بازدید 4096

مناسبات ایران و آذربایجان در وضعیت طبیعی قرار دارد

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به این که مناسبات ایران و آذربایجان در وضعیت طبیعی قرار دارد، گفت: دو طرف تلاش کردند تا حادثه حمله به سفارت جمهوری آذربایجان، بهانه‌ای به دست دشمنانِ مناسبات خوب دو کشور ندهد.
کد خبر: ۱۱۶۱۵۲۶
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۸ 28 January 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از وزارت امور خارجه، حسین امیرعبداللهیان بعد از عیادت از مجروحان حادثه حمله به سفارت آذربایجان در تهران در جمع خبرنگاران افزود: سرویس‌های امنیتی دو کشور امروز با یکدیگر گفتگو کردند و آخرین یافته‌ها از این حادثه به طرف آذربایجانی منعکس شد.

وزیر امورخارجه با قدردانی از تیم پزشکی بیمارستان شهدای تجریش خاطرنشان کرد: از ابتدای وقوع حادثه، آقای رئیسی دستورات اکیدی برای پیگیری قضایی و حقوقی برای برخورد با افرادی که در این زمینه قصور داشته اند اعلام کرد و پیگیری‌های قضایی و امنیتی در این زمینه انجام شد.

امیرعبداللهیان با اشاره به این که فرد مهاجم در همان ساعات اولیه دستگیر شد و بازجویی‌ها از وی ادامه دارد، گفت: وزارتخانه‌های کشور، اطلاعات، امورخارجه و فرماندهی فراجا گزارش‌های خود را در این مورد ارسال کرده اند.

وی گفت: یافته‌های امنیتی و قضایی از ضارب نشان می‌دهد که این حمله صرفاً با انگیزه شخصی صورت گرفته و فرد مهاجم ماه‌ها بوده که نتوانسته است با همسرش در باکو ارتباط بگیرد.

امیرعبداللهیان افزود: لذا این عملیات سازمان دهی شده و تروریستی نبوده و صرفاً با انگیزه شخصی صورت گرفته است.

وی گفت: پیش از این هم موارد مشابه این حمله به نمایندگی‌های دیپلماتیک در لندن، بغداد و پکن صورت گرفته بود و به سفیر روسیه در کشور همجوار ما حمله شد.

وزیر امورخارجه تصریح کرد: بر اساس دستور رئیس جمهور به مقامات جمهوری اسلامی ایران مقرر شد تا برای تأمین دیپلمات‌ها و اماکن دیپلماتیک، تدابیر لازم اندیشیده شود.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: در گفتگو با وزیر امور خارجه آذربایجان به ایشان گفتم که مانع از آن شویم که این اقدام تلخ و شوک آور بر وضعیت دیپلمات‌ها و مناسبات دو کشور تأثیر سوء بگذارد.

وزیر امور خارجه گفت: در این تماس تلفنی توافق کردیم که آقای سفیر امشب به تهران برگردند.

وی افزود: در این زمینه آقای نیکزاد نایب رئیس اول مجلس هم که ریاست گروه دوستی دو کشور را دارد و آقای جلال زاده؛ رئیس کمیسیون امنیت ملی از طریق تماس‌های تلفنی تلاش کردند مراتب تسلیت و هم دردی خود را به مقامات آذربایجانی ابلاغ کند.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سؤالی درباره شنیده‌ها مبنی بر تصمیم باکو برای بازگرداندن دیپلمات‌های خود از ایران گفت: سفارت و اقامتگاه سفیر و دیپلمات‌های آذربایجان در یک مجموعه به هم پیوسته قرار دارد و خانواده‌های آن‌ها را تحت تأثیر قرار داده است، با این حال مناسبات دو کشور در وضعیت طبیعی قرار دارد.

وی با بیان این که تلاش‌ها برای انتقال پیکر دیپلمات آذربایجانی به باکو و بازگشت آرامش به سفارت این کشور ادامه دارد، ابراز امیدواری کرد؛ در این زمینه بهترین تصمیم اتخاذ شود.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # ارتحال امام خمینی # قیام 15 خرداد
وب گردی