بازدید 40295

نگاهی آماری به تمجیدهای رهبر انقلاب در یک سالگی دولت‌ها

رسم همیشگی رهبری در یک سالگی دولت‌ها
کد خبر: ۱۱۳۸۶۵۸
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۴ 04 September 2022

هفته دولت (۲ تا ۸ شهریور) که مصادف با سال‌روز شهادت شهیدان «محمدعلی رجایی» رئیس جمهوری و «محمدجواد باهنر» نخست وزیر دومین دولت پس از انقلاب است، فرصتی است که کارنامه سالانه دولت‌ها در مقایسه با این دولت تراز انقلاب اسلامی مورد ارزیابی و امعان نظر قرار بگیرد.

بنا به سنت هر ساله در این ایام رهبر انقلاب که همواره رویکردی حمایتی نسبت به مسئولان نظام داشته‌­اند،‌ در دیدار اعضای دولت­‌های وقت، با گرامی‌­داشت یاد شهیدان رجایی و باهنر، نقاط قوت و اقدامات خوب دولت­‌ها را برشمرده و همچنین توصیه­‌هایی نیز داشته­‌اند.

به بهانه دیدار اخیر «سیدابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت وی با رهبر انقلاب، مروری تطبیقی به بیانات حضرت آیت­‌الله خامنه‌­ای در یک‌­سالگی دولت­‌های پنجم،‌ هفتم،‌ نهم،‌ یازدهم و سیزدهم کرده­‌ایم. در این بررسی با رجوع به متن بیانات رهبر انقلاب در تاریخ‌­های مورد نظر،‌ تمجیدها و توصیه­‌های ایشان به دولت‌ها را به تفکیک گردآوری و سپس مقایسه شده است.

رهبر انقلاب در هفته دولت سال ۱۳۶۹ و در یک‌­سالگی دولت اول «علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی» ضمن قدردانی کلی از اقدامات صورت گرفته،‌ با توجه به تحولات پس از جنگ، دولت را به «جهت­‌گیری در راستای آرمان­‌ها و اصول انقلاب» و نیز «کمک به محرومان جامعه» توصیه کردند.

حضرت آیت­‌الله خامنه­‌ای در هفته دولت سال ۱۳۷۷ که مقارن بود بود با یک­‌سالگی دولت اول «سیدمحمد خاتمی»، ضمن «درست» دانستن بخش­‌هایی از عملکرد دولت، تاکید داشته­‌اند که مسئولان اجرایی وقت «مردم را در جریان امور قرار دهند»‌ و «فرصت خدمت‌گزاری به مردم را غنیمت بشمارند».

در هفته دولت سال ۱۳۸۵ و در یک‌­سالگی دولت اول «محمود احمدی‌نژاد» رهبر انقلاب ضمن آنکه شعارهای دولت و اهداف تعیین شده را مطابق با مبانی انقلاب دانستند،‌ برخی از اقدامات صورت گرفته همچون «سفرهای استانی»‌،‌ «سهام عدالت»‌،‌ «ادامه طرح‌های نیمه تمام»‌،‌ «صندوق مهررضا»‌ را خوب ارزیابی کردند. ایشان همچنین دولت را به درنظر گرفتن «شاخصه­‌های اصول‌­گرایی»،‌ «استفاده از کارشناسان صادق و مومن»، «تعامل با نخبگان کشور»‌،‌ «سالم سازی دستگاه دولت»‌،‌ «تعامل با سایر قوا»‌،‌ «توجه به قانون اساسی»‌،‌ «دیپلماسی برنامه‌­دار و پخته» توصیه و از «دامن زدن به مطالبات و توقعات ناممکن»‌،‌ «شتاب‌زدگی» و «بی درایتی»‌ برحذر داشته­‌اند.

رهبر انقلاب به مناسبت هفته دولت سال ۱۳۹۳ و در جلسه دیدار «حسن روحانی» و دولت وی «ایجاد و افزایش آرامش روحی و وروانی در جامعه»،‌ «کنترل تورم و تثیت قیمت ارز» و «اجرای طرح نظام سلامت» را از نقاط قوت دولت یازدهم دانسته و مسئولان اجرایی وقت را به «پرهیز از حاشیه­‌سازی­‌ها و دوقطبی­‌سازی­‌ها»،‌ «انتقادپذیری»،‌ «تکیه بر توان و ظرفیت­‌های داخلی»‌ و «موضع­‌گیری‌­های صریح و قاطع در زمینه مسائل بین‌­المللی»‌ توصیه نمودند.

در آخرین هفته دولت نیز که مقارن با یک‌­سالگی دولت رئیسی بود،‌ مقام معظم رهبری پس از استماع گزارش رئیس جمهوی و سایر اعضای دولت،‌ مهم‌ترین توفیق دولت سیزدهم را «زنده کردن امید و اعتماد در مردم»‌ دانستند. «در میدان بودن»،‌ «سفرهای استانی»،‌ «سرعت عمل»،‌ «زدودن رقابت‌های منفی از روابط بین قوا»‌،‌ «جوان­‌گرایی در دولت»‌،‌ «خارج کردن جامعه از حالت چشم انتظاری»‌ و «مسئولیت­‌پذیری و احتراز از فرافکنی» از دیگر اقدامات مورد تایید و تمجید رهبر انقلاب می­‌باشد. ایشان در این دیدار دولت را به «جلب بیشتر مشارکت مردمی»،‌ «پرهیز از دادن وعده های غیرعملی»،‌ «الویت­‌بندی مسائل کشور»،‌ «تمرکز بر الویت­‌های اقتصادی»‌،‌ استفاده از ظرفیت­‌های طبیعی و انسانی کشور»،‌ «جلوگیری از ناتمام ماندن کارها» و «صبر و استقامت» توصیه کردند.

بر اساس بررسی انجام شده،‌ رهبر انقلاب در این ۵ دیدار به طور کلی ۳۲ تمجید و ۵۴ توصیه به دولت‌ها داشته‌­اند. از این میان بیشترین تمجیدها با فراوانی ۱۴ مورد مربوط به کارنامه یک سال نخستین دولت اول احمدی‌نژاد بوده است. دولت رئیسی با ۱۰ مورد تمجید و قدردانی در رده بعدی قرار دارد. این در حالی است که ۲۰ مورد از کل توصیه­‌ها­ی رهبری نیز به دولت احمدی‌نژاد اختصاص داشته است. دولت روحانی با ۱۶ مورد توصیه در رتبه بعدی قرار دارد.

گفتنی است دیدار اعضای دولت هاشمی رفسنجانی در ۱ شهریور سال ۱۳۶۹، دولت خاتمی در ۲ شهریور سال ۱۳۷۷، دولت احمدی‌نژاد در ۶ شهریور سال ۱۳۸۵، دولت روحانی در ۵ شهریور سال ۱۳۹۳ و رئیسی در ۸ شهریور سال ۱۴۰۱ انجام شده است.

---------------------------------------
منابع:

https://www.leader.ir/fa

https://farsi.khamenei.ir

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری