بازدید 4238

انگلیس از ارسال سلاح ضد تانک به اوکراین خبر داد

انگلیس روز دوشنبه اعلام کرد که به بهانه کمک به اوکراین برای دفاع از خود، به این کشور سلاح‌های ضد تانک ارائه می‌دهد.
کد خبر: ۱۰۹۹۷۱۵
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۰ 18 January 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از "رویترز"، بن والاس، وزیر دفاع انگلیس به پارلمان این کشور گفت: تصمیم گرفته‌ایم تا سیستم‌های تسلیحات دفاعی ضد زرهی سبک را به اوکراین ارائه کنیم.

وزیر دفاع انگلیس همچنین اعلام کرد اولین محموله سلاح‌های ضد تانک انگلیس روز دوشنبه به اوکراین تحویل شده است و گروه کوچکی از پرسنل نظامی انگلیس نیز در مدت کوتاهی آموزش‌های لازم را به ارتش اوکراین ارائه خواهند کرد.

والاس به تعداد یا نوع تسلیحات ارسالی به اوکراین اشاره‌ای نکرد اما مدعی شد که "آنها سلاح‌های راهبردی نیستند و هیچ تهدیدی برای روسیه محسوب نمی‌شوند. این سلاح‌ها در دفاع از خود استفاده می‌شوند. "

وی ادامه داد: اگر تانک‌ها وارد خاک اوکراین شوند، از این سلاح‌ها برای دفاع از خود استفاده خواهد شد.

والاس همچنین اعلام کرد که از سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه برای سفر به انگلیس دعوت کرده است تا در مورد اوکراین با وی گفت و گو کند اما هنوز مشخص نیست روس‌ها این دعوت را بپذیرند.

کشورهای غربی ادعا می‌کنند روسیه در حال ایجاد زمینه برای حمله به اوکراین است. اما مسکو ضمن رد این ادعاها آن‌ها را بی‌پایه می‌داند.

به گزارش ایرنا، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز گذشته روسیه را تهدید کرد که در صورت حمله به اوکراین، با تحریم‌ها و عواقب اقتصادی شدید از سوی آمریکا و متحدان غربی آن روبرو خواهد شد.

مشاور امنیت ملی آمریکا در بخشی از اظهاراتش افزود: اگر روسیه اقدام نظامی انجام دهد، آمریکا اقتصاد و موقعیت استراتژیک آن‌ها در اروپا را هدف قرار خواهد داد و توانایی ناتو را تقویت خواهد کرد.

از سوی دیگر سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه ادعای آمریکا در مورد تهاجم احتمالی روسیه به اوکراین را کذب محض خواند و آن را رد کرد.

ویکتوریا نولاند دستیار وزیر امور خارجه آمریکا به تازگی در مصاحبه با روزنامه انگلیسی فاینانشال تایمز گفت که آمریکا ۱۸ سناریوی مختلف در مورد متشنج شدن احتمالی اوضاع اوکراین تهیه کرده است.

آمریکا اعلام کرده است که اگر روسیه به اوکراین حمله کند، با اقدامات تلافی جویانه گسترده آمریکا و متحدانش در اروپا، از جمله تحریم‌های اقتصادی و مالی در مقیاسی بسیار بزرگتر از اقدامات و تحریم‌های سال ۲۰۱۴ زمانی که کریمه به روسیه الحاق شد، مواجه خواهد شد.

منطقه دونباس با ساکنان روس تبار در شرق اوکراین واقع شده است و از سال ۲۰۱۴ میلادی روس‌های این منطقه دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوگانسک تاسیس کرده و دولت‌های محلی مستقل از دولت اوکراین تشکیل داده‌اند. روسیه بارها خواستار مذاکره دولت اوکراین با نمایندگان این دو منطقه برای دستیابی به توافق و حل و فصل اختلافات شده است اما کی یف مسکو را به حمایت و تشویق جدایی طلبان متهم و مذاکره با نمایندگان این مناطق را رد می‌کند.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم