بازدید 5743

توافق با عربستان کافی نیست؛ باید تضمین گرفته شود

سعودی ها باید تضمین دهند که مانع از انعقاد مناسبات دوجانبه میان تهران و اعضای غیر سعودی شورای همکاری خلیج فارس درحوزه های اقتصادی، بانکی وتجاری نخواهند شد. فراتر از آن، سعودی‌ها نباید به یکی ازمؤلفه های بازی روانی، امنیتی یا منطقه ای واشنگتن یا تل آویو علیه کشورمان تبدیل شوند.
کد خبر: ۱۱۶۷۴۷۹
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۲ 12 March 2023

به گزارش «تابناک»، روزنامه رسالت نوشت: توافق اخیر تهران و ریاض در خصوص از سرگیری روابط دیپلماتیک ، نقطه عطفی در مناسبات دو بازیگر مهم منطقه غرب آسیا محسوب می شود.
 
آثار عملیاتی این توافق باید خود را در آینده ای نزدیک و در ترسیم روابط دوجانبه امنیتی -سیاسی میان طرفین و حتی انعقاد روابط چندجانبه منطقه ای با هدف تامین امنیت پایدار و تقویت مولفه های بازدارندگی جمعی نشان دهد. فراتر از آن، کارشکنی های آشکار وپنهانی سعودیها در تقابل با اصل نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران قطعا باید در آینده ای نزدیک تحت تاثیر عملیاتی شدن توافقات مشترک میان طرفین متوقف گردد.
 
در اینجا «اصل توافق» باید با «قرائن عملیاتی» توام شود تا بتوان به آن وزن و اصالت داد.
 
نکته مهم تر، به ضمانت اجرایی توافقات دوجانبه میان تهران و ریاض باز می گردد. چنانچه درمذاکرات احیای برجام، دیگر «توافق تعهد محور» برای ما موضوعیت ندارد، در توافقات دوجانبه و چندجانبه ای که بر مبنای عادی سازی روابط ایران و عربستان سعودی نیز شکل می گیرد، باید تضمین های معتبری از سوی ریاض در این خصوص ارائه شود. در غیر این صورت، تعلقات فرامنطقه ای ریاض و خصوصا تلاش پشت پرده آن جهت به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی در آینده می تواند بر بعد عملیاتی و اجرایی توافقات سایه بیفکند.
 
نکته دیگر، به متعلقات بازی ریاض در شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب باز می گردد. قطعا سعودی ها باید تضمین دهند که مانع از انعقاد مناسبات دوجانبه میان تهران و اعضای غیر سعودی شورای همکاری خلیج فارس درحوزه های اقتصادی، بانکی وتجاری نخواهند شد. فراتر از آن، سعودی‌ها نباید به یکی ازمؤلفه های بازی روانی، امنیتی یا منطقه ای واشنگتن یا تل آویو علیه کشورمان تبدیل شوند. هر چند تمامی این تضمین‌ها نمی تواند یکباره گرفته شود یا تحقق پیدا کند اما در نگاه پروسه محور ما نسبت به پرونده عادی سازی روابط با عربستان سعودی، این نگاه کلان و دوراندیشانه باید بر رویکرد کلی و مقطعی غلبه پیدا کند.

سلام پرواز
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۲۹
التماس نکن
بعد شما باید چه تعهداتی رو گردن بگیرید؟
باشه عباس آقا!!
خدا را شکر کنید توافق حاصل شد. این را در نظر بگیرید که کدام طرف مذاکره روز به روز ارزش پولش کاهش داشت و اقتصادش داغونتر می شد، اتخاذ روند عقلایی در روابط خارجی و روابط حسنه با کشورهای همجوار است که موجب گشایش های اقتصادی می شود هیچ موقع خودبرتر بینی و غرور باعث پیشرفت یک کشور نشده است
باید شبکه ایران اینترنشنال را هم ببندند
پاسخ ها
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
دستور دیگه ندارین؟
تصمیم در بدترین شرایط تبعات اینگونه هم دارد. بادست خودمان اسراییل را سر مرزها آوردیم .سایر معضلات بماند
همینی که در ظاهر موافقت کرده که رابطه برقرار کند هم لطف کرده شما دنبال تضمین هستید اگر تضمین ندهد چه کاری از دست ما ساخته است؟ فعلا که با توجه به اوضاع داخلی و بین المللی ما به این توافق بیشتر نیازمندیم تا سعودی ها
فعلا که همه تضمین ها رو شما دادید تا عربستان حاضر به برقراری مجدد روابط شود!!!!
چشم !!!!!!!!! دیگه چیکار کنن !!!!!!!!!!!!! حتما برایشان یه طومار تهیه کنید تا همه این شرایط رو برای ما انجام بدن!!!!!!!
باش تا تضمین هم بدهند. پر رویی و گستاخی در این جماعت حدی ندارد. تو می توانی هر چه دلت خواست و هر اهانتی که خواستی به آنها بکنی ولی آنها حق اعتراض ندارند و باید رضایت دهند. اینکه تو با گردن کلفتی دهن منتقد داخلی را ببندی و دندانهایش را دهانش خرد کنی به این معنی نیست که با دیگران هم بتوانی چنین کنی. به عبارت دیگر گردن کلفت تر از تو در ابن دنیا بسی هست خدا را شکر!
ظاهرا ماجراجوی های جدید شکل گرفته تا این توافق به سرانجام نرسد وکشور همیشه درگیر اینگونه مسایل باشد
شما به اعصاب خودت مسلط باش یواش یواش
جمهوري اسلامي به دنبال توافق با عربستان بود حالا شرط چي ؟ حتي نهاد هاي بالاسري دولت توافق كرده با عربستان و چين . شما يا نميداني يا خود را به نادانستن زده اي
به نظر من يك سفارت مجازي بسازيد تا خودسران بروند به ان حمل كنند و دوباره وضعين برگردد به مرحل اول
تو‌ یکی از روستاها‌ طرف‌ با راننده‌ روستا‌ بشدت‌ قهر‌ بود‌ ولی‌ مجبور‌ بود برای‌ هر‌ کاری‌ سوار‌ ماشینش‌ بشود‌ و دیگه‌ خودتون‌ حدس‌ بزنید‌ چطوری‌ باید‌ خواسته‌ های خودشو‌ به راننده‌ ابلاغ‌ میکرد‌ !!!!
حالا حکایت‌ رابطه‌ ما با عربستانه‌ !
فرمون‌ اینها‌ دست کدخداست‌ !!!
انقدر التماس و خواهش و تمنا کردید از عمان و عراق بگیر تا روس و چین که مراسم اشتی کنان راه بیندازندحالا تضمین هم میخواهید بگیرید البته برای بستن دهن مردم این حرفا خوبه و خارج از مرزهای کشور از این خبرها نیست
نیاز به تعهد نیست چون اولا مطرح کردن این تعهدات باعث بر هم خوردن توافق می شود؛ دوما اعتباری به اینگونه تعهدات نیست؛ سوما به نظر میاد در آینده عربستان هم به ایران نیاز دارد و با یادآوری نحوه تعطیلی سفارت خانه اش نباید هیچ وقت تن به توافق می داد. عربستان فهمید که ایران آنقدر که فکر می کرد ضعیف نیست و بقیه کشورها هم آنقدر که به نظر می رسید دوستش نیستند!!
لطفا مسئولان هیچ گونه اظهار نظری نکنند و کاملا سکوت بفرمایند. تا شرایط ایران به مرور بهتر شود. الان وقت کار و تلاش است نه وقت حرف زدن و بیانیه دادن. لطفا فقط کارهایی که انجام می دهید با عکس به مردم نشان بدهید و بگویید که این کارخانه یا پل را ساخته اید. فقط لطفا و لطفا هیچ حرفی نزنید و مصاحبه ای انجام ندهید.
با اونایی که مثل زامبی ها از در و دیوار سفارت بالا می رن و چنین هزینه هنگفتی رو به ملت تحمیل می کنن چی کار باید کرد؟!!
هه هه هه
دشششش واري ؟؟؟؟ دشواري نداريم
درود بر ایران سرافراز
کور شود آنکه چشم دیدن ایران قوی را ندارد.
حکایت با پا پس میزنه با دست پیش میکشه
عربستان دید ایران دیگه قدرت فرامنطقه ای دارد واگر یه روز یک تصمییم قطعی بگیرد که این کشور را از نقشه حذف کند در دو ساعت میتونه وآمریکا هم هیچ غلطی نمیکنه که واقعا به قدرت نظامی ایران از خود مردم ایران بیشتر شناخت وداره وتصمیمات قاطع ایران واقعا ترس داره ودر این برهه آمریکا هم عربستان رو تنها میزاره لذا با دم تکون دادن وواسطه گیری به غلط کردم افتاده ومیخاد روابطش رو حفظ کنه چو تجارب بقیه کشورهایی که به کمک آمریکا امید داشتن رو میبینه کورشه اونکه نمیتونه این استقلال قوی رو ببینه آهاد ملت هم دولت را قبول داره وهم سیاست دولت رو
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
شما قرصاتونو خوردین؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
متوهمی برادر
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۲
توهم زدی حسن جان
بیا برو خودت تضمین بگیر
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل
آخرین اخبار