بازدید 8065

جوابیه شرکت آریو تجارت سهیل به گزارش تابناک اقتصادی

کد خبر: ۱۱۲۹۲۳۱
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۶ 11 July 2022

در پی درج گزارشی با عنوان «پرونده‌ای پرابهام؛ این بار به جای فساد دلار ۴۲۰۰، پای هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان پول در میان است!»، شرکت آریو تجارت سهیل جوابیه‌ای صادر کرد که وفق قانون عینا منتشر می‌گردد.

به گزارش «تابناک اقتصادی»، متن این جوابیه بدین شرح است:

 

مدیریت محترم سایت تابناک   

با سلام و تحیت؛

احتراماً؛ در مقام پاسخ به مطلب منتشره ، در تاریخ 5/4/1401 و به شماره خبر  1126451و در تاریخ 11/4/1401 به شماره خبر 1127688 نظر به اینکه این مطلب فاقد هرگونه مستند قانونی بوده و انتشار مطالبی از این دست، موجبات اضرار به این شرکت و نیز تشویش اذهان عمومی را در پی خواهد داشت، به منظور دفاع از اعتبار این شرکت و جلوگیری از رایج شدن چنین اعمالی که  متأسفانه به نام روشنگری و شفافیت در جامعه تحقق می یابند، خواهشمند است دستور فرمایید؛ در رعایت ماده 23 قانون مطبوعات، جوابیه این شرکت به شرح آتی و در همان صفحه و ستون و با همان حروف که اصل مطلب منتشر شده، به چاپ برسانند.

به عنوان مقدمه، به استحضار میرساند؛ تصمیم دولت محترم در اصلاح نظام یارانه ها سبب شد تا منافع ارز ترجیجی از جیب عده ای محدود به جیب حداقل دو میلیون نفر ایرانی منتقل شود. از سوی دیگر با پرداخت یارانه کمک معیشتی، اقشار ضعیف بهره مندی بیشتری از یارانه های دولت خواهند داشت، بهمین دلیل وارد کنندگانی که دستشان از سفره بی حساب کتاب ارز ترجیحی حذف شد با ایجاد فضای مسموم رسانه ای اقدامات دولت را با جلوه دادن وضع بد مردم به باد انتقاد گیرند، برخی از رسانه ها به صورت جهت دار از ایجاد تخلف در وزارت جهاد کشاورزی خبر داده اند، تا جایی که پای مسوولان ارشد نظام را به موضوع باز کرده، این شرکت ضمن ابراز علاقمندی برای نظارت بر شفافیت عملکرد این شرکت و تشکر ویژه از ریاست محترم قوه قضائیه، مبنی بر صدور دستور ویژه برای رسیدگی به تخلفات احتمالی، و شفاف نمودن موضوع، به عرض می رساند؛ ماجرا از آن جایی آغاز شد که دو گروه وارد کنندگان نهاده های دامی محموله های خود را نگه داشته تا

با  لابی و فشار مضاعف بر نظام، محموله ها را گران تر و یا امتیاز خاصی دریافت دارند، از این رو و در دوران گذار از ارز ترجیحی، وزارت جهاد کشاورزی در 3 ماهه پایانی سال گذشته از کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای تجربه مرتبط حتی اندک در این حوزه داشته اند، دعوت نموده اند تا سناریوی گروههای موصوف را برهم زنند، که مستند آن در اطلاعیه های وزارت جهاد کشاورزی موجود می باشد، در اوایل دی ماه سال گذشته از مدیران اجرائی این شرکت نیاز در راستای کمک به وضع موجود دعوت بعمل آمده و این شرکت نیز پیشنهادات خود را ارائه نموده اند و در جلسات متعددی شرایط مورد توافق قرار گرفت.

1-شرکت آریو تجارت سهیل (سهامی خاص) به شماره ثبت  411303 و شناسه ملی  10320630705  تأسیس شده در سال 1390– که در سال 1394 به این نام تغییر یافت-، دارای حداقل ده سال سابقه فعالیت در زمینه تجارت و بازرگانی می باشد و در حال حاضر سرمایه شرکت بالغ بر پنجاه میلیارد ريال می باشد.( شایان ذکر است که هیچ گونه ملازمه ای میان سرمایه ثبتی شرکت و توان اجرایی و عملیاتی آن وجود ندارد) در راستای شفاف سازی اعلام می دارد؛ تمامی سوابق تغییرات شرکت از بدو تأسیس تاکنون در سامانه روزنامه رسمی کشور در قسمت مربوط به آگهی های قانونی قابل مشاهده می باشد. متأسفانه، در برخی رسانه ها بصورت عمدی و به غلط آمده است که پس از شروع کار و عدم توانمندی این شرکت، سهام شرکت به سازمان تعاونی روستایی منتقل شده است، که این نیز کذب محض است. طی سالیان متمادی برخی از شرکت های وارد کننده که  نهاده ها را تامین می نموده اند، با روش های فروش فاکتوری بر اساس قیمت مصوب و پشت آن بازار آزاد تشکیل داده و از تولید کنندگان عزیز فاصله فروش فاکتور تا قیمت آزاد را به روشهای مختلف دریافت می نموده اند. که این ارقام چنان فشاری بر گرده اقتصاد کشور وارد نموده است که تا سالیان سال قابل جبران نمی باشد،  تا آنجایی که میدانیم در تمام سال های گذشته هیچ کدام از رسانه های فعلاً مدعی، حتی یک بار به خود زحمت نداده اند که موضوع به این مهمی را پی جو و مورد واکاوی قرار دهند و حقوق عامه ملت دفاع کنند. به این منظور، این شرکت از همان ابتدا بخشی از سهام خود را به سازمان تعاون روستایی کشور- که بالغ بر 8 هزار اتحادیه از سراسر

کشور سهامدار آن می باشند و مطابق بندهای 13 الی 15 ماده 3  اساسنامه و سایر مواد آن، فعالیت آن در راستای کمک به تولید در حوزه کشاورزی می باشد-، واگذار نموده است، تا فاصله وارد کننده تا مصرف کننده به حداقل رساند و خود اتحادیه های تولیدی در مدیریت موضوع شریک و از منافع احتمالی آن بهره مند گردند. و منجر به این شد تا در همین زمان کم  سامانه های نرم افزاری مختلفی برای نیل به این هدف پیاده سازی شود و در موعد مقرر در این خصوص اطلاع رسانی خواهد شد.

2-متأسفانه در روزهای اخیر و متأثر از فقدان هرگونه نظارت بر فعالیت های به اصطلاح رسانه ای و مطبوعاتی در فضای مجازی،- که در سخنرانی اخیر مقام معظم رهبری مد ظله العالی مورد تأکید معظم له واقع شده و به حق از دغدغه های ایشان می باشد-، برخی افراد معلوم الحال، به قصد اضرار به این شرکت و تشویش اذهان عمومی و نیز تخریب دولت خدمتگزار و رسیدن به آمال خود، اقدام به انتشار برخی مطالب با عناوین مختلف تحت عنوان تخلف آشکار، فساد، رانت ارزی، واردات صوری و مانند آن نموده اند، بدون آنکه مدرک یا مستندی قانونی برای ادعای خود ارائه نمایند و این شرکت حق هرگونه شکایت و نیز اقامه دعوای حقوقی برای احقاق حقوق و اعاده  حیثیت و اعتبار شرکت را برای خود محفوظ می دارد. از جمله در این خبرگزاری ها بیان شده است؛ که این شرکت هیچ گونه فعالیتی در امر واردات نهاده های دامی نداشته است، به استحضار می رساند، این شرکت از مجموعه گروه شرکتهایی می باشد که در سالیان گذشته هزاران تن نهاده های دامی و کالای اساسی وارد کشور نموده اند و یکی از افتخارات این گروه این است که در سالهای گذشته میزان صادرات شان بیشتر از رقم واردات بوده است. همچنین به اطلاع  می رساند شرکت آریو تجارت سهیل مباشر برخی از شرکت های گروه  برای تامین و توزیع همین کالاها نیز در سالیان گذشته بوده است. این در صورتی است که تمامی کنشگران حوزه اقتصادی کشور به خوبی می دانند، هر شخصیت حقیقی و حقوقی با احراز صلاحیت می تواند کارت بازرگانی دریافت دارد و در حوزه های تعریف شده در کارت بازرگانی خود مبادرت به واردات و صادرات کالا ورزد، شرکت آریو تجارت سهیل نیز طی سال های گذشته در موضوع فعالیت خود دارای کارت بازرگانی و فعالیت بوده است. متأسفانه، در ابتدا به

دروغ، در رسانه های مختلف عنوان گردیده است، که این شرکت 736 میلیون یورو ارز دریافت داشته، و کالایی وارد ننموده و در رسانه های مختلف با شانتاژ خبری این رقم را تا چندین میلیارد دلار افزایش داده اند، به اطلاع می رساند، هر شرکتی برای واردات کالا، ابتدا کالا را ثبت سفارش می نماید، و در روند انجام عملیات ثبت سفارش مجوزات لازم را اخذ، و پس از تایید نهایی ثبت سفارش، محل تأمین ارز مشخص و برای کالای موضوع ثبت سفارش نوع ارز و محل ارز مشخص می گردد، این شرکت تمامی روند ثبت سفارش کالاهای خود را طبق برنامه تعهدی خود در فرآیند کاملاً قانونی به انجام رسانده و پس از انجام عملیات ثبت سفارش برای تخصیص ارز چند فقره از ثبت سفارشات خود که دقیقاً ضمیمه نامه مذکور می باشد به بانک مرکزی معرفی گردید، فعالین اقتصادی به خوبی  استحضار دارند تخصیص ارز به منزله پرداخت ارز نمی باشد، طبق روال قانون آنچه در فرآیند قانونی کشور و نص صریح قانون است، اینکه وارد کننده میتواند پس از تخصیص ارز، از طریق بانک عامل خود، معادل ریال ارز موصوف را واریز، و در قبال اسناد حمل کالا ، ارزش کالا را به  حساب فروشنده پرداخت نماید. به استحضار می رساند علیرغم معرفی نامه مذکور، تاکنون حتی ارزی به کالاهای این شرکت تخصیص پیدا نکرده است، چه رسد به پرداخت ارز!

3- مطابق تفاهم نامه کارگزای و مشارکت به شماره 24/110/204 /م مورخ 10/01/1401 فیمابین سازمان تعاون روستایی ایران و شرکت آریو تجارت سهیل ( سهامی خاص)، مقرر گردید تا این شرکت در راستای تأمین برخي کالاهای اساسي و نهاده هاي دامي ، به عنوان کارگزار، با وزات همکاری و اقدام نماید. مراتب در اجرای ابلاغیه شماره 020 مورخ 04/02/1401 قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در قرارگاه امنیت غذایی به رییس گروه مجامع و شرکت های وزارت جهاد کشاورزی اعلام گردید و مورد موافقت قانونی واقع و توافق نامه اجرایی گردید.

4- متأسفانه، برخی از رسانه ها سعی در القاي این مطلب در ذهن مخاطب داشته اند که این شرکت کالا را در سامانه بازارگاه عرضه نموده است، که البته هویدا است قصد و نیت خاصی از این منظور داشته تا این شرکت را متخلف جلوه دهند، لذا، برای تنویر افکار عمومی  به استحضار میرساند؛

عرضه کالاها در سامانه بازارگاه صرفاً در اختیار وزارت جهاد و کشاورزی بوده و این سامانه برای شفاف سازی از ابزارهای مدیریتی وزارتخانه متبوع می باشد، و این شرکت هیچ گونه دخل و تصرفی در عرضه یا عدم عرضه کالا در سامانه مذکور نداشته است. نکته قابل توجه اینکه، همزمان و بلکه 5 روز قبل از عرضه کالاهای این شرکت توسط وزارت محترم جهاد کشاورزی، کالاهای 4 شرکت دیگر نیز به همین روش در سامانه عرضه گردیده است و  شرکت های موصوف ارز کالاهای خود را نیز تمام و کمال بلافاصله دریافت داشته اند. و فعالین حوزه تولید به خوبی می دانند کماکان تا چند روز پیش شرکت هایی در همین سامانه بازارگاه بوده اند که از بهمن ماه سال گذشته کالا عرضه نموده، ارز خود را در سال گذشته دریافت داشته و تا چند روز به تعهدات خود عمل نکرده اند.

5- به روش های گوناگون، در رسانه ها عنوان نموده اند که این شرکت ارز ترجیحی دریافت نموده است در حالی که، کالایی نداشته و کالایی نیز وارد و توزیع ننموده است، در این خصوص، به اطلاع می رساند؛ مطابق مستندات، این شرکت در همان زمان مقداری کالا در بنادر داشته، مقداری روی عرشه شناورها و مقداری در بنادر نزدیک کشور مبدا که مجموع آن به مراتب بیشتر از تعهد ایجاد شده در سامانه بازارگاه بوده است، که  بارنامه ها و اسناد محموله ها به کرات  به مراجع ذیصلاح ارائه گردیده است، لازم است  به ذکر است؛ سامانه بازارگاه این شرکت از اردیبهشت ماه فعال شده است، و این شرکت توزیع کالای خود را از تاریخ دوم خردادماه آغاز نموده است بدون وقفه و بدون اینکه تاکنون هیچ گونه ارزی دریافت نموده باشد، که در راستای شفاف سازی و تنویر افکار عمومی بخشی از اطلاعات و آمار دقیق محموله های توزیع شده در تارنمای شرکت بارگذاری شده است و قابل رویت می باشد. همچنین در تعامل با وزارت محترم جهاد  کشاورزی و کلیه نهادهای نظارتی و مرتبط این شرکت در تلاش است تا با همکاری ایشان در روند توزیع کالا تسریع بعمل آورد.

در پایان متذکر می گردد؛ تمامی جنجال های رسانه های از سوی برخی افراد و شرکت و تشکیلات معلوم الحال صورت گرفته که تاکنون انحصار واردات برخی از کالاهای اساسی را در دست داشته و به صورت مافیایی با تعیین قیمت دلخواه خود، به سودهای کلان و باد آورده ای دست یافته اند و اکنون که با ورود شرکت های  دیگر، عرصه انحصاری خود را ازدست رفته می یابند به مدد فقدان هرگونه نظارت قانونی بر فضای مجازی و از طریق غوغا سالاری در صدد حذف رقیب از میدان و یکه تازی خود می باشند! این در حالی است که مقام معظم رهبری در خصوص امنیت روانی و چگونگی نقض آن از طریق رسانه ها در فضای مجازی فرموده اند: « " یکی از حقوق عمومی همین است، که امنیت روانی داشته باشد، امنیت روانی یعنی چه؟ هر روز دروغی یا حرف هراس افکنانه ای در ذهن ها پخش نشود، روزنامه ها تا قبل این کار را میکردند و حالا فضای مجازی هم اضافه شده، هر چند ساعت یک بار یک شایعه ای ایجاد می کنند و ذهن مردم را خراب می کنند" ، که البته متاسفانه برخی از رسانه ها،  موضوع فعالیت این شرکت را کاملاً جهت دار تبدیل به خوراک خبری برای معاندین ملت و انقلاب ایران نموده اند. البته با گذشت زمان و پیگیری های حقوقی و قانونی مجدّانه این شرکت، حقیقت آشکار و از طریق رسانه های مستقل و در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران، به طریق مقتضی اطلاع رسانی خواهد شد.   

 

با تقدیم احترام                  

شرکت آریو تجارت سهیل ( سهامی خاص)

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم