بازدید 25952
۷

خبر مهم وزیر اقتصاد درباره بازار ارز

وزیر اقتصاد نرخ ارز را متاثر از چندین عامل داخلی و خارجی عنوان کرد و گفت: پس از اجرای سیاست جدید ارزی و جلوگیری از رانت ارزی در کشور، کاهش تقاضای کاذب ارز را خواهیم داشت.
کد خبر: ۱۱۱۸۳۰۹
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۵ 12 May 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، سید احسان خاندوزی چهارشنبه شب در برنامه تلویزیونی در پاسخ به سوالی درباره زمان برداشت یارانه معیشتی گفت: قیمت چهار قلم کالای اساسی امشب به صورت رسمی مشخص و توسط خود اتحادیه‌ها اعلام می‌شود و از فردا در تمام فروشگاه‌های رسمی براساس سقف قیمتی اعلام شده، اعمال خواهد شد. بنابراین، از فردا امکان برداشت برای بار اول یارانه‌ها وجود دارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره ارزیابی‌اش از یارانه نقدی و پرداخت مستقیم آن به مردم افزود: در سرانه مصرف کالاها میان دهک‌های بالایی و پایینی جامعه فاصله و تفاوت زیادی وجود داشت. به عنوان مثال، مصرف گوشت گوسفند در دهک دهم به طور متوسط ۲۷ برابر دهک‌ها و خانوارهای فقیرتر است.

خاندوزی ادامه داد: سهم برخی اقلام در دهک‌های پایین خیلی کم بود و با بررسی‌هایی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که خانوارها بهترین گزینه برای تصمیم گیری در نحوه پوشش و مصرف این یارانه‌ها هستند، پس مستقیم به خود خانوارها پرداخت شد.

وی درباره این سوال که تدبیر دولت برای تورم انتظاری بعد از اجرای این سیاست چیست، خاطرنشان کرد: تورم انتظاری دو جهت دارد. جهت اول، خود فعالان اقتصادی به معنی تولیدکنندگان و صنوفی هستند که در زنجیره تولید کالاها قرار دارند. وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی پیش از افزایش قیمت کالاها جلساتی با تولیدکنندگان و دست اندرکاران داشتند و در مورد جزئیات به صورت گسترده بحث کردند و به توافقاتی رسیدند. بنابراین، بخشی از تورم انتظاری از این جهت است که دقیقا کدام اقلام و چه میزانی افزایش قیمت خواهند داشت و اطلاع رسانی دقیق‌تر می‌تواند این تورم را پوشش دهد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: جهت دوم، از طرف مصرف کنندگان است. اما جزء سومی نیز هست و آن مساله ارز و کنترل کردن سیاست‌های ارزی است.

خاندوزی گفت: یکی از شرکت‌های تولیدی متاسفانه طی این روزها از ارائه تمام تولیدات خود به بازار اجتناب کرده بود که مقرر شد تعزیرات حکومتی برخورد عبرت آموزی با این شرکت و امثال این شرکت‌ها داشته باشد.

وی تاکید کرد: با این سیاست جدید کنترل ارزی، بخشی از صف کاذبی که برای ارز وجود داشت، کاسته می‌شود. به عنوان مثالی باید عرض کنم، در سال ۹۷ و با آغاز پرداخت ارز ترجیحی به دارو، به یکباره ۳.۵ برابر سال قبل در صف ثبت سفارش مواد اولیه دارویی افزایش تقاضا را شاهد بودیم!

خاندوزی درباره کاهش نرخ ارز با اجرای این سیاست، افزود: نرخ ارز متاثر از چندین عامل داخلی و خارجی است. اما می‌توان گفت بعد از اجرای این سیاست جدید و جلوگیری از رانت ارزی در کشور، کاهش تقاضای کاذب ارز را خواهیم داشت.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به اینکه «ملاک برای محاسبه و دهک بندی خانوارها چه بوده است» گفت: دو محور در مورد مشمولان یارانه وجود دارد. اول، سازمان هدفمندی یارانه هاست. طی روزهای آینده درگاهی برای اعلام اعتراض مردم بازگشایی می‌شود. اما اینکه مردم در کدام دهک درآمدی قرار می‌گیرند، در حوزه صلاحیت وزارت رفاه است.

وی افزود: برخی از افراد طی این روزها مراجعه داشتند و اعلام می‌کردند که قبلا یارانه ۴۵ هزار تومانی را دریافت می‌کردند، اما اکنون یارانه جدید را دریافت نکرده اند. موضوع را پیگیری کردیم و طبق معیارهای وزارت رفاه اعلام شد که این افراد در دهک دهم قرار گرفته اند.

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۳۰
انتشار یافته: ۷
چرا رییس جمهور به بانک مرکزی دستور نمی دهند ارزش ریال را حفظ کند؟
فقط استعفا
آقای وزیر هرچه ما بگوییم نمی فهمی پس حرفی نداریم
کی بررسی کردین؟ اطلاعات شما مربوط به چند سال قبله. من خودرو ندارم و خیلی وقته فروخته ام. چرا دروغ میگین؟. شما حکم کارگزینی من معلم را دیدین که ۹ تومنه ولی فیش مرا ندیدین که ۲۲۰۰ هست و مابقیش خود اداره بعنوان قسط وام کسر میکنه. قسط و وام نشانه نیاز و بدبختیه یا نشانه دارایی و ثروت ؟مگه این اطلاعات موجود نیست؟ پس شما کدام اطلاعات دیدین؟
برو استعفا
مشکل اینه که مسئولین فکر میکنن فقط ارزه که فساد و رانت میاره
چرا ارزش ریال وابسته به ذخایر ارزی بانک مرکزی است؟ چرا ریال ارزش ذاتی ندارد؟
متاسفانه حتی نمی دانند چرا لیاقت تکیه زدن به صندلی وزارت اقتصاد را ندارند.
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل