بازدید 3292

بازار وکیل شیراز طعمه حریق شد

کد خبر: ۱۱۴۸۳۳۲
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۶ 01 November 2022

در پی آتش‌سوزی بازار وکیل شیراز، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس براساس گزارش میدانی کارشناس میراث فرهنگی، گفت: بازار تاریخی وکیل آسیبی ندیده است و فقط بخش‌هایی از آن سیاه شده و دوده ‌گرفته که قابل پاک سازی است.

به گزارش حادثه 24، شامگاه یک شنبه، هشتم آبان‌ماه براساس گزارش رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز، یکی از حجره‌های بازار وکیل جنوبی دچار حریق شد. این آتش‌سوزی به دلیل جوشکاری در مجاورت پارچه‌فروشی و مواد اشتعال‌زا به وقوع پیوست که همان موقع اطفا شد.

سید مؤید محسن نژاد ـ مدیرکل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس ـ درباره آسیبی که بر اثر این آتش‌سوزی به بازار وکیل وارد شده است، پس از بررسی میدانی و گزارش کارشناس میراث فرهنگی به ایسنا گفت: در آتش‌سوزی شب گذشته، یک دهنه مغازه در بازار وکیل که پارچه‌فروشی بود، به علت سهل‌ انگاری مالک هنگام جوشکاری طعمه حریق شد که با رسیدن آتش‌نشان‌ها مهار شد. هرچند به اموال پارچه‌فروشی زیان مالی وارد شده، اما خوشبختانه این حادثه تلفات جانی یا مصدوم نداشته است.

او با بیان این‌که براساس بررسی و مشاهدات میدانی کارشناس میراث فرهنگی، هیچ آسیبی به بافت تاریخی بازار وکیل شیراز وارد نشده است، افزود: فقط در راسته اصلی بازار وکیل جنوبی حدود ۲۰ «عرقچین» (پوشش مدور، پوشش‌های کم‌خیز گنبدی که معمولا برای پوشش زیرین بقعه‌ها به کار می‌رود) سیاه شده و دوده گرفته که با پاک سازی برطرف می‌شود و جز این، خسارت دیگری وارد نشده است.

محسن‌نژاد همچنین گفت: آتش‌سوزی داخل مغازه رخ داده، بنابراین بافت اصلی بازار تاریخی آسیبی ندیده است.

بازار وکیل شیراز با قدمتی از دوران زندیه، یکی از جاذبه‌های گردشگری شیراز به شمار می‌آید که در تیرماه ۱۳۵۱ در فهرست میراث ملی ایران ثبت شده است.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
بلیط هواپیما
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم