بازدید 4652
۳

اروپا ۱۱ مقام و ۴ نهاد ایرانی را تحریم کرد

بورل از تصمیم وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا برای تحریم شماری از افراد و نهاد‌های ایرانی خبر داد که به ادعای وی مرتبط با پرونده مرگ مرحوم مهسا امینی و همچنین تلاشگران عرصه مقابله با اغتشاشگران هستند.
کد خبر: ۱۱۴۵۷۳۳
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۷ 18 October 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صداوسیما، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشستی مطبوعاتی بدون اشاره به خشونت افسارگسیخته نیرو‌های امنیتی اروپایی برای مقابله با اغتشاش در کشور‌های عضو این اتحادیه، از تصمیم وزیران امور خارجه اتحادیه در نشست شورای اروپا برای تحریم شماری از افراد و نهاد‌های ایرانی خبر داد که به ادعای وی مرتبط با پرونده مرگ مرحوم مهسا امینی و همچنین تلاشگران عرصه مقابله با اغتشاشگران هستند.

جوزپ بورل، در ادامه سخنانش به ایران اشاره کرد و با اتخاذ ژستی انسان دوستانه اینطور شروع کرد؛ حالا درباره ایران. ما همچنین درباره ایران هم تصمیماتی گرفتیم. ما از دیشب اخبار مربوط به زندان اوین را با دقت دنبال می‌کنیم. من پیرو آتش سوزی در اوین، شخصا نگرانی‌ها و انتظاراتم را به عبداللهیان، وزیر امور خارجه منتقل کردم و خواستار حفظ امنیت همه زندانیان، ازجمله برخی زندانیان سیاسی اروپایی شدم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه رفتار مداخله جویانه و متناقض، با نادیده گرفتن گزارش‌های دقیق و علمی ارائه شده از پزشکی قانونی کشورمان درباره دلایل مرگ مرحوم مهسا امینی، به زعم خود مرگ این هم وطن کشورمان را غیرقابل توضیح دانست.

بورل مقابله نیرو‌های امنیتی کشورمان با تعرض به اموال عمومی و جان و مال مردم را در تعریف خود، سرکوب خشونت آمیز معترضان توصیف کرد و در موضعی یکسویه می‌گوید اروپا نسبت به این قضایا وحشت زده است و همه وزیران نگرانی شدید خود درباره این اوضاع را ابراز کردند.

وی بااستناد به گزارش‌های مبهم و بی سند و مغرض برخی نهاد‌های به اصطلاح حقوق بشری، آماری غیرمنطقی از شمار کشته‌ها اعلام کرد و مدعی شد: آخرین گزارش‌هایی که از نهاد‌های حقوق بشری به دست شورای اروپا رسیده است، عنوان می‌دارند که بیش از صد نفر کشته شده اند!.

بورل مدعی شد: براساس این حقایق و براساس یک پیشنهاد ازسوی چندین عضو اتحادیه، شورای اروپا امروز اقدامات محدود کننده‌ای را علیه ۱۱ نفر و ۴ نهاد، در نظر گرفت و اگر نیاز باشد ما اسامی بیشتری را می‌توانیم به این فهرست بیافزاییم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه سخنانش بی اطلاع از اوضاع داخلی ایران، رویکردی حق به جانب و انساندوستانه گرفته و بدون اشاره به خشونت افسارگسیخته نیرو‌های امنیتی اروپایی برای مقابله با اغتشاش در کشور‌های عضو این اتحادیه، می‌گوید من می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم و از دولت ایران بخواهم فورا به خشونت‌ها پایان دهد، افراد بازداشت شده را آزاد کند و خدمات اینترنتی عادی و جریان اطلاعات را در اختیار مردم بگذارد.

بورل در ادامه به ادعا‌ها درباره تامین پهپاد برای روسیه در جنگ اوکراین از جانب ایران که بار‌ها توسط مسئولین کشورمان رد و تکذیب شد، گفت: وزیران اتحادیه اروپا همچنین درباره مسئله استفاده روسیه از پهپاد‌هایی که گفته می‌شود از ایران تامین شده اند در جنگ اوکراین، گفتگو کردند.

وی اضافه کرد: (دیمیترو) کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین در طول سخنرانی خود در اجلاس وزیران نگرانی شدید خود را ابراز و استفاده از این گونه سلاح‌ها را محکوم کرد. ما این مسئله را به دقت زیر نظر داریم. ما در حال جمع آوری مدارک هستیم و آماده نشان دادن واکنش با استفاده از ابزار‌هایی هستیم که در اختیار داریم.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۸
انتشار یافته: ۳
خودشونا تحریم کرده پولهایی که برای خانواده هاشوم میفرستن رو که تحریم نکرده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۶
كاش اقا زاده هاشون رو تحريم كنند
انچه در ایران رخ می دهد باید توسط مردم ایران تعیین شود و ارتباطی با اروپای فرصت طلب ندارد و قطعا حمایت از مردم ایران با تحریم بیشتر کشور ایران هم راستا نمی باشد و ایران باید در پاسخ 11 هزار موشک و 400 پهباد به روسیه کمک کند حالا که انها خودشان شروع کردند باید نتیجه آن را هم ببینند
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه