بازدید 6853
بسته ویدیویی «تابناک»

ژاپن پس از جنگ جهانی دوم چگونه بود؟ / فتح قله اورست برای نخستین بار / فوران کوه وزوویوس و خرابی دهکده ترزینو / کنفرانس خبری شهید بهشتی با خبرنگاران خارجی / فراری موندیال ۵۰۰ مدل ۱۹۵۵، قهرمان پیست / جنبش طبیعت در قاب ۴K

بسته ویدیویی «تابناک» مجموعه‌ای از ویدیو‌ها پیرامون رویداد‌های سیاسی عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیویی‌هایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و... است که تماشایش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.
کد خبر: ۱۱۶۰۶۳۶
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۶ 21 January 2023

بسته ویدیویی «تابناک» مجموعه‌ای از ویدیوها پیرامون رویدادهای سیاسی عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیویی‌هایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و... است که تماشایش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.

 

 

ژاپن پس از جنگ جهانی دوم چگونه بود؟

گزارشی خبری از شرایط ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم که تلاش مردم برای بازسازی کشور ویران پس از جنگ را نشان می‌دهد و همینطور دادگاه جنایات جنگی و وضعیت تعامل مردم ژاپن با نیروهای اشغال‌گر را با زیرنویس فارسی در «تابناک» می‌بینید.

 


فتح قله اورست برای نخستین بار

سر ادموند هیلاری و شرپا تنزینگ نورگای برای نخستین بار در سال ۱۹۵۳ توانستند قله اورست را ـ که بلندترین قله زمین است ـ فتح کنند. شرپا‌ها ساکنین بومی نپال هستند که از ۵۰۰ سال پیش ساکنین کوه‌ها بوده اند. از آنجایی که در آیین آن‌ها کوه اورست مقدس است، پیش از آن، سعی برای فتح این قله توسط آن‌ها صورت نگرفته بود. لغت شرپا در زبان تبتی به معنی «مردمان شرق» است. امروزه در اصطلاح کوهنوردی به افرادی گفته می‌شود که در ازای مبلغی در حمل بار کوهنوردان مشارکت می‌کنند. بعضی شرپا‌ها به دلیل تجربیات فراوانی که در صعود به قلل بلند منطقه داشته‌اند، مشاوران خوبی برای کوهنوردان حرفه‌ای بوده و هستند.

 


فوران کوه وزوویوس و خرابی دهکده ترزینو

آتشفشان وزوویوس، یکی از معروف‌ترین آتشفشان‌های جهان در ایتالیاست که تنها آتشفشان اروپای قاره‌ای به شمار می‌آید که در صد سال اخیر فعال بوده است. معروف‌ترین فوران این کوه فوران سال ۷۹ میلادی آن است که باعث نابودی پمپئی، هرکولانیوم و نوکرانیوم و اوپلونتیس و استابیا شد و انفجار به حدی بود که ساکنین این شهر‌ها در لایه‌ای از خاکستر و گل فرو رفتند و تا امروز در همان وضعیت باستانی نگاهداری شده‌اند.

 

 

کنفرانس خبری شهید بهشتی با خبرنگاران خارجی

آیت الله سید محمد حسینی بهشتی که در نزد مردم ایران بیشتر با عنوان شهید بهشتی شناخته می‌شود، یکی از نظریه پردازان اولیه انقلاب اسلامی و از شخصیت‌های تاثیرگذار قبل و بعد از انقلاب بود. از مهمترین اقدامات او پیش از انقلاب می‌توان به ایفای نقش در شکل‌گیری مرکز اسلامی هامبورگ در آلمان و ایجاد جمعیت روحانیت مبارز اشاره کرد. پس از کنترل سفارت آمریکا در تهران در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ و استعفای دولت موقت انقلاب در فردای همان روز، کابینه موقت شورای انقلاب، نقش قوه مجریه را به عهده گرفت. شهید بهشتی که آن زمان سومین رئیس کابینه موقت شورای انقلاب بود، در کنفرانس خبری هفتگی خود با خبرنگاران پس از توضیح راجع به روابط ایران با کشور‌های جهان و تاکید روی روابط موثر با بسیاری از کشور‌های مختلف، توضیح می‌دهد که تصویر روابط بد ایران با کشور‌های مختلف تلاش آمریکاست. در این ویدیو، بخشی از جواب شهید بهشتی به این که چرا با حل مشکل تسخیر سفارت روی مشکلات مهم متمرکز نمی‌شوید، با ترجمه و زیرنویس فارسی ببینید.

 


فراری موندیال ۵۰۰ مدل ۱۹۵۵، قهرمان پیست

«فراری موندیال ۵۰۰/ Ferrari 500 Mondial» یکی از خودروهای چهار سیلندر فراری است که در دهه ۵۰میلادی به عنوان خودرو فرمول یک از آن استفاده می‌شد. این خودرو نسخه‌ای جدیدتر از خودرو «فراری مونزا /Ferrari Monza» بود که قرار بر رفع شدن ایرادات آن بود. در هر صورت این خودرو در دوران خود در مسابقات بسیاری شرکت داده شد و توانست مقام‌های زیادی را نیز به ارمغان بیاورد. در این ویدیو، یک مرد بازنشسته که این خودرو را از دوران جوانی خریده است، همچنان از راندن آن در پیست لذت می‌برد و داستان‌های خود را تعریف می‌کند.

 

 

جنبش طبیعت در قاب ۴K

طبیعت همواره در حال «جنبش/ Motion» است؛ اما بسیاری از اوقات این حرکت را نمی‌‍‌بینیم. این حرکت در دریا و آسمان بیشتر است و آب دریاها و ابرها مستمراً در حال حرکت است و تقابل این حرکت زیبایی فوق العاده‌ای به وجود می‌آورد. تصاویری از جنبش طبیعت را در قالب ۴K می‌بینید.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام # ارتحال امام خمینی
وب گردی