بازدید 9461
۴

مردم سال آینده یارانه دریافت می‌کنند

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت برای جبران ۱۳۷ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه ۱۴۰۱، پیشنهاد افزایش فروش نفت به ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه را داد.
کد خبر: ۱۱۰۵۷۹۵
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۵ 21 February 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، حمیدرضا حاجی بابایی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره تغییرات درآمدی نفت در لایحه بودجه سال آینده افزود: از یکشنبه در صحن علنی مجلس موضوع درآمد‌ها را شروع کردیم که اولین کار درآمد‌های نفتی بود.

وی ادامه داد: در مقایسه بین درآمد‌های نفتی لایحه دولت و آنچه در کمیسیون تلفیق اتفاق افتاد این بود که دولت در منابع نفتی خود در لایحه سال آینده فروش ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت را با قیمت ۶۰ دلار به مجلس ارائه کرد، ولی یک موضوعی مطرح بود که منابع دولت ۴۰۸ هزار میلیارد تومان از محل درآمد‌های نفتی و درآمد‌های فروش اموال بود، ۴۸۱ هزار میلیارد تومان از محل درآمد‌های نفتی و گازی، ۶۴۴ هزار میلیارد تومان از محل درآمد‌های عمومی و ۲۹۹ هزار میلیارد تومان از محل سایر بود البته سایر سه قسمت بود که یک بخش آن ۷۰ هزار میلیارد تومان فروش سهام، ۸۸ هزار میلیارد تومان اوراق و ۱۳۷ هزار میلیارد تومان هم ۲۰ درصد برداشت و استقراض از صندوق توسعه ملی است که بعد از گذشت دو هفته به این نتیجه رسیدیم که دولت نتوانسته امکان قانونی برای برداشت ۱۳۷ هزار میلیارد تومان را آماده کند یعنی سهم صندوق توسعه ملی ۴۰ درصد بود که برای توسعه کشور و بخش خصوصی است.

دولت‌ها از مقام معظم رهبری درخواست برداشت ۲۰ درصد از این مبلغ به دلیل کاهش فروش نفت و مسائل دیگر از را داشتند که موافقت نشد بنابراین منابع ما ۱۳۷ هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرد.

حاجی بابایی گفت: دولت باید برای برداشت از صندوق توسعه ملی یا منابع معرفی کند یا از مصارف کاهش دهد تا تراز لایحه دولت کامل شود البته نامه‌ای دریافت نکردیم، ولی در جلسه‌ای با رئیس سازمان برنامه و بودجه در یک مورد رضایت داشتیم که بر این اساس نظر دولت این بود که در لایحه بودجه سال آینده فروش نفت ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه لحاظ شود البته پیشنهاد فروش اوراق، سهام و همچنین افزایش درآمد نفت بود که نظر دولت فروش ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه‌ای نفت بود، در این زمینه وزیر اقتصاد روز گذشته گفته بود کمیسیون تلفیق روی ریل دولت در دو مورد حرکت نکرده است، اما افزایش فروش نفت نظر خود دولت بود.

وی خاطر نشان کرد: ما ۶۴۴ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی داریم که حتی ۱ ریال افزایش ندادیم بلکه کاهشی هم بود به عنوان نمونه در استان چهار محال و بختیاری ۱۶۸ درصد افزایش مالیات داریم که باید در این استان جابجایی انجام شود بنابراین هیچ افزایشی در مالیات‌ها نداریم.

وی تصریح کرد: برای جبران ۱۳۷ هزار میلیارد تومان در صحن مجلس ۳ تا ۴ پیشنهاد مطرح کردم که در همه موارد ۴۵ هزار میلیارد تومان از محل افزایش فروش نفت، ثابت است و دولت برای ۹۲ هزار میلیارد تومان باید از محل جابجایی، تخصیص و صرفه جویی مدیریت کند یعنی دولت باید از صد درصد لایحه بودجه، ۹۴ درصد آن را خرج کند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: پیشنهاد دیگر برای جبران ۱۳۷ هزار میلیارد تومان این است که ۶۰ هزار میلیارد تومان صرفه جویی داشته باشیم و حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان اوراق بفروشیم یا ۳۰ هزار میلیارد تومان سهام، یا ۱۵ هزار میلیارد تومان سهام اضافه کنیم و ۱۵ هزار میلیارد تومان اوراق بفروشیم بنابراین این ۴ نوع پیشنهاد وجود دارد که در حال جمع بندی هستیم و بهترین نوع را با دولت هماهنگ می‌کنیم تا دولت هم رضایت داشته باشد.

وی افزود: دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ پیشنهادی داده بود که اگر نتوانست نفت بفروشد اوراق واگذار کند که در مجلس این را حذف و اعلام کردیم اگر دولت نفت بیشتر فروخت از مقدار اوراق کاهش دهد.

دلار در لایحه بودجه سال آینده تک نرخی است

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: در لایحه بودجه سال آینده دلار تک نرخی ETS داریم، برای اینکه ارز ترجیحی مردم دچار مشکل نشود ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان ما به التفاوت ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را به دولت پول می‌دهیم.

حمیدرضا حاجی بابایی در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره افزایش حقوق در سال ۱۴۰۱ افزود: دولت در لایحه بودجه کف حقوق در سال آینده را چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام کرده بود که دریافتی حدود سه میلیون و هشتصد هزار تومان می‌شد، ولی در مجلس دریافتی را به پنج میلیون تومان برای شاغل و بازنشسته کارکنان دولت رساندیم، البته پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای شاغلان و پنج میلیون تومان برای بازنشستگان.

وی ادامه داد: دولت در لایحه بودجه سال آینده افزایش حقوق را حداکثر ۲۹ و نیم درصد گذاشته بود، ولی در مجلس به میزان ۶۰ درصد کمترین حقوق را افزایش دادیم حتی مستمری بگیران پایین و حقوق سربازان، رزمندگان و جانبازان معاصر را تا حدی افزایش دادیم.

حاجی بابایی گفت: ۴۳ سال از انقلاب می‌گذرد و تا سال ۱۴۰۰ پدر و مادر شهید که شغلی ندارد ۶۰ درصد حداقل حقوق دریافت می‌کرد که برای سال ۱۴۰۱ اعلام کردیم باید حداقل حقوق را دریافت کنند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: در لایحه بودجه سال آینده همه حقوق‌های بالای پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به میزان ۱۰ درصد افزایش پیدا می‌کند همچنین به دلیل اینکه کف حقوق را بالا آوردیم حداکثر حقوق را ۷ برابر کف حقوق در نظر گرفتیم که شامل شرکت‌ها و همه افرادی که شامل ماده ۲۹ قانون مدیریت خدمات کشوری هستند می‌شوند، حتی قانون تجارت را اصلاح کردیم بنابراین دیگر از طریق قانون تجارت نمی‌شود قانون بودجه را دور زد.

حقوق تا ۵ میلیون تومان، معاف از مالیات است

وی گفت: دولت در لایحه بودجه سال آینده مقرر کرده بود تا چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مالیات پرداخت نکنند، ولی الان تا پنج میلیون تومان حقوق، معاف از مالیات است همچنین دولت اعلام کرده بود تا ۱۰ میلیون حقوق، ۱۰ درصد مالیات دریافت شود که مجلس این ۱۰ درصد را تا ۱۵ میلیون تومان حقوق در نظر گرفت یعنی الان فردی که ۱۵ میلیون تومان حقوق می‌گیرد حدود ۶/۵ درصد مالیات می‌دهد، همچنین از حقوق ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان ۱۵ درصد مالیات و بین ۲۵ میلیون تومان و ۷ برابر کف حقوق هم ۲۰ درصد مالیات دریافت می‌شود و از این مبالغ بالاتر که شامل استثناء‌ها می‌باشد در حال رفع ابهام‌ها هستیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: در موضوع تهاتر، دولت خودش را ۴/۵ میلیارد یورو مکلف کرد، ولی مجلس تا ۵/۵ میلیارد یورو دولت را مجاز کرد تا در طرح‌های پیشران مانند خطوط ریلی، تنش آبی و پترو پالایشگاه‌ها استفاده کند.

وی ادامه داد: به دولت فرصت دادیم که ۱۰ میلیارد یورو تهاتر کند، روش فروش نفت ما به صورت دولتی با روش فروش نفت با تهاتر متفاوت است یعنی دو بازار در دنیا هست که نباید از این ظرفیت غافل شویم.

حاجی بابایی درباره نظام رتبه بندی معلمان هم گفت: در این زمینه دولت ۲۵ هزار میلیارد تومان و مجلس هم ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان پول نقد از محل واردات خودرو در نظر گرفت، چون با نظام رتبه بندی معلمان نمی‌توان با ابهام برخورد کرد بنابراین باید این کار انجام شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطر نشان کرد: در موضوع تهاتر ۵/۵ میلیارد یورو برای طرح‌های پیشران کشور مانند کریدور‌های جاده ای، اتوبان ها، ریل و تنش آبی در نظر گرفتیم تا با تهاتر نفت این طرح‌ها اجرا شود و این هیچ دخل و تصرفی به بودجه کشور ندارد و دولت تا هر میزانی که توانست انجام می‌دهد.

وی تصریح کرد: تبصره ۱۴ در واقع فرزند نفت است، ولی بنا داریم خود نفت را در سال ۱۴۰۱، جدولی کنیم که طبق آن هر آن چه در نفت اتفاق می‌افتد در این جدول بارگذاری و درآمدها، هزینه‌ها و یارانه‌ها مشخص می‌شود بنابراین برای این جدول یک حکم حقوقی می‌نویسیم که وزارت نفت هر گونه اقدامی که خارج از این جدول انجام دهد جرم محسوب می‌شود و این جدول برای شفافیت پیوست بودجه می‌شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه سال ۱۴۰۱ بر اساس برنامه ششم توسعه نوشته شده است، چون برنامه ششم توسعه تا پایان سال آینده تمدید می‌شود تا برنامه هفتم مصوب شود.

حاجی بابایی درباره افزایش منابع تبصره ۱۴ از ۴۷۴ به ۶۰۰ هزار میلیارد تومان گفت: این افزایش در بند یک و دو تبصره ۱۴ می‌باشد، چون در آنجا به نه و پنج دهم میلیارد دلار درآمد نظر دادیم، ولی دولت روی ۷ میلیارد دلار بسته بود.

وی با بیان اینکه شاه بیت بودجه ۱۴۰۱، تبصره ۱۴ است افزود: مجلس ۲۴۱ هزار میلیارد تومان برای بند ۲ «صادرات گاز» لحاظ کرد، ولی نظر دولت ۲۱۸ هزار میلیارد تومان بود که در مجموع نظر دولت را تأمین کردیم، ۱۳۴ هزار میلیارد تومان از تبصره ۱۴ متعلق به دولت برای مخارج است ۷۵ هزار میلیارد تومان برای معیشت و یارانه هاست و دولت ۱۷۲ هزار میلیارد تومان برای نهاده‌های دامی و دارو پیش بینی کرده بود که ۸۰ هزار میلیارد تومان به آن اضافه کردیم یعنی ما در تبصره چهارده، ۲۵۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی کردیم که برای معادل ریالی ۹ میلیارد دلار سال آینده می‌باشد و بر این اساس بانک مرکزی دیگر اجازه ندارد مابه التفاوت ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را پول چاپ کند و پایه پولی را بالا ببرد، چون موجب گرانی خواهد شد.

وی ادامه داد: قبلاً به دولت اعلام می‌کردیم زمانی که نفت می‌فروشد مثلاً ۱۰ میلیارد دلار از فروش نفت را با قیمت ۴ هزار و ۲۰۰ تومان پرداخت می‌کنیم تا واردات دارو و نهاده‌های کشاورزی وارد کند، ولی الآن می‌گوییم دولت، هر دلاری را ۴ هزار و ۲۰۰ تومان داشته باش و ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان هم می‌دهیم که در مجموع ۲۳ هزار تومان می‌شود بنابراین دولت با این مبلغ ارز تهیه کند و برای مردم همان کار‌ها را اجرا کند فقط ارز ترجیحی تبدیل به ریال شده است.

مردم سال آینده یارانه دریافت می‌کنند

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در کمیسیون تلفیق خواستیم دولت را در سال ۱۴۰۱ در یک جایگاهی قرار دهیم که ۸۰ هزار میلیارد تومان به دولت کمک کنیم تا برای کنترل قیمت با مشکل مواجه نشود بنابراین قیمت ارز ترجیحی در سال آینده ۲۳ هزار تومان برای دولت و ۴ هزار و ۲۰۰ تومان برای مردم می‌باشد یعنی مردم یارانه را دریافت می‌کنند.

وی تصریح کرد: یکی از مسائل بودجه ۱۴۰۱ در کمیسیون تلفیق، گندم است، دولت سالانه ۱۲ تا ۱۳ میلیون تن گندم خریداری می‌کند که ۴ تا ۵ میلیون تن واردات است، دولت اعلام کرد در سال آینده ۸ میلیون تن گندم نیاز داریم بنابراین ۸۰ هزار میلیارد تومان معادل ۴ میلیارد دلار هم ما به التفاوت پرداخت می‌کنیم و کل ارز ترجیحی در سال آینده معادل ۱۳ و پنج دهم میلیارد دلار است.

حاجی بابایی گفت: به نانوایان در سال ۱۴۰۱ آرد ۶۶۰ تومانی با همان نرخ امسال می‌دهیم اگر از کشاورز گندم را کیلویی ۹ هزار و ۵۰۰ تومان بخریم دیگر گندم قاچاق نمی‌شود، گندم را به دام نمی‌دهند، چون الآن گندم ارزان‌تر از علوفه است، ۴ تا ۵ میلیون تن گندم وارد نمی‌شود، کشت کشاورز دو برابر و اشتغال زایی ایجاد می‌شود و در این زمینه با دولت به توافق صد درصدی رسیدیم.

تشکیل صندوق بیماری‌های صعب العلاج

وی افزود: در تبصره ۱۶ از محل تبصره ۱۴، صندوقی به نام بیماری‌های صعب العلاج ایجاد کردیم و ۲۵ هزار میلیارد تومان سرمایه برای آن در نظر گرفتیم که ۲۰ هزار میلیارد تومان از محل تسهیلات تبصره ۱۶ به صورت ۴ درصد و ۵ هزار میلیارد تومان از محل تبصره ۱۴ بلاعوض می‌باشد یعنی سال آینده می‌توانیم به ۵۰۰ هزار نفر تا ۵۰ میلیون تومان به صورت بلاعوض یا وام ۴ درصدی پرداخت کنیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره افزایش تسهیلات تکلیفی بانک‌ها در لایحه بودجه ۱۴۰۱ گفت: تبصره ۱۶ قرض الحسنه است، بانک مرکزی تا حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان را پذیرفت، اما نظر کارشناسان ۳۶۰ هزار میلیارد تومان بود که کمیسیون تلفیق هم رأی داد، تبصره ۱۶ برای اولین بار برای اشتغال خرد، استانی شده است.

اولین بار تراز بودجه‌ای کمیسیون تلفیق منفی است یعنی از سهم دولت پایین‌تر آمدیم.

حاجی بابایی خاطر نشان کرد: بودجه کمیسیون تلفیق بعد از ۴۳ سال، اولین بودجه‌ای است که نسبت به لایحه دولت کاهش دارد.
وی درباره افزایش بند‌های قانونی به تبصره‌ها در لایحه بودجه ۱۴۰۱ گفت: بیشتر بند‌های قانونی، نظارتی است حدود ۱۵ بند در تبصره ۲ اضافه کردیم که تمام آن‌ها نظارتی است.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
بلیط هواپیما
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۳
انتشار یافته: ۴
خدایا مچکریم.رئیسی مچکریم.
وای خدایا مگه میشه سال دیگه هم یارانه داریم. من و این همه خوشبختی محاله
مردم یارانه نمیخوان شما لطف کن به اسم یارانه مردم را سرکیسه نکن.
همین جلوی تورم افسارگسیخته را بگیری مردم هیچی نمیخوان
خط فقر 10 میلیون معافیت مالیاتی 5 میلیون؟؟؟؟کدام کشور را سراغ دارید که از فرودستان جامعه مالیات بگیرد؟ضمنا همین اقشار زیر خط فقر بطور غیر مستقیم انواع مالیات از قبیل ارزش افزوده.عوارض سالانه خودروو نوسازی ووو را میپردازند.
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم