بازدید 616
اقتصاد در گذر زمان

از «توقف تولید تویوتا در انگلیس و فرانسه» تا «جریمه دوباره توئیتر در روسیه»

موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی سومین روز دی ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
کد خبر: ۱۱۵۹۶۸۳
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۴ 24 December 2022

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی سومین روز دی ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

3 دی 1329، علی رزم ‌آرا نخست ‌وزیر در جلسه خصوصی مجلس پیرامون ملی شدن صنعت نفت سخن گفت و افزود ایران آن قدر صنعتی نیست که به خودی خود استخراج نفت کرده در بازارهای دنیا بفروشد. ایرانی که یک کارخانه سیمان را نمی ‌تواند با پرسنل خود اداره کند و ایرانی که کارخانجات کشور را در اثر عدم قدرت فنی به صورت ناگواری درآورده است و ضرر می ‌دهد، با کدام وسایل می ‌خواهد نفت را شخصا استخراج کند. رزم‌ آرا صریحا گفت ملی کردن صنعت نفت بزرگ ‌ترین خیانت است.

3 دی 1339، ساختمان جدید بانک رهنی ایران در خیابان فردوسی مورد بهره ‌برداری قرار گرفت.

3 دی 1340، مهندس غلامعلی فریور وزیر صنایع و معادن از کابینه کناره‌ گیری کرد.

3 دی 1347، قیمت آپارتمان ‌های دولتی تعیین شد حداقل متری سیصد تومان و حداکثر متری ششصد تومان است.

3 دی 1348، ایران قرارداد خرید تیرآهن و روغن آفتابگردان را با بلغارستان امضا کرد.

3 دی 1349، یک مقام امنیتی اعلام کرد برای سرنگون کردن رژیم ایران یازده میلیون دلار خرج شده بود. همچنین در این روز، قرارداد چهارمین کارخانه نورد امضا شد.

3 دی 1391،  برآوردهای مقدماتی بانک مرکزی نشان داد که رشد اقتصادی کشور در سال ۹۰ در حدود ۳ درصد بوده است.

3 دی 1392، محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور گفت: دولت همه بدهی خود را به بخش خصوصی و تعاونی که حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است، در سال آینده پرداخت خواهد کرد.

3 دی 1394، با نزدیک شدن به سال جدید میلادی، «جک لو» وزیر خزانه ‌داری آمریکا اعلام کرد که براساس توافق هسته ‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ و تعهدات طرفین، تحریم ‌های هسته ‌ای علیه ایران را برخواهیم داشت.

 

3 دی 1396، وکیل‌مدافع یکی از متهمان پرونده موسوم به دکل نفتی از برگزاری اولین جلسه رسیدگی به این پرونده خبر داد. علیزاده ‌طباطبایی گفت: در جلسه دادگاه، کیفرخواست از سوی نماینده دادستان قرائت شد. او افزود: در جلسه دادگاه، دو نفر از متهمان حضور داشتند. علیزاده ‌طباطبایی گفت پرونده دکل نفتی ۵ متهم دارد.

3 دی 1397، آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از تحمل یک دوره سخت بیماری دعوت حق را لبیک گفت. همچنین در این روز فاطمه رهبر معاون حمایت و سلامت کمیته امداد گفت: بیش از ۶۲۰ هزار خانوار به جمعیت کمیته امداد طی ۲ ماه گذشته برای دریافت کمک‌هزینه معیشتی اضافه شده‌اند.

3 دی 1398، تعداد ۳۲۱ میلیون و ۷۶۳ هزار عدد انواع کارت بانکی تا پایان آبان در کشور صادر شده که نشان می‌دهد به ازای هر ایرانی، ۸۶/ ۳ عددکارت بانکی وجود دارد که بخش عمده‌ای از آنها بدون استفاده است. جمعیت کشور اکنون به حدود ۸۳ میلیون نفر رسیده و در مقابل ۳۲۱ میلیون و ۷۶۳ هزار عدد کارت بانکی در قالب کارت برداشت، اعتباری، هدیه و کارت پول الکترونیک توسط شبکه بانکی کشور صادر شده است.

3 دی 1399، شرکت ژاپنی تویوتاموتور از دیروز تولید در انگلیس و فرانسه را به دلیل تاخیر‌های به وجود آمده در حمل‌ونقل قطعات در پی شیوع ویروس کرونای جهش‌یافته در انگلیس متوقف کرده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه شینو یامادا، سخنگوی تویوتا در بیانیه‌ای اعلام کرد که بسته شدن مرز‌ها «باعث اختلال در حمل‌ونقل قطعات شده است.» کشور‌های جهان به دلیل ترس از گسترش ویروس جدید کرونا به سرعت مرز‌های خود با انگلیس را بسته‌اند. این امر باعث تاخیر گسترده در ورود و خروج کالا‌ها به انگلیس شده است. فرانسه اولین کشوری بود که محدودیت‌های سفر به انگلیس از جمله ممنوعیت حمل‌ونقل را وضع کرد. مناطق دیگر جهان مانند کانادا، هنگ‌کنگ و هند نیز این محدودیت‌ها را اجرا کرده‌اند. تویوتا قصد داشت کارخانه‌های خود را در انگلیس و فرانسه از ۲۴ دسامبر برای تعطیلات زمستانی تعطیل کند. تولید این شرکت در فرانسه و همچنین کارخانه موتور Deeside در انگلستان نیز دو روز زودتر از موعد مقرر (از ۲۲ دسامبر) فعالیت خود را متوقف می‌کند.

3 دی 1400، دادگاهی در مسکو توئیتر را به دلیل حذف نکردن محتوای غیرقانونی ۳ میلیون روبل (۴۰ هزار و ۹۲۰ دلار) جریمه کرد.

 

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

 

 

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام # ارتحال امام خمینی
وب گردی