بازدید 5347

اوکراین نامزد عضویت در اتحادیه اروپا شد

کمیسیون اروپا اعطای وضعیت نامزدی عضویت در اتحادیه اروپا را به اوکراین اعطا کرد.
کد خبر: ۱۱۲۴۹۸۸
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۹ 17 June 2022

 

به گزارش تابناک، بلومبرگ به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که کمیسیون اروپا با اعطای وضعیت نامزدی عضویت در اتحادیه اروپا به اوکراین و مولداوی در راستای گامی نمادین برای عضویت رسمی در این اتحادیه موافقت کرد.

بازوی اجرایی اتحادیه اروپا این وضعیت را با شرایطی تصویب کرد که این دو کشور در آینده قوانین اتحادیه را رعایت کنند. کمیسیون اروپا همچنین اعلام کرد که گرجستان نیز پس از احراز شرایط خاص میتواند وضعیت نامزدی دریافت کند.

در پی این تصمیم اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفت: اوکراین موظف به انجام اصلاحات در کشور خود برای رسیدن به عضویت کامل در اتحادیه اروپا خواهد بود.

تصویب این وضعیت برای اوکراین بسیار حائز اهمیت است، زیرا این کشور در جنگ با روسیه است و برای مقابله با روسیه به حمایت اروپا نیاز دارد. همچنین کی یف آینده سیاسی خود را بر اساس روابط نزدیک با اتحادیه اروپا تنظیم کرده است.

این تصمیم تنها یک روز پس از این صورت گرفت که امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین دیدار و حمایت خود از کی یف را اعلام کردند.

عضویت در اتحادیه اروپا معمولاً می‌تواند بیش از یک دهه طول بکشد. کرواسی آخرین کشوری بود که به‌ای اتحادیه ملحق شد و روند درخواست آن ۱۰ سال طول کشید تا اینکه در سال ۲۰۱۳ به طور رسمی پذیرفته شد. تصمیم نهایی برای اعطای این وضعیت باید توسط تمامی ۲۷ کشور عضو تایید شود.

 

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه