بازدید 4580

جمع‌آوری ۳۸ هزار معتاد متجاهر

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران از جمع‌آوری ۳۸ هزار نفر در قالب طرح‌های جمع‌آوری معتادان متجاهر طی سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: از این تعداد ۲۴ هزار نفر مشمول نگهداری در مراکز ماده ۱۶ شدند و ۱۳ هزار و ۵۸۵ نفر نیز امکان ورود به مراکز ماده ۱۶ را نداشتند.
کد خبر: ۱۱۷۰۳۸۱
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۵ 08 April 2023

به گزارش «تابناک»، مصطفی هادی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بالغ بر ۱۸ هزار و ۱۵۰ ظرفیت در مراکز ماده ۱۶ تهران بزرگ وجود دارد، اما ظرفیت قابل بهره‌برداری برای نگهداری معتادان متجاهر در این مراکز حدود ۱۷ هزار ظرفیت است که از این تعداد حدود ۱۵ هزار نفر (۸۷ درصد ظرفیت) در مراکز مستقر هستند.

وی با اشاره به آمار جمع‌آوری معتادان متجاهر در طرح‌های جمع‌آوری سال ۱۴۰۱ گفت: طی سال گذشته بالغ بر ۳۸ هزار نفر در قالب ۱۸۱ طرح که توسط پلیس مبارزه با مواد مخدر فاتب انجام و توسط شهرداری تهران، اداره کل زندان‌های استان، سپاه تهران بزرگ و پلیس فاتب پذیرش شدند. این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۱۰ درصدی همراه بوده است؛ البته این آمار درحالی مطرح می‌شود که ماه‌های مهر، آبان و آذر باتوجه به شرایط کشور، اجرای طرح جمع‌آوری متوقف شده بود. 

وی افزود: شهرداری تهران با پذیرش افراد بالای ۶۵ سال، زیر ۱۸ سال، دارای زخم باز، زنان دارای بیماری‌های حاد روانی و... کمک بزرگی به ساماندهی و درمان این افراد انجام داده است. همچنین دادستانی تهران با صدور دستورات قضایی نقش کلیدی و محوری در این زمینه دارند.

به گفته دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران، از این ۳۸ هزار فرد جمع‌آوری شده، ۲۴ هزار نفر مشمول نگهداری در مراکز ماده ۱۶ شدند و ۱۳ هزار و ۵۸۵ نفر نیز امکان ورود به مراکز ماده ۱۶ را نداشتند.

هادی‌زاده درخصوص وضعیت افرادی که در مراکز ماده ۱۶ پذیرش نشدند اینطور توضیح داد: از میان ۱۳ هزار و ۵۸۵ نفری که در مراکز ماده ۱۶ پذیرش نشدند اگرچه ۴۰ درصدشان (۵۵۰۰ نفر) از نظر ظاهری شبیه به معتادان متجاهر بودند اما این افراد اعتیاد نداشتند اما در کف خیابان بودند که این موضوع یکی از معضلات ما در تهران بزرگ است. از سویی دیگر ۱۶۳۱ نفر از افرادی که جمع‌آوری شده بودند معتادان دارای معلولیت بودند که تولی‌گری آنها با سازمان بهزیستی است.

وی ادامه داد: همچنین از میان این ۱۳ هزار و ۵۸۵ نفر، ۳۲۰۰ نفر بیمارانی بودند که درمان آنها برعهده دانشگاه علوم پزشکی بوده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران درخصوص معتادان متجاهر دارای زخم باز در تهران نیز گفت: از آنجایی که چند سالی است مراکز زخم باز فعالیت و بیماران را درمان می‌کنند، آمار این افراد روبه کاهش است.

هادی‌زاده در این باره این را هم اعلام کرد که در مرکز نگهداری از معتادان زخم باز با ظرفیت ۲۰۰ نفری، در حال حاضر ۱۰۸ بیمار نگهداری می‌شوند.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۱
محل ما که تعدادشون عوض نشده!
هزاران نفر مواد از خارج وارد میکنند هزاران نفر مواد در داخل تولید میکنند هزاران نفر پخش میکنند هزاران نفر استفاده میکنند هزاران نفر آنها را دستگیر میکنند هزاران نفر هم در کار ترک اعتیاد هستند . ایجاد اشتغال برای هزاران نفر مرحبا.....
جمعشون کردن که چی ؟ دوباره که باید رهاشون کنن!!!!!!!!!!!!!!!
فقط بااعدام شن
مشکل اصلی اکثر آنها همایت بعد از ترک هست که خبری از آن نیست.
سلام خواهش میکنم یک کاری بکنید که این بزرگترین مشکل جامعه وخانوادها ست اعتیاد را ریشه کن کنید خواهش مکنم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۳
بهترین راه مقابله با موادصنعتی و انواع مختلف موادصنعتی--- کشت کشاورزی داروگیاهی خشخاش تریاک ازنورخورشید وآب وخاک طبیعی رشد میکند و طبیعی است
بهترین راه مقابله با موادصنعتی و انواع مختلف صنعتی مخدر خطرناک {1- اجازه کشت کشاورزی داروگیاهی خشخاش تریاک ازنورخورشید وآب وخاک طبیعی رشد میکند و نعمت خدادادی ضدانواع امراض گوناگون میباشد و محصول کشاورزی هزاران سال پیش تاکنون کاشت کشاورزی می‌شود و طبیعی آزاد کشت شود کسی مصرف نمیکند وضروری ندارد""" گیاه خشخاش انسان سرحال میکند و هیچ ضرری ندارد"""باتشکر
داداش ورامین پره خیلی افغانی اند پشت پارک شقایق به داد این منطقه برسید
درخواست مردم ایران برخورد شدید داشته باشید باانواع موادصنعتی خطرناک وکشنده وانواع کوفت و زهر ماری مربوط به صنعتی!!!
ای کاش یک نهادی پیدا می‌شد این افغانیها رو ازتو کشور جمع میکرد میفرستاد کشورشون هرچی بدبختی داریم از دسترنج همین‌هاست تریاک شیشه کراک
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم