر کریدور ترانزیتی شمال جنوب را برای عراق و دیگر کشورهای منطقه فراهم خواهد کرد و می توان گفت که منافع دوجانبه ایران و عراق و کشورهای منطقه را در پی خواهد داشت.

واکنش سخنگو به کنجکاوی رسانه‌ها به تحول در پست‌های دیپلماتیک

از سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تفسیرهای نامناسب در رسانه های آذربایجانی علیه ایران سوال شد که کنعانی در پاسخ به موضوع مطرح در رسانه ها درباره تغییر سفیر اشاره کرد و گفت که رسانه‌ها علاقه مند هستند که درباره تغییر و تحول پست های دیپلماتیک کنجکاوی نشان دهند و این کار جزو علایق همیشگی رسانه‌ها و مطبوعات بوده است؛ ما خرده نمی گیریم که علاقه‌مند پیگیری تغییر و تحولات  باشد اما باید گفت که تغییر و تحولات پست های دیپلماتیک در وزارت خارجه یک امر معمول و اداری و مرسوم است و اتفاق جدیدی در ارتباط با آذربایجان قرار نیست بیفتد؛ دوستان پیش از موعد به استقبال می روند و گمانه‌زنی‌هایی را مطرح می‌کند که در مجموع جزء موضوعات مورد علاقه رسانه هاست.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین یادآور شد: درباره مسائل و تحولات قفقاز هیچگونه نکته جدیدی بر مواضع گذشته جمهوری اسلامی در ارتباط با تحولات این منطقه نداریم که بخواهیم در این جلسه اضافه کنیم؛ درباره موضوع حفظ مرزهای بین المللی جمهوری اسلامی ایران یک بار دیگر بر مواضع گذشته خود تاکید داریم و بر این باور هستیم که مسائل بحرانی در منطقه باید در چهارچوب رویکردهای سیاسی مورد حل و فصل قرار بگیرد و تنش ها و برخوردهای نظامی کمکی به حل و فصل مسائل بحران ها در منطقه نخواهد کرد.

آخرین وضعیت روابط دیپلماتیک با بحرین و امارات

از سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آخرین وضعیت روابط دیپلماتیک با بحرین و امارات سوال شد که توضیح داد: درباره موضوع بحرین، هیاتی از ایران به بحرین رفته تا روند استفاده سفارتخانه ها در این کشور را مورد بررسی قرار دهد.

وی با بیان اینکه ازسرگیری روابط رسمی ایران و عربستان فضای مثبت در منطقه ایجاد کرده است، اظهار داشت: درباره بحرین ما به طور عام شاهد شکل گیری یک فضای مثبت توام با خوش بینی نسبت به افق های جدید روابط دو کشور هستیم اما مایل هستم به استقبال در حوزه اعلامی و خبری به استقبال تحولات آتی نرویم و اجازه بدهیم کارها و تحولات در مسیر و مجرای سیاسی خود پیش برود.

کنعانی گفت: هیات اعزامی برای بررسی آخرین وضعیت اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی در بحرین به این کشور سفر کرده بود و شاهد همکاری بسیار خوب توام با حسن نیت طرف بحرینی با هیات جمهوری اسلامی ایران بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: هیات اعزامی دوم هم هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران بود که برای شرکت در نشستی به منامه سفر کرده بود که در چهارچوب این حضور، فرصت هایی برای گفت‌وگوهای دوجانبه پارلمانی میان هیات های پارلمانی ایران و بحرین فراهم و گفت‌وگوهایی مثبت و همراه با حسن نیت صورت گرفت و در  مجموع باید منتظر ابتکارات و تحولات آتی میان روابط دو کشور باشیم.

وی درباره امارات نیز روابط تهران - ابوظبی را رو به جلو توصیف کرد و گفت: به ویژه بعد از بازگشت سفیر امارات به تهران و ابتکاراتی که صورت گرفت، ما شاهد ارتقای سطح همکاری‌های دو کشور در زمینه های مختلف بوده‌ایم و هیات های مختلفی در سطوح مختلف میان دو کشور تبادل شد و گفت‌وگوهای خوبی صورت گرفت.

کنعانی افزود: در مجموع ما شاهد روند رو به جلو و تقویت همکاری ها در روابط دوجانبه ایران و امارات هستیم؛در ارتباط با سفرهای مقامات عالی دو کشور هم هماهنگی ها و گفت‌وگوها در حال انجام است که در زمان مناسب خود اطلاع رسانی صورت خواهد گرفت.

آخرین تحولات مذاکرات رفع تحریم و تبادیل زندانیان

خبرنگاری از سخنگوی وزارت امور خارجه سوال کرد که آیا شاهد گشایش در پرونده های دیگر مانند پرونده هسته ای، مذاکرات رفع تحریم و تبادل زندانیان به خصوص با آمریکا خواهیم بود؟ که کنعانی در پاسخ گفت: دولت سیزدهم از ابتدا حوزه همسایگی منطقه‌ای و آسیا را اولویت خود قرار داده است و در همین چهارچوب دستگاه دیپلماسی تلاش های خود را ارتقا داد و از فرصت های خوبی که در منطقه وجود داشت، برای شکل گیری فضای همکاری و ایجاد فصل جدید از همکاری های دوجانبه و چندجانبه بهره برد.

کنعانی ادامه داد: تمرکز دولت بر همسایگان و منطقه آسیا و شرق به معنای نادیده گرفتن ظرفیت‌های موجود در دیگر حوزه های جغرافیایی نیست و یا توجه بر مناسبات همسایگی به معنای غفلت از پرونده‌های مهم باقی مانده از قبل از جمله موضوع هسته ای نیست و ما همواره اعلام کرده ایم که روابط میان کشورها مسیر دوطرفه و نیازمند وجود اراده سیاسی مشترک برای شکل گیری روابط میان کشورها در مسیرهای مورد علاقه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: اروپا در طول چند ماه گذشته با تمرکز بر موضوعات حاشیه‌ای و اولویت بخشیدن به مداخله در امور داخلی ایران از فرصت‌های تنظیم و تقویت روابط دوجانبه، زمان بسیار قابل توجهی را از دست داد. در این ارتباط تصمیم در اختیار اروپاست و می تواند فرصت های گذشته را به جبران و خطاهای گذشته را اصلاح و به مسیر روابط دوجانبه تمرکز کند.

وی افزود: در این ارتباط شاهد برخی اقدامات و ابتکارات سیاسی جدید از سوی برخی از کشورهای اروپایی به صورت دوجانبه و از سوی برخی کشورها در قالب ابتکارات چند جانبه بوده ایم که گفت‌وگوهای خوبی صورت گرفت. ما نفس انجام این گفت‌وگوها را مثبت و مفید می دانیم؛ اینکه تمایل به گفت‌وگو دارند و مایل هستند مسائل را در چارچوب گفت‌وگوهای سیاسی مطرح کنند این رویکرد مثبتی است و جمهوری اسلامی ایران از این رویکرد استقبال می‌کند و متناسب با هر گام مثبتی انجام بدهند گام مثبت متقابل از سوی ایران برداشته خواهد شد.

کنعانی اظهار داشت: دنیا فقط اروپا و آمریکا نیست و اروپا فقط سه کشور اروپایی نیستند. روابط ما با تعداد قابل توجهی از کشورهای اروپایی روابط خوبی است و در مسیر طبیعی در حال پیشرفت است در موضوع هسته‌ای هم این موضوع مستثنا از رویکرد کلی دولت جمهوری اسلامی نیست ما این موضوع را به عنوان یکی از موضوعات مهم سیاست خارجی دولت از ابتدای شکل‌گیری مورد توجه قرار دادیم و پای میز مذاکره حاضر شدیم و گفت‌وگوهای متعدد و طولانی نیز در این زمینه انجام شد.

وی با یادآوری اینکه در طول مذاکرات پیش نویس هایی بین هیات ها رد و بدل شد، افزود: همانطور که ایران بارها اعلام کرده است، آماده جمع بندی مذاکرات و زمینه‌سازی برای اجرای آن است تا همه طرف ها و همه اعضای برجام به تعهدات و مسئولیت های خود در چارچوب آن برگردند.

کنعانی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران با رعایت اصول منافع ملی و خطوط قرمز خود، همواره اعلام کرده برای بازگشت به توافق آمادگی دارد لذا رویکرد ما رویکرد فراگیر و متوجه به همه طرف های منطقه ای و فرامنطقه ای است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تبادل زندانیان نیز گفت: در این زمینه گام هایی برداشته شد و تلاش هایی از سوی کانال مشخصی که قبلاً هم در این زمینه ایفای نقش کرده بود، در حال انجام است؛ از نظر جمهوری اسلامی ایران، امکان تبادل در آینده نزدیک بر اساس توافقی که قبلاً صورت گرفته بود وجود دارد و باید طرف مقابل به تعهد خود ملتزم باشد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۹
در انتظار بررسی: ۱۰
انتشار یافته: ۳۵
دنیا فقط اروپا و امریکا نیست... لیبی ، کنگو ، کره شمالی ، سنگال و جیبوتی هم هستن...
پاسخ ها
سعید
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۱
اخه چجوری داغ خاشقچی و شیخ نمر رو فراموش کنیم و با عربستان دست دوستی بدیم؟ به راحتی
مهدی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۱
خون شیخ نمر چی شد؟
الان بیخیال بشیم؟
ناشناس
| United States of America |
۱۴:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۱
دنیا فقط,اروپا و آمریکا است نادیده گرفتن آنها یعنی اشتباه محض
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۱
ما میگیم دستآورد داشتیم،شما هم بگید داشتیم!!!
آره شما خوبین. دنیام فقط چین و روسیه‌ست.
بله دنیا فقط اروپا و امریکا نیست، ولی شما اصولگرایان خودتون بذر دشمنی رو با کشورهای همسایه و خاورمیانه کاشتید! دولت قبل هم که فقط شعار رابطه با غرب رو میداد و کاری نتونست بکنه وگرنه که رابطه با همین همسایگان ( قبل از اینکه شما خرابش کنید) و رابطه با چین و روسیه رو که داشت!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۱
خطاب به تو و بالایی بهتر است قبل نظر دادن کمی فکر کنی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۱
خطاب به تو13:25زیاد به خودت فشار نیار،،نظرتون تو اقلیت اقلیت است.
دنیا فقط پوتین
اعراب به ویژه عربستان به ابران اطمینان ندارند. همچنین عربستان به هیچوجه آمریکا را ول نمی کند، طرف ایران را بچسبد. بنابر این برقراری رابطه مجدد با عربستان هیچ منفعت اقتصادی و سیاسی برای ایران ندارد.
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۱۷:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۱
بجز ارامش در منطقه
انگار مردم رابطه با عربستان رو بهم زدن !
شعار مرگ بر آل سقوط و ابو اره چه زود فراموش شد!!!
بله..دستاورد هاتون بی شمار بود..به خصوص اینکه نرخ دلار ۲۵ تومنی روحانی رو ۵۰ تومن رسوندید..این دولت دیگه دست همه دولتهای قبلی رو از پشت بسته....
کاملا درسته..دنیا فقط اروپا و آمریکا نیست..دنیا شامل فیجی فوجی مالی سومالی و خلاصه خیلی کشورهای بزرگ دیگه هم هست ....
دنیا خلاصه شده در آمریکا و اروپا و کشورهای خاور دور نادیده گرفتن آنها یعنی اشتباه محض
پس چرا اقازاده ها فقط میرن اروپا و امریکا برای اقامت دایم؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۱
چون اونجا میشه فیلتر شکن ساخت به داخل دوبله فروخت
اتفاقا‌ سال ۴۰۱‌ سالی‌ بود که دستاوردی‌ در سیاست‌ خارجی‌ نداشتید‌ چرا که هرچی زور زدید‌ برجامتون‌ بجایی نرسید‌ و طرفهای برجام‌ ابتکار عمل را دست گرفتند‌ و در هر مرحله ای‌ شما را دستخالی‌ و تحقیر‌ برگردوندند‌ !
این رابطه خلق الساعه و عجیب با عربستان‌ هم که کار چین بوده و کاملا معلومه‌ که داره اهداف خودشو پیش میبره‌ !
یاد اندیشانه‌ است که عربستان‌ دشمن‌ دیروز‌ یکشبه‌ با بدون در نظر گرفتن‌ هیچ چیزی‌ چشم‌ بر دشمنیهای‌ ۴۰ ساله‌ ببنده‌ و با یمن‌ صلح بکنه‌ و بالاخره‌ با ما دوست فابریک بشه و با آمریکا و غرب کلا دشمن بشه‌ و ..... !
بالاخره‌ کلاه دیگری سرتون‌ یعنی سرمون‌ نزارن‌ !!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۱
روابط جهادی و فوری انقلابی بدستور امریکا و اروپا با میانجیگری چین روی داده و برای حفظ امنیت انرژی اروپا و امریکا بخاطر جنگ روسیه است.
محمد
| Germany |
۱۸:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۱
کامل و درست فرمودید
اقای ختم الکلام البته که فقط امریکا و اروپا نیست ولی کی ملت رو تحریم کرده و نمیزاره پول برق و گازی که میدی به برادر عراق رو بگیری ؟؟؟!!! اگه اقا زاده هاتون رو از همونجا اخراج میکردن درد مردم رو میفهمیدید . سخت نیست فهم این داستان سی ساله تحریم ملت
شما هر چقدر هم بخواهید مردم را فریب دهید نمیتوانید زیرا همه می دانند دنیای واقعی همان امریکا و اروپاست.
پاسخگوی عدم النفع ایران از این قطع ارتباطات که همین تفکر حاکم و جاری مقصر آنند چه کسی است
دنیا فقط آمریکا و اروپاست داداش!! اون کشورای قراضه ای که شما بهشون دل بستین ضد دنیا و آخرتن
اقاي كنعاني ميشه ازتون سوال كنيم چرا بچه هاي شما مسولين فقط ميرن امريكا و اروپا؟!همون جا كه شما ميگيد دنيا نيست،واقعا فكر ميكنيد مردم نمي فهمن؟!مردم خوب ميفهمن
همش شعار، شعار و شعار
هدف اگه گردشگری و تفریح باشه، البته به غیر از امریکا و اروپا جاهای دیگه ای هم هست

ولی برای اقتصاد، اتفاقاً، دنیا یعنی امریکا و اروپا
بچه هاتون از این به بعد بفرستید عربستان و یمن و کره شمالی تا ادامه تحصیل بدند
نمیدونم چه جوری حافظمو پاک کنم اون اخبار با این اخبار
دستاوردهاتون که از قیمت دلار معلومه، دنیا هم فقط اروپا و آمریکا نیست بلکه فقط آمریکاست.
پس چرا این باور را خود چین و روسیه ندارند؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا چین بیشترین رابطه اقتصادی را با آمریکا دارد؟ چرا روسیه با آمریکا رابطه دارد؟
به نظر می رسد چین و روسیه با اروپا و آمریکا رابطه دارند اما اجازه نمی دهند مستعمراتشان با غرب رابطه داشته باشد!!!!!!!!
چرا از عربستان بخاطر حمله به سفارتش عذرخواهی نمی کنید؟
این اقا هم مثل بقیه راست نمیگوید. در زمان دولت روحانی عربستان میشود دولت کافر وگاو شیرده ولی در دولت اقای رییسی میشود همسایه مسلمان . واقعا ببیند انصاف و خداترسی
خاشقچی رو کجای دلمون بذاریم؟ بابا شیخ نمر؟ دولت مرتجع منطقه؟...
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی