رشد شرکت‌ها با حذف ارز نیمایی‌ صنایع صادرات‌محور

به عقیده کارشناسان، با حذف ارز نیمایی، درآمد پتروشیمی‌ها و صنایع صادرات محور افزایش می‌یابد و بخش قابل توجهی از مردم، سهامداران عدالت یا بازنشستگان که سهامدار شرکت‌های پتروشیمی، فولادی و غیره هستند، از رشد سودآوری شرکت‌‌های بزرگ بورسی منتفع می‌شوند.
کد خبر: ۱۱۶۵۰۹۶
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۷ 22 February 2023

به گزارش بورس تابناک بازار سرمایه پس از دو روز رشد خیره کننده، امروز کمی آرام گرفت و شاخص کل بورس با افت همراه شد، کاهش در شاخص های بورس، به دلیل خروج پول از سهام کوچک بازار بوده است.

بسیاری از تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند، انتظارات تورمی عامل مهمی در رشد قیمت‌ها و به تبع آن رشد شاخص ‌های بازار سرمایه خواهد بود، در وضعیت تورمی بسیاری از سرمایه‌گذاران به دنبال تبدیل پول به دارائی هستند و پس از رشد تقاضا در بازارهای ارز، سکه، دلار و مسکن حالا به نظر می ‌رسد بازار سهام نیز با ورود سرمایه مواجه شده است.

به عقیده کارشناسان قیمت بازاری سهام اغلب شرکت‌‌ها پائین‌تر از ارزش ذاتی سهام آنهاست و دیر یا زود باید قیمت‌‎ها افزایش پیدا کند. در صورتی که سهامداران به صورت میان مدت و بلندمدت در بورس سرمایه گذاری کنند، می‌توانند سود خوبی را به دست بیاورند.

* مرکز مبادله ارز به سودآوری شرکت های بورسی منجر می‌شود

حمید دستجردی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درخصوص تاثیر راه‌اندازی بازار مبادلات ارز و طلا، می‌گوید: با حذف ارز نیمایی، درآمد پتروشیمی‌ها و صنایع صادرات محور افزایش خواهد یافت و این مساله به نفع اقتصاد کشور و مردم خواهد بود. همچنین بخش قابل توجهی از مردم، سهامداران عدالت یا بازنشستگانی هستند که سهامدار شرکت‌های پتروشیمی، فولادی و غیره محسوب می‌شوند و از رشد سودآوری شرکت‌ های بزرگ بورسی منتفع خواهند شد.

وی ادامه داد: تقویت سمت عرضه در بازار ارز و عرضه ارز پتروشیمی‌ها بر اساس نرخ توافقی، می‌تواند در کوتاه‌ مدت از التهابات بازار آزاد نیز بکاهد و قیمت‌ها را کمی تعدیل کند. به نظر می‌رسد با راه اندازی مرکز مبادله ارز و طلا، شاهد کاهش نرخ ارز در بازار آزاد و آرامش این بازار باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: دلار ۲۸۵۰۰ تومانی، موجب زیان‌دهی بسیاری از شرکت‌های پتروشیمی در کشور ما بود، اما با عرضه ارز پتروشیمی‌ها با نرخ توافقی می‌توان انتظار اوضاع بهتری در این شرکت‌ها را داشت.

* افت کم رمق شاخص های بورس

در پایان معاملات امروز بورس، شاخص کل با ریزش 2 هزار و 822 واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و 656 هزار و 593 واحد پائین آمد. بازدهی این شاخص منفی 17 صدم درصد بوده است.

شاخص کل هموزن نیز با افت 3 هزار و 871 واحدی در رقم 503 هزار و 202 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز منفی 76 صدم درصد بوده است. همچنین شاخص کل فرابورس با افزایش 66 واحدی در سطح 21 هزار و 346 واحد قرار گرفت.

* کاهش ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 22 هزار و 120 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 6 هزار و 828 میلیارد تومان بود که 30 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

ارزش معاملات خرد امروز نسبت به روز قبل کاهش یافت. اما همچنان در سطوح مطلوبی قرار دارد. ارزش معاملات خرد سهام نیز با کاهش 29 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 7 هزار و 644 میلیارد تومان رسید.

همچنین در بین صنایع بیشترین ارزش معاملات متعلق به گروه فلزات اساسی و خودرویی بوده است. همچنین حقیقی ها امروز اقدام به تزریق ۲۲۵ میلیارد پول به صندوق های درآمد ثابت کردند.

* خروج پول حقیقی از بازار سرمایه

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی بود و 323 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

در معاملات روز چهارشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام خودرو (شرکت ایران خودرو)، شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) و شتران (پالایش نفت تهران) اختصاص داشت.

* رشد قیمت 280 نماد در بورس

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 280 نماد رشد قیمت داشتند و 378 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 43 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 57 درصد بازار افت قیمت داشتند.

در مجموع معاملات امروز، 94 نماد صف خرید داشتند و 43 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید به 556 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 634 میلیارد تومان بود.

سرانه خرید اشخاص حقیقی در بازار امروز ۲۶.۱ میلیون تومان و سرانه فروش آن ها نیز ۲۴.۸ میلیون تومان بوده که نزدیک بودن این دو عدد نشان دهنده تعادل در بازار امروز است./فارس

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه