بازدید 13992
گواهی عدم سوء پیشینه یکی از الزامات و مدارک اصلی برای انجام هر فعالیت قانونی و اقتصادی است. به طور مثال اگر قصد تاسیس یک شرکت نوپا را داشته باشید و یا قصد مهاجرت به کشور دیگری را داشته باشید ( سوء پیشینه مهاجرت )،  از اولین مواردی که از شما درخواست می شود، گواهی عدم سوء پیشینه است.
کد خبر: ۱۱۳۳۲۵۳
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۵ 04 August 2022

به گزارش «تابناک»، بسیاری از افراد روزها برای دریافت این گواهی وقت صرف می کنند و چندین بار به صورت حضوری به مراکز الکترونیک انتظامی یا پلیس ۱۰+ مراجعه می کنند، ولی خوشبختانه راهی برای درخواست عدم سوء پیشینه اینترنتی وجود دارد که بسیاری از دردسرهای ناشی از مراجعات حضوری دریافت این گواهی حل کرده است.

سامانه ابلاغ سوء پیشینه وضعیت کیفری افراد را مشخص می کند. از مزیت های درخواست عدم سوء پیشینه اینترنتی ، کاهش نیاز به مراجعات حضوری و به تبع آن کاهش هزینه های مربوط به دریافت این گواهی است. 

در گذشته ای نه چندان دور، تمام روند گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه کیفری به صورت حضوری بود. این اتفاق موجب ازدحام در دفاتر خدمات الکترونیکی انتظامی می شد و به تبع آن زمان دریافت این گواهی به عقب می افتاد. به همین خاطر قوه قضاییه روش ساده ای را برای دریافت این گواهی ایجاد کرد که آن دریافت گواهی عدم سوء پیشینه از سامانه ثنا بود. سامانه ثنا و سامانه ابلاغ هر دو از یک زیر مجموعه برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه هستند.

مزایای سامانه ابلاغ سوء پیشینه

  •   اولین مزیت دریافت عدم سوء پیشینه اینترنتی ، کاهش زمان برای دریافت آن است. در مراجعات حضوری شاید چندین روز باید منتظر دریافت گواهی عدم سوء پیشینه می بودیم؛ اما در روش اینترنتی حداکثر تا ۴۸ ساعت گواهی عدم سوء پیشینه صادر می شود.
  •   دومین مزیت سامانه ابلاغ سوء پیشینه ، کاهش هزینه های مربوط به دریافت گواهی عدم سوء پیشینه است، به طوری که حدود نیمی از هزینه در روش درخواست عدم سوء پیشینه اینترنتی کاهش می یابد.
  •   سامانه ابلاغ سوء پیشینه به صورت یکپارچه و کشوری است. به همین خاطر به هیچ وجه از شما انگشت نگاری نمی شود! در حالی که در روش حضوری، هویت افراد با اثر انگشت تایید می شد.
  •   سامانه ابلاغ سوء پیشینه باعث کاهش چشمگیر مراجعات حضوری مردم به دفاتر پلیس ۱۰+ شده است.

دریافت گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی از سامانه ثنا

دریافت گواهی عدم سوء پیشینه از سامانه ثنا یا همان سامانه ابلاغ سوء پیشینه بسیار ساده می باشد. برای دریافت عدم سوء پیشینه اینترنتی باید طبق مراحل زیر پیش بروید:

۱ابتدا در گوگل عبارت «درگاه خدمات الکترونیک قضایی» را جستجو کنید. اولین سایتی که برای شما باز می شود، سایت adliran.ir می باشد که باید به آن وارد شوید. اگر با مشکل باز نشدن سایت ابلاغ مواجه می شوید مجددا تلاش کنید.

نحوه گرفتن سو پیشینه از سامانه ثنا

۲حال در زیر مجموعه اطلاع رسانی سایت، بر روی « ثبت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه » کنید.

نحوه گرفتن سو پیشینه از سامانه ثنا

۳صفحه ای همانند تصویر زیر برای شما باز می شود که باید در کادر نارنجی رنگ شماره ملی و شماره رمز خود که در زمان ورود به سامانه ثنا وارد کرده اید، را وارد کنید و بر روی گزینه مرحله بعد کلیک کنید. در صورت فراموشی رمز ثنا می توانید آن را بازیابی کنید.

نحوه گرفتن سو پیشینه از سامانه ثنا

۴در این مرحله از شما یک رمز یک بار مصرف خواسته می شود. این رمز به گوشی همراه شما پیامک می شود و ۶ رقمی است. کافیست رمز یک بار مصرف را در کادر نارنجی رنگ وارد کنید و مرحله بعد را بزنید.

نحوه گرفتن سو پیشینه از سامانه ثنا

۵بعد از وارد کردن رمز عبور یک بار مصرف وارد سامانه خودتان می شوید. به محض ورود به سامانه یک کادر سبز رنگ برای شما نمایش داده می شود که در آن عبارت « ثبت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه » نوشته شده است. بر روی آن کلیک کنید.

نحوه گرفتن سو پیشینه از سامانه ثنا

۶صفحه ای برای شما باز می شود که در آن اطلاعات فردی شما نمایش داده شده است. پس از اطمینان از صحت اطلاعات فردی، در قسمت واحد قضایی بررسی کننده بر روی مربع نارنجی رنگ کلیک کنید و نوع واحد خود را بسته به محل شهر سکونت خود انتخاب کنید.

نحوه گرفتن سو پیشینه از سامانه ثنا

۷پس از تکمیل فرم، بر روی گزینه ثبت موقت درخواست سبز رنگ کلیک کنید تا درخواست گواهی عدم سوء پیشینه شما ثبت شود.

نحوه گرفتن سو پیشینه از سامانه ثنا

۸بعد از اینکه درخواست گواهی عدم سوء پیشینه شما در سامانه ثنا ثبت شد، روی گزینه مرحله بعدی کلیک کنید. در این مرحله شما باید هزینه مربوط به گرفتن عدم سوء پیشینه اینترنتی را پرداخت کنید. بر روی گزینه محاسبه هزینه کلیک کنید و در انتها روی گزینه سبز رنگ در انتهای صفحه مبنی بر پرداخت هزینه کلیک کنید.

نحوه گرفتن سو پیشینه از سامانه ثنا

۹بعد از اینکه مبلغ مورد نظر را پرداخت نمودید، باید منتظر ابلاغ گواهی عدم سوء پیشینه باشید. زمانی که گواهی عدم سوء پیشینه شما ابلاغ شد، به شما با پیامک اطلاع رسانی می شود.

لازم به ذکر است که دریافت گواهی عدم سوء پیشینه اینترنتی از طریق نسخه موبایل سامانه ثنا نیز امکان پذیر است.

 برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه از سامانه ثنا باید ابتدا در این سامانه ثبت نام شود. ثبت نام در سامانه ثنا به صورت حضوری امکان پذیر خواهد بود. 

دریافت جواب گواهی عدم سوء پیشینه از سامانه ثنا

دریافت جواب گواهی عدم سوء پیشینه از سامانه ثنا حدود ۴۸ ساعت بعد از ثبت درخواست و پرداخت هزینه، امکان پذیر خواهد بود. بعد از اینکه پیامکی مبنی بر صدور گواهی عدم سوء پیشینه دریافت کردید، می توانید به صورت زیر جواب گواهی خود را دریافت کنید.

مراحل دریافت جواب گواهی عدم سوء پیشینه از سامانه ثن

۱مانند مرحله قبل ابتدا در گوگل عبارت « درگاه خدمات الکترونیک قضایی » را جستجو کنید و وارد سامانه خدمات الکترونیک قضایی شوید.

۲از زیر مجموعه خدمات ویژه روی « سامانه ابلاغ خدمات الکترونیک قضایی » کلیک کنید. 

۳صفحه ای مانند تصویر زیر برای شما باز می شود که ابتدا بر روی گزینه سامانه اصلی ابلاغ الکترونیک کلیک کنید. اگر با مشکلی در سامانه مواجه شدید می توانید به عقب بازگردید و از نسخه پشتیبان سامانه ابلاغ استفاده نمایید و یا از روش مشاهده ابلاغیه با موبایل استفاده کنید.

نحوه گرفتن سو پیشینه از سامانه ثنا

۴مانند مراحل قبل رمز ثنا و کد ملی را در مرحله اول و رمز دوم یک بار مصرف را در مرحله دوم وارد نمایید تا وارد سامانه ابلاغ شوید.

۵بعد از اینکه وارد سامانه ابلاغ شدید، گزینه های متنوعی برای شما نمایش داده می شود. برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه از سامانه ثنا بر روی مشاهده ابلاغیه های جدید کلیک کنید. به دنبال ابلاغیه جدید خود بگردید و روی آن کلیک کنید. صفحه ای مانند تصویر زیر برای شما باز می شود که کافیست بر روی نسخه چاپی ابلاغیه کلیک کنید و گواهی عدم سوء پیشینه خود را پرینت بگیرید.

نحوه گرفتن سو پیشینه از سامانه ثنا

نتیجه گیری:

همانطور که گفتیم دریافت عدم سوء پیشینه اینترنتی می تواند بسیار ساده تر از روش حضوری آن باشد؛ اما بسیاری از افراد به علت نا آشنا بودن با روند دریافت گواهی عدم سوء پیشینه از سامانه ثنا ، تمایل دارند که به صورت حضوری این گواهی را از سامانه استعلام سوء پیشینه  دریافت نمایند و در خصوص سوء پیشینه موثر و غیر موثر اطلاعات کسب کنند.

منبع: hamrahmoshaver.com

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محرم سلمان رشدی سامانه سماح مذاکرات وین بیمه ناباروری
آخرین اخبار
وب گردی