بازدید 14361
رحیمی جهان آبادی:

جلسه مجلس با نیروی انتظامی درباره مهسا امینی

نماینده مجلس گفت: تا جایی اطلاع دارم هم کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی جلسه‌ای با نیروی انتظامی جلسه داشته است و گزارشات این دوستان را شنیده است و ما هم در کمیسیون امنیت ملی جلسه‌ای با نیروی انتظامی خواهیم داشت و اسناد؛ مدارک و فیلم‌ها را مشاهده می‌کنیم.
کد خبر: ۱۱۴۱۴۸۳
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۸ 20 September 2022

به گزارش تابناک به نقل از ایلنا، یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: اگر مسئله گشت ارشاد را آسیب‌شناشی نکنیم و صرفا در همین موضوعی که اتفاق افتاده است خلاصه کنیم و پرونده بسته شود و هیچ اصلاحاتی در روش‌ها در ساختار‌ها و سیاست‌ها رخ ندهد بعید نیست این حادثه تکرار شود.

 رحیمی جهان‌آبادی، درباره این‌که طرحی را در خصوص گشت ارشاد به مجلس شورای اسلامی ارائه داده است، گفت: طرحی داده نشده است؛ بلکه پیشنهادی را مطرح کردم مبنی بر اصلاح بخشی از قوانین جزایی ما که به نیروی انتظامی اجازه می‌دهد با جرائم مشهود به عنوان ضابط قضایی عام برخورد کند و حجاب ذیل این جرائم مشروط تعریف شده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: قرار است با تعدادی از نمایندگان پیشنهادی را طرحی و آماده کنیم برای اصلاح بخشی از قوانین تعزیری و مجازات اسلامی که برخورد در موضوع حجاب را تحت عنوان یک جرم مشهود در اختیار نیروی انتظامی قرار داده تا برخورد کند که به نظر من اگر این را بتوانیم اصلاح کنیم و تحت عنوان طرح اصلاحیه برای مجازات بیاوریم بخشی از این اقداماتی که نیرو انتظامی انجام می‌دهد محدود می‌شود و نمی‌تواند بدون حکم قضایی افراد را بازداشت کند.

وی در پاسخ به اینکه افکار عمومی مطالباتی را همچون برچیده شدن گشت ارشاد مطرح می‌کند، آیا نمایندگان می‌توانند این مطالبه را پیگیری کنند، عنوان کرد: معتقدم مجلس نمادی از اراده عمومی مردم است، در حال حاضر ما شاهد یک کنش گسترده هستیم و یک نوع همگرایی و اتحاد بین طیف‌های سیاسی، فعالان مدنی، اجتماعی و فرهنگی را شاهد هستیم که نشان‌دهنده اراده عمومی ملت ایران است و دیدگاه‌های مردم را در این کنش گسترده اجتماعی بیان می‌کنند، به هر حال مجلس باید در عرصه قانون‌گذاری و نظارت نمادی از اراده عمومی باشد.

رحیمی جهان آبادی با بیان اینکه در مورد اینکه گشت ارشاد به چه سرنوشتی دچار می‌شود، باید اجازه دهیم کار کارشناسی صورت گیرد، بیان کرد: ما به همان میزان که دغدغه‌های مردم، نقض حقوق شهروندی و نحوه برخورد با مردم را دنبال می‌کنیم و یا اینکه کار نادرست نیروی انتظامی در مقوله فرهنگی، اعتقادی و باور‌های مذهبی مردم را مورد آسیب‌شناسی قرار می‌دهیم، از آن طرف هم کاری که در عرصه قانون‌گذاری و اصلاح قانون اتفاق می‌افتد باید به گونه‌ای باشد که در جامعه بازتاب منفی نداشته باشد که بشود آن را اجرا کرد، زیرا قانون زمانی ارزشمند است که قابل اجرا در جامعه باشد.

وی ادامه داد: معتقدم در این فضا و در حال حاضر نمی‌توان قضاوت کرد که چه سرنوشتی برای گشت ارشاد باید رقم بخورد. به اعتقاد من باید کار کارشناسی در اصلاح قوانین، بازداشت افراد و دخالت نیرو‌های انتظامی در مقولات فرهنگی و اعتقادی مانند حجاب به یک جمع‌بندی برسد و مجلس در قالب طرح قانون‌گذاری و نظارت این آسیبی که ایجاد شده است را کاهش دهد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگر این مسئله را آسیب‌شناشی نکنیم و صرفا در همین موضوعی که اتفاق افتاده خلاصه کنیم و پرونده بسته شود و هیچ اصلاحاتی در روش‌ها، ساختار‌ها و سیاست‌ها رخ ندهد، بعید نیست این حادثه تکرار شود.

وی درباره این که آیا قرار است کمیته حقیقت‌یابی در مجلس برای اتفاقات رخ داده صورت گیرد، گفت: من از این موضوع اطلاع ندارم. بحث کمیته حقیقت‌یاب باید در هیات رئیسه و در صحن مطرح شود، ولی تا جایی اطلاع دارم هم کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی جلسه‌ای با نیروی انتظامی جلسه داشته است و گزارشات این دوستان را شنیده است و ما هم در کمیسیون امنیت ملی جلسه‌ای با نیروی انتظامی خواهیم داشت و اسناد؛ مدارک و فیلم‌ها را مشاهده می‌کنیم.

رحیمی جهان آبادی بیان کرد: کشور و نظام ما مبتنی بر مردم است و نمی‌شود خواست و اراده مردم را ندید، آنان از ما به عنوان نماینده می‌خواهند زوایای این موضوع را به صورت خاص و بعد موضوع گشت ارشاد را به صورت عام مورد آسیب‌شناسی قرار دهیم و طبیعی است که ما نتوانیم نسبت به دغدغه و خواست اراده عمومی مردم بی‌اعتنا باشیم. مجلس جلوه‌گاه اراده عمومی چه در عرصه قانون‌گذاری و چه در عرصه نظارت است و طبیعی است که ما در عرصه قانون‌گذاری ورود پیدا کنیم که رضایت و دغدغه‌های مردم و خواست مردم را مورد توجه قرار دهیم.

وی ادامه داد: از اینکه کمیته حقیقت‌یاب می‌خواهند تشکیل دهد یا خیر اطلاعی ندارم، اما من به شخصه از این موضوع حمایت می‌کنم. با اینکه کمیته حقیقت‌یاب تشکیل و زوایای این موضوع بررسی شود و اسناد، مدارک، مستندات و گزارش دقیقی به ملت داده شود، موافق هستم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید موضوع گشت ارشاد مورد آسیب‌شناسی قرار گیرد، گفت: باید نحوه تعامل با مردم، دخالت نیروی انتظامی و مقوله فرهنگی و اعتقادی حجاب و نحوه برخورد با افرادی که به زعم نیروی انتظامی متخلف هستند، مورد بررسی قرار گیرد. قطعا مجلس باید ورود پیدا کند و نباید از کنار یک آسیب اجتماعی بزرگ و دغدغه ملت به آسانی رد شود، این نادیده گرفتن و پاک کردن صورت مسئله است و باعث می‌شود مسئله حل نشده باقی بماند. این چالش‌ها به ملت و رابطه آنان با حاکمیت آسیب می‌زند که هیچ کدام از این‌ها نه به صلاح است نه عقلا، شرعا و منطقا درست است. ما نمی‌توانیم به عنوان کسی که بزرگ شده نظام جمهوری اسلامی است و به این نظام معتقد است و آن را مبتنی بر آرای ملت می‌داند به اراده مردم بی‌اعتنایی کنیم، قطع به یقین باید این کار را انجام دهیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی یادآور شد: شما به فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون مسئله حجاب یا به صحبت‌های شهید سلیمانی پیرامون نحوه رفتار و گفتار با افرادی که بی‌حجاب و کم‌حجاب گفته می‌شوند نگاه کنید، این عزیزان بیان می‌کنند ممکن است این افراد متفاوت باشند، اما آن‌ها هم شهروند این کشور هستند. گلایه‌های زیادی از مردم می‌شنویم و به ما منتقل می‌کنند. دغدغه‌های زیادی را در فضای رسانه دنبال می‌کنیم و بازتاب‌های بین‌المللی را می‌بینیم و به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تمام تلاش خودمان را می‌کنیم که به این مطالبات پاسخ دهیم.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل