بازدید 4298

واکنش کاخ سفید به سفر رئیس جمهور چین به عربستان 

سخنگوی کاخ سفید در واکنش به سفر شی جین پینگ رئیس جمهور چین به عربستان گفت که به متحدان خود نمی گوییم چه روابطی داشته باشند.
کد خبر: ۱۱۵۳۶۷۰
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۴ 07 December 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، کارین ژان پی یر سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه به وقت محلی در پاسخ به سوالی درباره نظر آمریکا در سفر شی جین پینگ رئیس جمهور چین به عربستان و تاثیر آن بر روابط ریاض با واشنگتن گفت: ما به متحدان خود نمی گوییم که چه روابطی داشته باشند، آنها می توانند روابط دو جانبه خود را داشته باشند.

سخنگوی کاخ سفید اضافه کرد که نمی توانیم در خصوص روابط چین و عربستان اظهار نظر کنیم.

ژان پی یر ادامه داد: هر کشوری روابط دوجانبه خود را دارد. بنابراین، ما بر تقویت مشارکت خود در خاورمیانه و پیشبرد امنیت ملی و اقتصادی خود متمرکز هستیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره مذاکرات دولت بایدن با کنگره درباره بازنگری در روابط با عربستان نیز گفت: آمریکا و عربستان یک رابطه ۸۰ ساله دارند و این رابطه از سوی هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه حمایت می شود.
سخنگوی کاخ سفید در عین حال افزود که اطلاعاتی در مورد گفتگوها درباره روابط میان دو کشور ندارم.

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوالی درباره احتمال درخواست چین از آمریکا برای دریافت واکسن کرونا نیز گفت که نمی توانیم در خصوص سیاست کشوری اظهار نظر کنیم اما آمریکا بزرگ ترین ارسال کننده واکسن کرونا در جهان بوده و همیشه آماده است در این زمینه کمک کند.

به گزارش ایرنا به نقل از بخش عربی پایگاه شبکه تلویزیونی "سی. ان. ان"، منابع آگاه گفتند که "شی جین پینگ" رئیس جمهور چین قصد دارد که از هشتم دسامبر جاری سفری دو روزه به عربستان داشته باشد.

این شبکه افزود: سه منبع شامل یک دیپلمات عرب، یک مسئول بلندپایه عربی و یک منبع آگاه از این سفر گفتند که سفر رئیس جمهور چین به ریاض شامل برگزاری یک نشست در سطح سران عرب و چین و یک کنفرانس بین چین و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس با مشارکت کشورهای شورای همکاری خواهد بود.

به گفته دیپلمات عرب، پیش بینی می شود که دستکم ۱۴ نفر از سران کشورهای عربی در نشست سران عرب و چین حضور داشته باشند.

این دیپلمات سفر شی جین بینگ به ریاض را "نقطه عطفی" در روابط کشورهای عربی و چین توصیف کرد.

عربستان در اکتبر گذشته از سفر رئیس جمهوری چین به ریاض در آینده نزدیک و برگزاری سه نشست در سطح سران خبر داده بود.

فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان پیشتر بر روابط تاریخی کشورش با چین تاکید کرده بود.

این سفر در سایه تنش در روابط عربستان و آمریکا به علت تصمیم ائتلاف اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت انجام خواهد شد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # ارتحال امام خمینی # قیام 15 خرداد
آخرین اخبار
وب گردی