بازدید 2000

افزایش ابتلای کشوری به کرونا

کد خبر: ۱۱۵۹۶۱۱
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۷ 15 January 2023

مدیر آزمایشگاه ملی آنفلوآنزا و استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران وضعیت کرونا در کشور را با زیرسویه‌های جدید اُمیکرون، تشریح کرد و گفت: به نظر می‌رسد که حدود یک ماه است این زیرسویه‌ها وارد کشور شده‌اند؛ با این حال خوشبختانه افزایش زیادی در بستری‌ و فوتی‌ها نمی‌بینیم، اما باید منتظر روند آن در هفته‌های آتی بود.

به گزارش ایسنا، دکتر طلعت مختاری آزاد درباره ویژگی‌های زیرسویه‌های جدید اُمیکرون که اخیرا در کشور شناسایی شده‌اند، گفت: اصولا نمی‌توان از انتقال یک بیماری تنفسی جلوگیری کرد و بر این اساس زیرسویه‌های جدید اُمیکرون هم از مرزهای مختلف، وارد ایران شده‌اند. آنچه درباره این زیرسویه‌ها نظیر BQ۱، XBB و ... می‌دانیم، این است که فعلا از نظر بیماری‌زایی شدیدتر نیستند، اما قدرت انتقال‌شان بیشتر است. پیش از ورود زیرسویه‌های جدید اُمیکرون به کشور، پنج درصد نمونه‌هایی ارسالی برای تشخیص عفونت‌های ویروسی سارس کرونا بود، اما اخیرا کمی افزایش یافته است. با این حال باید توجه داشت که نمونه‌های مورد آزمایش هم بیشتر شده است. اکنون مقداری زمان می‌خواهیم تا ببینیم روند موج به چه صورت است. زیرا هرچقدر حساسیت نسبت به بیماری بیشتر شود، نمونه‌گیری بالا رفته و تعداد بیشتری نمونه مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

افزایش ابتلای کشوری به کرونا

وی با بیان اینکه افزایش ابتلای کشوری را در آمارها مشاهده می‌کنیم، اما فعلا پیک بزرگی را نمی‌بینیم، افزود: در حال حاضر که زیرسویه‌های جدیدی شناسایی شده و افزایش موارد ابتلا را داشتیم، می‌توان گفت موج هشتم کرونا نیز آغاز شده است. البته باید ببینیم که روند موج کرونا در یکی دو هفته آینده به چه صورت خواهد بود.

مختاری آزاد با بیان اینکه البته خوشبختانه هنوز افزایش چندانی در موارد فوتی ناشی از کرونا را در کشور نداشته‌ایم، گفت: به هر حال در کشور ما هم مردم واکسن تزریق کرده‌اند و هم تعداد زیادی از افراد خودشان قبلا به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند و در نتیجه ایمنی مناسبی در جامعه وجود دارد. به نظر می‌رسد که کشورهایی که فقط با واکسن ایمن شده بودند، اکنون افزایش فوتی‌ها را شاهدند، اما در کشورهایی مانند ما که ایمنی هم ناشی از تزریق واکسن و هم ناشی از ابتلا بوده است، شدت بیماری کمتر است.

زیرسویه‌های اُمیکرون؛ پراکنده در جهان

XBB در حال افزایش

وی با بیان اینکه علی‌رغم اینکه زیرسویه‌های جدید تغییرات زیادی داشتند، اما امیدواریم موج بزرگی در کشور شاهد نباشیم، گفت: همه زیرسویه‌های در گردشی که در حال حاضر در جهان مشاهده می‌کنیم، زیرسویه اُمیکرون هستند. یکسری از زیرسویه‌های جدید مانند BQ۱ که از زیر گروه BA۵ و یا زیر سویه های امیکرون BA۲ مانند XBB هستند. به هر حال اُمیکرون زیر گروه‌های ‌مختلفی دارد و آنچه که اکنون شناسایی شده‌اند، عمدتا زیرمجموعه BA۲ و BA۵ هستند. در حال حاضر زیرسویه‌های BA۲ مانند XBB، در حال افزایش هستند.

مختاری آزاد تاکید کرد: به نظر می‌رسد که زیرسویه‌های جدید از آذر ماه وارد کشور شده‌اند و اکنون هم که در دی ماه به سر می‌بریم؛ بنابراین حدود یک ماه است که این سویه‌ها وارد کشور شده‌اند. با این حال خوشبختانه افزایش زیادی در بستری‌ و فوتی‌ها در مقایسه با موج‌های قبلی نمی‌بینیم، اما باید منتظر روند آن در هفته‌های آتی بود.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم