بازدید 3162
رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی با تاکید بر تاثیر منفی بسیار زیاد آلودگی هوا بر باروری مردان گفت: آلودگی باعث افزایش رادیکال های آزاد می شود و این رادیکال ها باعث شکستگی در اسپرم می شوند.
کد خبر: ۱۱۱۹۳۴۹
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۴ 17 May 2022

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، علی اصغر غفاری زاده در نشست جمعیت و ناباروری که با حضور مدیر گروه سلامت خانواده و جمعیت معاونت بهداشتی علوم پزشکی اراک در جهاددانشگاهی استان برگزار شد، اظهار کرد: عوامل بسیاری در بحث کاهش جمعیت دخیل هستند که یکی از آنها ناباروری است. به طور میانگین در دنیا ۵ تا ۱۰ درصد جمعیت در سن باروری، درگیر معضل ناباروری هستند ولی در کشور ما این رقم بالاتر از ۲۰ درصد است.

وی با بیان اینکه عوامل زیست محیطی، عوامل استرس زا، عوامل شغلی و سایر عوامل مثل عوامل اقتصادی، اجتماعی، افزایش سن ازدواج و ... در این عرصه موثر هستند این رقم بالاتر هم می رود و در حالت خوشبینانه به ۲۵ درصد هم می رسد، گفت: از آنجاکه در کشور ما بیماری که ۲۵ درصد جامعه را درگیر کند به ندرت پیدا می شود، این مسئله نشان می دهد که ناباروری جزو معضلات بسیار جدی و نیازمند توجه ویژه است .

غفاری زاده افزود: در جامعه جوان ما سه نوع زوج وجود دارند، زوج هایی که تمایل به فرزندآوری دارند و در سیکل طبیعی آن قرار گرفته و بچه دار شده اند، زوج هایی که تمایل به فرزندآوری ندارند و با این موضوع کنار آمده اند و روج هایی که تمایل به فرزندآوری دارند ولی نمی توانند.

وی با بیان اینکه شاید عاقلانه باشد که بخش مهمی از انرزی و وقتمان را بر روی گروه سوم بگذاریم و بر همین اساس در ۲۰ سال اخیر رشد خیلی خوبی در فرایند درمان ناباروری در کشور داشته ایم و جزو کشورهای پیشرو در این زمینه هستیم، افزود: در حال حاضر ایران مق